Մարին Լե Պենը նորից պատրաստվում է պայքարել Ֆրանսիայի նախագահի աթոռի համար: Ֆրանսիայի «Ազգային միավորում» աջ-ծայրահեղական շարժման առաջնորդը հայտարարել է, որ 2022 թվականին նախագահության համար մրցելու մտադրության մասին, իսկ ձախողման դեպքում՝ նաև 2027 թ.-ին։ Ըստ նրա, պետության գործող ղեկավար Էմանուել Մակրոնն արդեն սկսել է իր քարոզարշավը: Այս մասին գրում է euronews-ը։
«Ես շատ եմ մտածել ու որոշում կայացրել: Իմ նպատակն է պատրաստել ազգային միասնության նախագիծ, որի կենտրոնում է մեծ Ֆրանսիան, մի նախագիծ, որը միավորում է քաղաքացիներին՝ անկախ այն բանից, թե որտեղից են նրանք գալիս, բոլորովին նոր մի նախագիծ, որը կարող է Ֆրանսիային ոտքի հանել»,-ասել է Լը Պենը:
Լը Պենը հույս ունի կրկնել մայիսին Եվրախորհրդարանի ընտրությունների հաջողությունները, երբ նրա Ազգային միավորումն առաջ անցավ Մակրոնի կուսակցությունից:

Марин Ле Пен снова готовится к президентским выборам во Франции. О своем намерении побороться за президентское кресло в 2022-м, а в случае неудачи, и в 2027 году, заявила сама лидер французского ультраправого движения «Национальное объединение». По ее словам, нынешний глава государства Эммануэль Макрон уже запустил свою кампанию, сообщает Еuronews.com.
«Я много думала и приняла решение. Моя цель – подготовить проект национального единства, в центре которого - великая Франция, проект, объединяющий граждан вне зависимости от того, откуда они родом, проект, совершенно новый, способный поставить Францию на ноги», – заявила она.
Финалистка президентской гонки 2017 года обещает уже в ближайшее время разъяснить свою позицию по вопросам национальной безопасности, а также отмечает: сегодняшние манифестации «желтых жилетов» и противников пенсионной реформы и есть главные темы «завтрашних» президентских дебатов.
Она рассчитывает повторить успех майских выборов в Европарламент, когда ее "Национальное объединение" обогнала партию Макрона.