Լրատվամիջոցները և սոցցանցերը՝ Գեորգի Կուտոյանի մահվան դեպքով
ArmDaily-ի տեղեկություններով՝ հեղափոխությունից հետո Կուտոյանը մեկնել էր Մեծ Բրիտանիա՝ Քեմբրիջի համալսարան, մագիստրոսական կրթություն ստանալու նպատակով։ Սակայն վերջերս նրան հետ են կանչել Հայաստան` ինչ որ խնդիրներից ելնելով։ Թե ով և ինչ նպատակով էր Կուտոյանին Հայաստան վերադառնալու պահանջ ներկայացրել, դեռևս ճշտվում է։ Մեզ հայտնի է դարձել նաև, որ դեպքից առաջ Կուտոյանը որոշ հանդիպումներ է ունեցել, որից հետո վերադարձել է տուն և ինքնասպանություն գործել։
«Առավոտ» օրաթերթի խմբագիր Արամ Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Հիմա նիկոլականները սպանությունը կգցեն սերժականների վրա, սերժականները՝ նիկոլականների վրա: Իսկ ինձ թվում է, որ այս դեպքում հետքերը Հայաստանից դուրս են տանում»:
«Կույս ձևանալու վախտերը անցել են»,- եզրակացնում է իր ֆեյսբուքյան էջում «Ադեկվատներից»  Արթուր Դանիելյանը և  մատնանշում նրանց, ովքեր ինքասպան չեն լինի՝ ակնհայտորեն ակնարկելով ոչ անվտանգ մթնոլորտը. «... ինձանից զատ Տեր Նակալյան Կոնստանտինը, Մալյան ու Սամսոնյան Նարեկները: Վերջինս հանգիստ կարա ինքնասպանության հասցնի շատերին, բայց ոչ ինքն իրեն: Ինքնասպան չեն կարա լինեն նաև Հրայր Թովմասյանը, Վովա Գասպարյանը, Սերժ Սարգսյանը, Արթուր Վանեցյանը, Սեյրան Օհանյանը, Գևորգ Կոստանյանը»։
«Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Հովսեփ Խուրշուդյանը իր կարծիքն է հայտնում դեպքի հետ կապված. «Կուտոյանի մահը քննարկվում է անվտանգության ծառայության նախկին պետերից մեկի - Մարյուս Յուզբաշյանի սպանության շարքում։ Բայց շատ ավելի ճիշտ կլինի դիտարկել այս մահը այս վերջին մի-քանի ամսվա մեջ նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի (2019-ի սեպտեմբերի վերջ Երեւանում) եւ Երեւանի ոստիկանապետ Աշոտ Կարապետյանի (2019-ի նոյեմբերի վերջ Ռուսաստանում) սպանության-"ինքնասպանության" շարքում։»։
Իր մեկ այլ գրառմամբ առաջարկում է՝ Արթուր Վանեցյանին պետական պահպանություն ապահովեք։
ԼՈՒՐԵՐ.com- ի հարցին, է պատասխանել   ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը. «Չեմ կարող ասել ահազանգ է, թե ոչ, բայց ոստիկանության գեներալ-գնդապետ, 2008-ին Հայաստանի ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի մահվան դեպքի հետ կապված՝ ունեմ արդեն իմ սուբյեկտիվ կարծիքը և կարող եմ ասել՝ նա ինքնասպան չի եղել: Այս դեպքի մասին էլ կասեմ կարծիքս՝ օրեր հետո, երբ իրավապահները կներկայացնեն դեպքի մանրամասները»:
«Սարսափելին և զզվելին այն է, որ ուղիղ հեռարձակման ժամանակ մեծ թվոր օգտատերեր "ժպտավուն" և "սրտիկային" սմայլիկներ են դնում այդ նյութրի տակ՝ իրենց վերաբերմունքն այպես արտահայտելով երիտասարդի մահվան կապակցությամբ...
Մեր հասարկաությունը հիվանդ է...Հիվանդ է՝ չարությամբ, նախանձով և միմյանց ատելությամբ, որի հետևանքները կործանարար են լինելու...». մեջբերում  Գագիկ Համբարյանի ֆեյսբուքյան էջից։
Սոցցանցերում տարածվում ու քննարկվում է նաև Գեորգի Կուտոյանի՝ կենսագրության՝ Վիքիպեդիայից  ջնջելու փորձերը.
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` ԱԱԾ նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի բնակարանում պատերի վրա հայտնաբերվել են կրակոցների հետքեր։ Նախնական տվյալներով՝ դիակի զննությամբ վնասվածք է հայտնաբերվել նրա դիմածնոտային հատվածում։ Դիակի կողքին եղել է ատրճանակ։
Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն, «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազմակերպության նախագահ Լարիսա Ալավերդյանը armeniasputnik-ի հետ զրույցում զուգահեռներ է անցկացրել ՆԳՆ նախկին ղեկավարի և նախկին ոստիկանապետ Հայկ Հարությունյանի մահվան հետ։
«Մենք տեսնում ենք, որ բավականին կայացած, պետության առաջ իրենց պարտքը կատարող մարդիկ նման ցավալի վախճան են ունենում։ Սա իսկապես վատ միտում է և վատ նշան պետության համար», – ասաց նա։
Ալավերդյանն ասել է, որ՝  ամենասարսափելին այն է, որ ոչ ոք չգիտի` ով կհայտնվի թիրախում և որ՝  երկրի իշխանությունները պետք է զբաղվեն այդ մարդկանց անվտանգությամբ։
«Վատ նշան է»՝ ընդհանուր առմամբ գնահատել է նա։
«Օրեր առաջ վտանգներ մատնանշել էինք Վանեցյանի համար ու հուշել, որ կառավարությունը նրա անվտանգության մասին հոգ տանի, բայց սևերը, պարզվում է, "գիշերը" թիրախ են փոխել... Ցավակցում եմ Կուտոյանների ընտանիքին...»,-Ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Ստյոպա Սաֆարյանը:

По сведениям ArmDaily, после революции бывший директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Георгий Кутоян отправился в Великобританию – с целью получения степени магистра в Кембриджском университете. Однако недавно его вызвали обратно в Армению, исходя из каких-то проблем. Кто и с какой целью предъявил Кутояну требование о возвращении в Армению, пока уточняется. Нам стало известно также, что до инцидента Кутоян провел ряд встреч, после чего вернулся домой и совершил самоубийство, пишет издание.
Главный редактор газеты «Аравот» Арам Абрамян на своей странице в социальной сети Facebook написал: «Сейчас николовцы будут сваливать убийство на сержевцев, а сержевцы – на николовцев. А мне кажется, что в данном случае следы ведут за пределы Армении».
«Времена притворяться девственниками прошли», – написал на своей странице в соцсети Facebook руководитель ордена «Адеквад» Артур Даниелян и перечислил тех, кто самоубийство не совершит, явно намекая на небезопасную атмосферу: «… кроме меня, Константин Тер-Накалян, Нарек Малян, Нарек Самсонян. Последний может спокойно довести до самоубийства многих, но не самого себя. Самоубийство не могут совершить также Грайр Товмасян, Вова Гаспарян, Серж Саргсян, Артур Ванецян, Сейран Оганян, Геворк Костанян».
Свое мнение в связи с инцидентом представил также член партии «Наследие» Овсеп Хуршудян: «Смерть Кутояна рассматривается в одном ряду с убийством одного из бывших начальников СНБ – Мариуса Юзбашяна. Однако будет гораздо правильнее рассматривать его смерть в одном ряду с убийством-«самоубийством» за последние несколько месяцев экс-начальника Полиции Армении Айка Арутюняна (в конце сентября 2019 года в Ереване) и бывшего начальника полиции Еревана Ашота Карапетяна (в конце ноября 2019 года в России)».
В другой же записи он предлагает обеспечить госохрану экс-главе СНБ Армении Артуру Ванецяну.
В комментарии для lurer.com депутат Национального Собрания Армении от фракции «Мой шаг» Овик Агазарян отметил: «Не могу сказать, это сигнал тревоги или нет, но в связи со смертью генерал-полковника Полиции, занимавшего в 2008 году пост начальника Полиции Армении Айка Арутюняна у меня уже есть свое субъективное мнение, и могу сказать, что он не совершил самоубийства. В связи с данным происшествием также представлю свое мнение – через несколько дней, когда правоохранители представят подробности происшествия».
«Ужасным и противным является то, что во время прямой трансляции множество пользователей ставят под этим материалом Emoji-смайлики – сердечко и веселую рожицу, таким образом выражая свое отношение к смерти молодого человека …
Наше общество – больно… Оно больно злостью, завистью и ненавистью друг к другу, последствия этого будут разрушительными …» – пишет Гагик Амбарян.