Երևանի բազմապրոֆիլ հիվանդանոցներում առկա է հիվանդներին ընդունելու խնդիր
Սեզոնայնության հետ կապված հիվանդանոցները ծանրաբեռնված են և  հիվանդ  ընդունելու  խնդիր են ունենում։  Շատ հաճախ հիվանդները կանգնում են փաստի առջև,  հատկապես, երբ մարզերից են գալիս: Խոսքը վերաբերում է մասնավորապես  վերակենդանացման բաժանմունքներին:
Երևանի քաղաքապետարանի «Շտապ բուժօգնություն» ՓԲԸ–ի տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը panorama.am-ի հետ զրույցում  տեղեկացրեց, որ  տոնական օրերին սպասարկել են օրական միջինը 900 կանչ և ավելի։ Այսօր կանչերի թիվի իջեցման միտում կա,   մեկ օրվա ընթացքում գրանցվել է 760 կանչ։  Հիվանդների տեղափոխման ցուցանիշը տոնական օրերի հետ համեմատ ևս իջել է, օրական միջին ցուցանիշով  տեղափոխվում է  140 հիվանդ, մինչ այդ՝ միջինը  160 էր: Թեև տոնական օրերի համեմատությամբ կանչերի թիվը նվազել է, սակայն սեզոնայնության հետ կապված չենք կարող ասել , որ քիչ է: Ինչ վերաբերում է վերակենդանացման բաժանմունքներում  հիվանդների  ընդունման խնդրին, ապա  Ստեփանյանն ասաց, որ նման խնդիր գոյություն ունի  և վերակենդանացման բաժանմունքներում, և  առհասարակ հիվանդանոցներում՝ պատճառը մահճակալների  սղությունն է.
«Հիվանդների ընդունման խնդիրն առկա է Երևանի բամզապրոֆիլ  հիվանդանոցներում ։ Այսօր Ժամանակ առ ժամանակ  մենք ունենում ենք խնդիր վերակենդանացման բաժանմունքում հիվանդներին տեղավորելու խնդիր, դա վերաբերում է բոլոր բազմապրոֆիլ հիվանդանոցներին։ Ոչ միայն վերակենդանացման բաժանմունքում, այլև ընդհանրապես  խնդիր կա հիվանդների ընդունման խնդիր ՝ մահճակալների բացակայության պատճառով»,-ասաց Ստեփանյանը։
Իսկ, եթե հիվանդին մարզից հարազատները հասցնում են Երևան , առանց մարզային  շտապ օգնության կանչի, ապա խնդիրն էլ ավելի է բարդանում։ Բանն այն է, որ եթե կանչը գրանցվում է Երևանում, ապա շտապ օգնության մեքենան, կախված հիվանդի վիճակից ,  ապահովվում   տեղափոխությունը ՝ նախապես ճշտելով, թե որ հիվանդանոցում կա ազատ տեղ: Իսկ եթե հիվանդին հարազատները մարզից բերում են Երևան , ապա այստեղ խնդիրն էլ ավելի է դժվարանում :  Հիվանդանոցը չի ընդունում հիվանդին  վերակենդանացման բաժանմունքում ՝ մահճակալ չլինելու պատճառաբանությամբ, իսկ շտապ օգնությունը, եթե կանչը արված է հիվանդանոցից,ապա  հիվանդի տեխափոխության վայրը որոշելու է  տվյալ հիվանդանոցը:
«Երբ հիվանդը տեղափոխվում է հիվանդանոցից հիվանդանոց , ապա նախապես հիվանդանոցի բժիշկը պայմանավորվում է  այլ հիվանդանոցի մասնագետների  հետ և մինչ շտապ օգնության գնալը  հստակ է լինում, թե որ բաժանմունք պետք է տեղափոխվի հիվանդը:Այսինքն ՝ հիվանդանոցների միջև է լինում պայմանավորվածությունը»,-պարզաբանեց « Շտապ բուժօգնություն» ՓԲԸ–ի տնօրենը:
Ստեփանյանը կարծում է, որ նմանօրինակ խնդիրներից խուսափելու համար  պետք է ուղղակի ՝ համապատասխան բաժանմունքներում ստեղծել ավելի մեծ թվով  տեղեր, որպեսզի հատկապես այս  սեզոնին,  հիվանդների ընդունման խնդիրներ չառաջանան:

В многопрофильных больницах Еревана налицо проблема с приёмом пациентов
В связи с сезонностью больницы перегружены, вследствие чего возникает проблема с приемом пациентов. Зачастую пациенты встают перед фактом, особенно, когда приезжают на прием из областей Армении. Речь идет, в частности, об отделениях реанимации.
Директор ЗАО «Скорая медицинская помощь» города Ереван Тагуи Степанян в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила, что в праздничные дни ежедневно служба «Скорой помощи» обслуживала около 900 вызовов и свыше. Сегодня налицо тенденция по снижению числа вызовов, за один день зарегистрировано 760 вызовов. Показатель госпитализации пациентов по сравнению с аналогичным показателем в праздничные дни снизился, ежедневно госпитализируется 140 человек, до этого, в среднем – 160 человек. Несмотря на то, что число вызовов в праздничные дни сократилось, однако, в связи с сезонностью, нельзя сказать, что их мало.
Что касается проблемы приема пациентов в отделения реанимации, то Т. Степанян отметила, что подобная проблема действительно существует, как по части отделений реанимации, так и больниц в целом – причина заключается в нехватке больничных коек.
«Проблема с приёмом пациентов существует в многопрофильных больницах Еревана. Сегодня время от времени наблюдается проблема с расположением и приемом пациентов в отделении реанимации, это касается всех многопрофильных больниц. Не только в отделениях реанимации, а в целом – существует проблема с приемом пациентов по причине отсутствия достаточного числа больничных коек», – рассказала Т. Степанян.
Однако, если пациента из области доставляют в Ереван его родственники, без вызова областной службы «Скорой помощи», то проблема усугубляется ещё больше. Дело в том, что, если вызов регистрируется в Ереване, то карета скорой помощи, в зависимости от состояния больницы, обеспечивает госпитализацию, заранее уточнив, в какой больнице есть свободное место. А, если пациента из области в Ереван доставляют его родственники, то здесь проблема осложняется.
Больница не принимает пациента в отделении реанимации – по причине отсутствия больничных коек, а служба «Скорой помощи», если вызов делается из больницы, то место госпитализации пациента определяет данная больница.
«Когда пациент госпитализируется из больницы в больницу, то врач больницы заранее договаривается со специалистом из другой больницы и до прибытия скорой помощи уже становится ясно, в какое отделение необходимо доставить пациента. Иными словами, договоренность достигается между больницами», – пояснила Директор ЗАО «Скорая медицинская помощь» города Ереван.
Т. Степанян полагает, что во избежание подобных проблем необходимо просто создать в соответствующих отделениях большое количество мест, чтобы, особенно в данный сезон, не возникало проблем с приемом пациентов.