Անասնատերերը կրկին կառավարության առջև են՝ բողոքով
Մի քանի տասնյակ անասնատերեր, գյուղացիներ տարբեր մարզերից այսօր կրկին հավաքվել են կառավարության շենքի դիմաց՝ բողոքելով  սպանդանոցային պարտադիր մորթի պահանջի դեմ: Նրանք կրկին նույն խնդրով բողոքի ակցիա էին իրականացրել հունվարի 17-ին, կառավարությունից ոչ մի արձագանք չստանալով՝ որոշել էին դադարեցնել ու շարունակել այսօր:
Նրանք պահանջում են, որ ամեն համայնքում լինի մեկ սպանդանոց, բողոքում են, որ սպանդանոցները հեռու են, ամեն անգամ չեն կարող իրենց անասուններին այդքան ճանապարհ տեղափոխել, գումար վճարել մորթ իրականացնելու համար:
Կառավարության մուտքի մոտ մեծ թվով ոստիկաններ են հավաքված:
Հիշեցնենք, որ այս պահին հանրապետության տարածքում գործող 22 սպանդանոց կա. 1-ը՝ Արագածոտնում, 10-ը՝ Կոտայքում, 2-ը՝ Լոռիում, 2-ը՝ Սյունիքում, 2-ը՝ Արարատում, 1-ը՝ Տավուշում, 1-ը՝ Վայոց Ձորում, 2-ը՝ Երևանում: Եվս 20 սպանդանոց այս պահին կառուցման փուլում են, տեսչական մարմնից վստահեցնում են՝ շատերն  այս ամսվա վերջ շահագործման կհանձնվեն: Եվս 26-ը նախագծման ու թույլտվությունների ստացման փուլում են:

Несколько десятков животноводов, фермеров из разных областей Армении сегодня вновь собрались напротив здания правительства, чтобы выразить свое недовольство властям в связи с новым требованием о скотобойнях.
Отметим, что они провели аналогичную акцию протеста также 17 января, однако, не получив из правительства никакого ответа, решили продолжить акцию протеста сегодня.
Их требование заключается в том, чтобы в каждой общине была одна скотобойня, поскольку скотобойни далеко находятся, и они не могут каждый раз перевозить на скотобойню животных, и выплачивать средства за осуществление забоя.
Напомним, что на данный момент на территории Армении действуют 22 скотобойни: 1 в Арагацотнской области, 10 – в Котайкской, 2 – в Лорийской, 2 – в Сюникской, 2 – в Араратской, 1 – в Тавушской, 1 – в Вайоцдзорской, 2 – в Ереване. Еще 26 находятся на этапе проектирования и разрешений, 20 в данный момент находятся на этапе строительства, из инспекционного органа заверяют, что многие из скотобоен будут сданы в эксплуатацию уже в конце этого месяца.