Էլիբեգովա. Չունենք որևէ երաշխիք, որ  Ադրբեջանը փորձ չի անի կրկնել Բաքվի ջարդերը
«Փաստացի Ադրբեջանը մնաց անպատիժ Բաքվի հայերի ջարդերի կազմակերպման և իրակագործման համար: Դա նշանակում է, որ մենք չունենք որևէ երաշխիք,  որ փորձ չեն անի կրկնել նորից»,-«Բաքվում հայերի ջարդերի 30-ամյա տարելից. իրավական և տեղեկատվական ասպեկտներ» խորագրով քննարկմանն ասաց քաղաքական գիտությունների թեկնածու, Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան:
Քննարկմանը ներկա է «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազակերպության գործադիր տնօրեն, ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը, ով, Ա. Էլիբեգովայի խոսքով՝ մասնակցել է գերիների փոխանակման գործընթացին, կարողացել է ամենաթեժ իրավիճակում Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ ինչ որ կերպ բանակցել, խոսել մարդկանց կյանքերը փրկելու համար, հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք հնարավոր է այդ  կոմունիկացիան այսօր:
«Այո, համագործակցել եմ, հանդիպումներ ենք ունեցել, ընդ որում՝ պատերազմի ժամանակ ամենատաժանակիր օրերին: Այդ ժամանակ հանդիպումների մթնոլորտը բոլորովին այլ էր. մենք մեծացել ենք նույն մուլտֆիլմերով, նույն գրականությամբ, նույն համալսարաններ ենք ավարտել, պատկանում ենք այն սերնդին, որոնք  չունեին միջանձնյա կոմունիկացիայի որևէ խնդիր: Այդ առումով հենց հումանիտար ոլորտում այդ հանդիպումներն աննախադեպ արդյունավետ էին»,- ասաց նա:
Լ.Ալավերդյանը  նշեց, որ տարին 5-6 անգամ հանդիպումները բերել են զարմանալի արդյունքների:  Նա ասաց, որ Ադրբեջանից որևէ մեկը, մարդասիրական աշխատանքի մեջ ամենախելացին, ամենամեծ լուման ունեցողը երբևէ չի արտահայտել այլ միտք Արցախի հարցում, քան այն, ինչ արտահայտվել է իշխանության կողմից. «Ավելին՝ հայկական կողմն ավելի ազատամիտ է, հայերը ներկայացում են իրենց տեսակետները շատ ավելի ազատ, անկաշկանդ»:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այսօր այդ շփումները հնարավոր լինելուն, Լարիսա Ալավերդյանն ասաց. «Այս առումով չեմ կարծում, որ այսօր թե այդ մթնոլորտը, թե միջանձյա  հարաբերությունների մակարդակը մենք ունենք: Ես ողջունելով բոլոր հանդիպումները՝ երբևէ չեմ ասել, որ հանդիպումները պետք չեն»:
Նա կարևորեց, որ նման հանդիպումներից առաջ կամ հետո  հստակեցնեն, թե որն է իրենց դերակատարությունը. «Չեմ կարծում, որ անկեղծ են լինում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները: Կցանկանայի, որ Հայաստանի  ներկայացուցիչներն ազնիվ լինեին:Վերջին անգամ, որ գնացել էին լրագրողները,  քննարկումներից մեկի ժամանակ ապշել էի, մասնակիցներից մեկն ասել է, որ ինքը չի նկատել ատելություն, բայց նկատել է թշնամություն:
Ես այստեղ տեսնում եմ, որ անկեղծ չեն: Ամեն մեկը պետք է զգա պատասխանատվություն, եթե նա զբաղվում է հասարակությանը մոլորության մեջ գցելու գործով:
Մենք պետք է սթափ լինենք, հստակ հասկանանք, թե ինչ կարող են տալ այդպիսի շփումները, ինչ պետք չէ դրանցից ակնկալել, ինչքան է  կարևոր ազնիվ լինել իրար հետ»:

А. Элибегова: Нет никаких гарантий, что Азербайджан вновь не попытается повторить погромы армян в Баку
14:04 20/01/2020
«Фактически, Азербайджан остался безнаказанным за организацию и осуществление погромов армян в Баку. Это значит, что у нас нет никаких гарантий, что они не попытаются повторить это снова», – заявила на обсуждении «30-ая годовщина погромов армян в Баку: правовые и информационные аспекты» эксперт по геополитике Южного Кавказа, кандидат политических наук Анжела Элибегова.
В обсуждении участвует также исполнительный директор общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян, которая, по словам А. Элибеговой, участвовала в процессе обмена пленными, которой удалось в самой тяжелой ситуации вести переговоры с представителями Азербайджана, говорить о спасении жизни людей. А. Элибегова поинтересовалась у неё, действительно ли возможна эта коммуникация на сегодняшний день.
«Да, сотрудничала, проводила встречи, в том числе – в самые тяжелые дни войны. В те времена атмосфера встреч была абсолютно другой: мы выросли на одних и те же мультфильмах, литературе, оканчивали те же университеты, являемся представителями того поколения, у которого не было никаких проблем с межличностной коммуникацией. В этом смысле эти встречи именно в гуманитарной сфере были беспрецедентно эффективными», – ответила Л. Алавердян.
Л. Алавердян отметила, что ежегодное проведение 5-6 встреч привело к удивительным результатам. Она подчеркнула, что никто из Азербайджана, даже самый умный в гуманитарной работе, внесший самый большой вклад, никогда не выражал другие мысли в вопросе Арцаха, а лишь те, что выражают власти этой страны. «Более того, армянская сторона является более свободомыслящей, армянская сторона представляет свою точку зрения более свободно, нескованно», – пояснила она.
Что касается возможности проведения контактов на сегодняшний день, Лариса Алавердян отметила: «В этом смысле не думаю, что на сегодняшний день у нас сформировалась, как та среда, так и тот уровень межличностных отношений. Я, приветствуя проведение всех встреч, никогда не заявляла, что встречи не нужны».
Она подчеркнула важность того, что до и после проведения подобных встреч, должна быть уточнена их роль. «Не думаю, что представители Азербайджана являются честными. Хотелось бы, чтобы представители Армении были бы честными. В последний раз, когда состоялись взаимные визиты журналистов, во время одного из обсуждений я удивилась, когда один из участников сказал, что он не заметил ненависти, увидев лишь вражду.
Вижу, что в данном вопросе он нечестен. Каждый должен чувствовать ответственность, если он занимается делом введения в заблуждение общественность.
Мы должны трезво осознавать, к чему могут привести подобные контакты, чего не стоит от них ожидать, и насколько важно быть честными друг с другом».