Էլիբեգովա. Չունենք որևէ երաշխիք, որ  Ադրբեջանը փորձ չի անի կրկնել Բաքվի ջարդերը
«Փաստացի Ադրբեջանը մնաց անպատիժ Բաքվի հայերի ջարդերի կազմակերպման և իրակագործման համար: Դա նշանակում է, որ մենք չունենք որևէ երաշխիք,  որ փորձ չեն անի կրկնել նորից»,-«Բաքվում հայերի ջարդերի 30-ամյա տարելից. իրավական և տեղեկատվական ասպեկտներ» խորագրով քննարկմանն ասաց քաղաքական գիտությունների թեկնածու, Ադրբեջանի հարցերով փորձագետ Անժելա Էլիբեգովան:
Քննարկմանը ներկա է «Ընդդեմ իրավական կամայականության» հասարակական կազակերպության գործադիր տնօրեն, ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը, ով, Ա. Էլիբեգովայի խոսքով՝ մասնակցել է գերիների փոխանակման գործընթացին, կարողացել է ամենաթեժ իրավիճակում Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ ինչ որ կերպ բանակցել, խոսել մարդկանց կյանքերը փրկելու համար, հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք հնարավոր է այդ  կոմունիկացիան այսօր:
«Այո, համագործակցել եմ, հանդիպումներ ենք ունեցել, ընդ որում՝ պատերազմի ժամանակ ամենատաժանակիր օրերին: Այդ ժամանակ հանդիպումների մթնոլորտը բոլորովին այլ էր. մենք մեծացել ենք նույն մուլտֆիլմերով, նույն գրականությամբ, նույն համալսարաններ ենք ավարտել, պատկանում ենք այն սերնդին, որոնք  չունեին միջանձնյա կոմունիկացիայի որևէ խնդիր: Այդ առումով հենց հումանիտար ոլորտում այդ հանդիպումներն աննախադեպ արդյունավետ էին»,- ասաց նա:
Լ.Ալավերդյանը  նշեց, որ տարին 5-6 անգամ հանդիպումները բերել են զարմանալի արդյունքների:  Նա ասաց, որ Ադրբեջանից որևէ մեկը, մարդասիրական աշխատանքի մեջ ամենախելացին, ամենամեծ լուման ունեցողը երբևէ չի արտահայտել այլ միտք Արցախի հարցում, քան այն, ինչ արտահայտվել է իշխանության կողմից. «Ավելին՝ հայկական կողմն ավելի ազատամիտ է, հայերը ներկայացում են իրենց տեսակետները շատ ավելի ազատ, անկաշկանդ»:
Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այսօր այդ շփումները հնարավոր լինելուն, Լարիսա Ալավերդյանն ասաց. «Այս առումով չեմ կարծում, որ այսօր թե այդ մթնոլորտը, թե միջանձյա  հարաբերությունների մակարդակը մենք ունենք: Ես ողջունելով բոլոր հանդիպումները՝ երբևէ չեմ ասել, որ հանդիպումները պետք չեն»:
Նա կարևորեց, որ նման հանդիպումներից առաջ կամ հետո  հստակեցնեն, թե որն է իրենց դերակատարությունը. «Չեմ կարծում, որ անկեղծ են լինում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները: Կցանկանայի, որ Հայաստանի  ներկայացուցիչներն ազնիվ լինեին:Վերջին անգամ, որ գնացել էին լրագրողները,  քննարկումներից մեկի ժամանակ ապշել էի, մասնակիցներից մեկն ասել է, որ ինքը չի նկատել ատելություն, բայց նկատել է թշնամություն:
Ես այստեղ տեսնում եմ, որ անկեղծ չեն: Ամեն մեկը պետք է զգա պատասխանատվություն, եթե նա զբաղվում է հասարակությանը մոլորության մեջ գցելու գործով:
Մենք պետք է սթափ լինենք, հստակ հասկանանք, թե ինչ կարող են տալ այդպիսի շփումները, ինչ պետք չէ դրանցից ակնկալել, ինչքան է  կարևոր ազնիվ լինել իրար հետ»:

Expert: No guarantees that Azerbaijan won’t attempt to repeat Baku pogroms
Factually, Azerbaijan remained unpunished for perpetrating the pogroms of Armenians in Baku, expert in Azerbaijani studies Anzhela Elibegova told a discussion on the 30th anniversary of the Baku pogroms on Monday.
“This means that we have no guarantees that they will not try to repeat it again,” she said.
Attending the discussion was former Armenian Ombudsman, Executive director of Foundation Against Violation of Law NGO Larisa Alaverdyan, who, according to Elibegova, participated in the swap of the prisoners of war, managed to negotiate with Azerbaijani officials in the most heated situation and talk about saving lives. Elibegova wondered if such a communication is possible today.
“Yes, I collaborated and held meetings, including on the hardest days of the war. At that time, the atmosphere of the meetings was completely different: we grew up watching the same cartoons, reading the same literature and studying at the same universities. We are representatives of the generation that did not have any problems with interpersonal communication. In this sense, these meetings in the humanitarian sphere yielded unprecedented outcomes,” Alaverdyan said.
She noted that the annual 5-6 meetings led to amazing results. Alaverdyan emphasized no Azerbaijani, not even the ones who had the greatest contribution to the humanitarian work, has never expressed thoughts on the Artsakh issue other than those expressed by the country’s authorities. “Moreover, Armenia is more free-thinking, the Armenian side presents its stance more freely,” she explained.
Commenting on the possibility of launching such a communication between the parties today, the ex-ombudsman said the settings for such contacts, including the atmosphere and the proper interpersonal relations, are absent today. “Welcoming all the meetings, I have never stated that meetings are not necessary,” she added.
Alaverdyan called for honesty by both parties in the event of such contacts,
“We need to be sober, clearly understand what such contacts can give, what not to expect from them and how important it's to be honest with one another,” she concluded.