Իրանը ինքնուրույն կուսումնասիրի ուկրաինական «Բոինգի» սև արկղը
Իրանի քաղավիացիայի հանձնաժողովի ներկայացուցիչ Հասան Ռեզաիֆարը հայտարարել է, որ ներկա պահին Թեհրանի մոտ խոցված ուկրաինական ավիաընկերության «Բոինգի» սև արկղը ուսումնասիրում են իրանցի փորձագետները։ Ինտերֆաքսի հաղորդմամբ, այսպիսով նա հերքել է հաղորդագրություններն այն մասին, որ սև արկղերը ուսումնասիրվում են Ուկրաինայում։
Նա ասել է, որ սև արկղերն ուսումնասիրում են իրենք, հակառակ պարագայում կարող են ընտրել Ուկրաինան ու Ֆրանսիան, սակայն առայժմ նման որոշում չի կայացվել։ Ավելի վաղ լուրեր էին հայտնվել, որ Իրանը սև արկղերը կփոխանցի Ուկրաինային և արդեն Կիևում դրանք կուսումնասիրի փորձագետների միջազգային թիմը, որում կլինեն Ֆրանսիայի, Կանադայի և ԱՄՆ-ի ներկայացուցիչները։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 8-ին Թեհրանում կործանվել է ուկրաինական Boeing 737Boeing 737 ուղևորատար ինքնաթիռը, որում 167 ուղևոր և անձնակազմի 9 անդամ կային։ Նրանք բոլորը զոհվել են։ Զոհվածներից 82-ը իրանցիներ են, 63-ը կանադացի, 11 ուկրաինացի, որից 9-ը անձնակազմի անդամներն են, 10 շվեդ, 4 աֆղան, 3 բրիտանացի։ Վթարից օրեր անց  Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հայտարարությամբ հանդես եկավ, համաձայն որի Boeing 737 ուղևորատար ինքնաթիռը պատահաբար է խոցվել՝ մարդկային սխալի հետևանքով։

Иран самостоятельно изучит данные «чёрного ящика» потерпевшего крушение украинского самолета
Глава комиссии по расследованию авиационных происшествий организации гражданской авиации Ирана Хасан Резаифар заявил, что в настоящее время черный ящик сбитого под Тегераном самолета авиакомпании «Международные авиалинии Украины» изучают иранские эксперты. Информацию передает «Интерфакс».
Таким образом, он опроверг сообщения о том, что бортовые самописцы лайнера исследуются в Украине.
«Мы пытаемся прочитать черные ящики здесь, в Иране; в противном случае мы можем выбрать Украину и Францию, но пока не принято решение отправить их в другую страну», – сказал Резаифар в интервью агентству IRNA.
В то же время издание отмечает, что ранее Резаифар заявлял IRNA, что поскольку разбившийся самолет был современным Boeing-737, и у Ирана нет технологии для считывания его «черного ящика», он будет отправлен во Францию, потому что есть риск его повреждения в процессе восстановления.
Ранее агентство Tasnim сообщило со ссылкой на Резаифара, что Иран передаст Украине бортовые самописцы потерпевшего крушение под Тегераном самолета и уже в Киеве черные ящики будут обследованы международной командой экспертов. Ожидается, что в работе примут участие эксперты из Франции, Канады и США.