Թոքաբորբ առաջացնող նոր կորոնավիրուսը տարածվում է Չինաստանի ավելի շատ քաղաքներում
Նոր կորոնավիրուսը տարածվել է Չինաստանի ավելի շատ քաղաքներում, այդ թվում՝ մայրաքաղաք Պեկինում և Շանհայում։ Այս մասին հայտարարել են իշխանությունները, իսկ մահվան չորրորդ դեպքը գրանցվել է Չինաստանի սահմաններից դուրս: Այս մասին գրում է reuters-ը։
Չինաստանի առողջապահության ազգային հանձնաժողովը հաստատել է, որ վիրուսը, որը թոքաբորբի տեսակ է առաջացնում, կարող է անցնել անձից անձի։
Նախագահ Սի Ցզինպինն ասել է, որ բռնկումը կանխելը և կյանքեր փրկելն առաջնային խնդիր է, քանի որ հիվանդների թիվը եռապատկվել է։
Իրավիճակը բարդանում է նաև նրանով, որ այս շաբաթ նշվում է Լուսնային նոր տարին ու հարյուր միլիոնավոր չինացիներ ճանապարհորդելու են հայրենիքում և արտերկրում, ինչը կարող է առավել տարածել վիրուսը։
Աշխարհի տարբեր երկրները, ներառյալ ԱՄՆ-ը և Ասիայի շատ երկրներ, ուժեղացրել են ճանապարհորդների ստուգումները հատկապես Վուհան քաղաքից, որտեղ առաջինն էր հայտանբերվել վիրուսը։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) նախօրեին հայտարարեց, որ, ամենայն հավանականությամբ, վիրուսի աղբյուր է կենդանիներն են և մարդկանց վիրուսի փոխանցվվելը եղել է շերտ շփումների արդյունքում։ Մինչ այժմ ԱՀԿ-ն չի առաջարկել առևտրի կամ ճանապարհորդության սահմանափակումներ։

An outbreak of a new coronavirus has spread to more Chinese cities, including the capital Beijing and Shanghai, authorities said on Monday, and a fourth case has been reported beyond China’s borders, according to Reuters.
China’s National Health Commission confirmed that the virus, which causes a type of pneumonia, can pass from person-to-person, the official Xinhua News Agency said.
President Xi Jinping said curbing the outbreak and saving lives was a top priority as the number of patients more than tripled and a third person died.
Adding to the difficulties of containing it, hundreds of millions of Chinese will be traveling domestically and abroad during the Lunar New Year holiday that starts this week.
Authorities around the globe, including in the United States and many Asian countries, have stepped up screening of travelers from Wuhan, the central city where the virus was first discovered.
The World Health Organisation (WHO) said on Monday “an animal source” appeared most likely to be the primary source of the outbreak and that some “limited human-to-human transmission” occurred between close contacts.
So far, the WHO has not recommended trade or travel restrictions, but a panel of independent experts could do so or make other recommendations to limit spread.