Փաշինյան. Կարծում եմ՝ մյուս տարի մենք ավելի մասշտաբային պետական ծախսեր պետք է անենք Ամանորի հետ կապված
11:20 22/01/2020
«2019 թ. դեկտեմբերի 28-ից հունվարի 6-ն ընկած ժամանակահատավածում  նախորդ տարվա հետ համեմատ ունեցել ենք 9 միլիարդ 307 միլիոն դրամի հավելյալ դրամաշրջանառություն»,- «Զրույց քաղաքացու հետ. Ամանորյա պետական ծախսեր» թեմայով  ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց  ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա հիշեցրեց, որ կառավարությունը 271 միլիոն դրամ հատկացրել էր Երևանի քաղաքապետարանին ամանորյա տոնակատարությունների համար, նպատակը զբոսաշրջիկների, մեր հայրենակիցների համար Ամանորը Երևանում անցկացնելն ավելի գրավիչ դարձնելն էր:
«271 միլիոն դրամ  հավելյալ  գումար ծախսելով՝ կարող ենք ենթադրել, որ նաև դրանով է, որ  ապահովել ենք այս 9 միլիարդ ավելի դրամաշրջանառությունը: Այդ 9 միլիարդ հավելյալ դրամաշրջանառությունից մոտավորապես ավելի քան 4 միլիարդը տեղի ունեցել Հայաստանի մարզերում»,- նշեց վարչապետը:
Ն. Փաշինյանի խոսով, այդ գումարը գնացել է նաև  փոքր կրպակների տերերին, տաքսու վարորդներին և իրենք  այս միջոցով աշխատող, փոքր բիզնես ունեցողներին օգնել են, որ հավելյալ եկամուտներ գեներացնեն:
«Մենք 271 միլիոն դրամ ծախսելով՝ Հայաստան բերեցինք հավելյալ 9 միլիարդ 307 միլիոն դրամ»,- ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով, կա ավելի կարևոր արձանագրում. ամենամեղմ հաշվարկների արդյունքով, այս 9 միլիարդ հավելյալ առևտրաշրջանառության արդյունքում  գեներացվելու է  325 միլիոն դրամի հարկ:
«Այսինքն, այն 271 միլիոն դրամը, որ ծախսեցինք դեկտեմբերին, այդ գումարն առնվազն կրկին վերադառնալու է պետական բյուջե և մի բան էլ ավելի: Սրանով բազմաթիվ գործարարներ, անհատ ձեռնարկատերեր օգտվեցին այդ դրամաշրջանառությունից: Ուզում եմ այսօրվանից ասել, որ, կարծում եմ, այս տվյալները տեսնելով՝ մյուս տարի մենք ավելի մասշտաբային պետական ծախսեր պետք է անենք Ամանորի հետ կապված, որպեսզի ավելի շատ հարկեր գեներացնենք, ավելի շատ Հայաստանի քաղաքացիների համար հնարավորություն ստեղծենք, որ աշխատեն ու իրենց աշխատանքով վաստակեն»,-ասաց վարչապետը:

From December 28, 2019 to January 6, 2020 Armenia saw an additional money turnover of 9 billion 307 million drams from the same period of the previous year, Prime Minister Nikol Pashinyan said in a video livestreamed on Facebook.
He reminded that the government had allocated 271 million drams to the Yerevan Municipality for New Year celebrations in an effort to have more tourists and Diaspora Armenians spend the holidays in the country.
“We can assume that the extra 271 million drams we have spent has helped us secure 9 billion drams more money turnover. Out of those 9 billion drams, about 4 billion was recorded in Armenian regions,” the PM said.
According to Pashinyan, some of this sum has been directed to the owners of small stores and taxi drivers, who helped those running small businesses generate additional revenues
The Armenian leader highlighted according to estimates the additional money turnover of 9 billion drams will generate at least 325 million drams in taxes.
“In other words, the 271 million drams we spent in December will fully return to the state budget and even more. Many businessmen and private entrepreneurs have benefited from this turnover,” he stated. “By recording this data I think next year we will spend more funds on the New Year celebrations to generate more taxes and to open up more opportunities for Armenian citizens to work and earn their own living.”