Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը հաղթել է բանակցություններում
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբ վաղը  կդառնա 14 տարեկան: Այս տարիների ընթացքում նվագախումբն անդադար աշխատել է, արդյունքը՝ միջազգային ասպարեզում մեծագույն հաջողություններ, ելույթներ աշխարհի լավագույն բեմերում, լավագույն արտիստների ու մենակատարների հետ: Դրա վառ վկայությունն է նաև Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի  եվրոպական վերջին համերգային շրջագայությամբ.  նվագախումբը՝ գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ, հունվարի 8-21-ին ելույթներ է ունեցել  Եվրոպայի 5 երկրի՝ Գերմանիա, Մեծ Բրիտանիա, Ավստրիա, Չեխիա, Ռուսաստան, լավագույն համերգասրահներում։
«Երևի կարող էինք անել ավելի շատ: Վստահ եմ, բայց նաև ուրախ եմ, որ այսքան արել ենք: Շատ ենք աշխատում, ունենում ենք շատ համերգներ, որակային իմաստով նվագախմբի ձեռքբերումների մասին խոսում է աշխարհը»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում Սերգեյ Սմբատյանը:
Նրա խոսքով, աշխարհի լավագույն նվագախմբերին քննադատողները  զարմացած են, որ Հայաստանում նման նվագախումբ կա, որն ունի իր հնչողությունը:
«Գրում են դրա մասին, ինչը, կարծում եմ, ձեռքբերում է: Մեզ դեռ չեն քննադատում: Քննադատում են լավագույն նվագախմբերին, որոնք անընդհատ բեմերին են: Եթե նոր նվագախումբ է հայտնվում այդ բեմերում, որն ունի իր հնչողությունը, պատկերացումը, առիթ չկա քննադատելու: Դժվար է ասել՝ լավ է, թե ոչ, բայց, հույս ունեմ, որ լավ է»,- ասաց Ս. Սմբատյանը:
Նվագախումբն արտասահմանյան համերգներին մշտապես ներկայացնում է հայ կոմպոզիտորական արվեստը:  Եվրոպական շրջագայության ընթացքում Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը կատարել է Ջոն (Ջիվան) Տեր-Թադևոսյանի Երկրորդ սիմֆոնիան՝ «Մարդու ճակատագիրը», որը 20-րդ դարի հայ կոմպոզիտորական արվեստի լավագույն սիմֆոնիաներից է։  Այն մինչ այդ Հայաստանից դուրս երբեք չէր հնչել:
«Մարդիկ հիացած էին: Դա արվեստի ուժն է: Բանակցությունների ժամանակ դժվար է համոզել, որ պետք է նվագել նոր ստեղծագործություն: Համերգասրահներն ուզում են, որ կատարվի շատ հայտնի երաժշտություն: Տոկոսային առումով այդ դեպքում հնարավորությունն ավելի մեծ է, որ ավելի շատ մարդիկ կգան լսելու այն երաժշտությունը, որն իրենց ծանոթ, որն իրենք գիտեն: Բայց մենք հաղթեցինք բանակցային փուլում, ներկայացրեցինք մեր երաժշտությունը, որը, իմ պատկերացմամբ, մեր մեծագույն ձեռքբերումն էր»,- ասաց Ս.Սմբատյանը:
Նրա խոսքով, հանդիսատեսը շատ փույլուն ընդունեց այդ կատարումը, հնչեցին փայլուն քննադատություններ:
«Համերգներ ունեցենք, երբ առաջին բաժնի ավարտից հետո, այսինքն երբ ավարտվում էր Ջոն Տեր-Թադևոսյանի ստեղծագործությունը, հոտնկայս ծափահարում էին: Մենք ունենք մեր սիմֆոնիզմը, մեր սիմֆոնիկ պատկերացումը, որը Ջոն Տեր-Թադևոսյանի երաժշտության  մեջ կարելի է  տեսնել, լսել, զգալ: Մենք քիչ ենք ներկայացնում մեր կոմպոզիտորական արվեստը: Եթե ներկայացնում ենք, միայն Արամ Խաչատրյան: Իհարկե, Խաչատրյանը մեր ամենամեծ հերոսն է, նրա երաժշտության մեջ տեսնում ենք մասշտաբ, որը հայկական է, միջազգային մակարդակի է, բայց սիմֆոնիզմը, որն ունի Ջոն Տեր-Թադևոսյանի երաժշտությունը, այլ ձևաչափ է, որը պետք է ներկայացնել»,- ասաց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը:
Նրա խոսքով, նվագախմբին այս  շրջագայության ժամանակ շատ է օգնել աշխարհի լավագույն ջութակահարներից  Մաքսիմ Վենգերովը, մեծագույն ներդրում էր, որ համաձայնել էր մասնակցել  համերգներին. «Մարդիկ տեսնելով, որ Վենգերովը մասնակցում է համերգներին, հավատում էին, որ որակ կա»:
«Մեկուկես տարի բանակցել ենք: Այդ համերգասրահներում՝ Մյունխենի Gasteig մշակութային կենտրոն, Զալցբուրգի Grobes Festspielhaus,  Շտուտգարտի «Բեթհովեն» դահլիճ, Բեռլինի ֆիլհարմոնիայի համերգասրահ,  Լոնդոնի Բարբիկան կենտրոն, Վիեննայի Մյուզիքվերեյն, Պրահայի Ռուդոլֆինում,  հնարավոր չէ ելույթ ունենալ առանց հրավերի: Դա ձեռքբերում էր, որ կարողացանք  համերգները կազմակերպել ամենահանրահայտ համերգասրահներում»,- նշեց նա՝ հավելելով, որ Բեռլինի ֆիլհարմոնիկ համերգասրահում առաջին հայկական նվագախումբն էր, որ ելույթ ունեցավ, այն երաժշտության  բնագավառում ամենակարևոր հարթակն է, Լոնդոնի Բարբիկան կենտրոնի համերգներին ամենաբարդ քննադատներն են ներկա լինում:
Այս տարվա ընթացքում նվագախումբը նմանատիպ շրջագայություն չունի, բայց հրավերներ ունի Իսրայելից, Օմանից:
«Օմանի թագավորական նոր կառուցված օպերային թատրոնը մեզ է սպասում»,- նշեց Ս. Սմբատյանը:
Վաղը նվագախումբը որևէ համերգ չի նախատեսել, քանի որ, ինչպես նշեց գեղարվեստական ղեկավարը, շրջագայությունից  հետո հանգստանալ է պետք, կնախապատրաստվեն արդեն հաջորդ տարվան՝ 15-ամյա հոբելյանը մեծ համերգով նշելուն:
Փետրվարի 8-ից մեկնարկելու է Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 11-րդ փառատոնը՝ նվիրված Ալեքսանդր Հարությունյանի 100-ամյակին: Փառատոնի նախաձեռնողը հենց Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբն է:  Բացման համերգը ղեկավարելու է ՀՀ և ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Հայաստանի ազգային հերոս Հովհաննես Չեքիջյանը:

Государственный симфонический оркестр Армении одержал победу в переговорах
Государственный симфонический оркестр Армении (АССО) – ранее Государственный молодежный оркестр Армении – сегодня, 25 января, отмечает 14-летие со дня основания.
В течение этих лет оркестр работал непрерывно, результат – достигнутые большие успехи на международной арене, выступления на лучших сценах мира, совместно с лучшими артистами и солистами. Ярким подтверждением тому также является недавнее европейское концертное турне Государственного симфонического оркестра Армении: оркестр под руководством своего основателя, художественного руководителя и главного дирижера Сергея Смбатяна 8-21 января выступил в лучших концертных залах 5 стран Европы – Германии, Великобритании, Австрии, Чехии, России.
«Наверное, мы могли сделать еще больше. Уверен. Вместе с тем, рад, что успели сделать столько. Мы много работаем, даем много концертов, в плане качества о достижениях оркестра говорит мир», – сказал в интервью Panorama.am Сергей Смбатян.
По его словам, изучающие деятельность лучших оркестров мира критики удивлены тем, что в Армении есть такой оркестр, у которого свое звучание.
«Они пишут об этом, что, я считаю, является достижением. Нас еще не критикуют. Критикуют лучшие оркестры, которые постоянно находятся на мировых сценах. Если на этих сценах появляется новый оркестр, у которого есть свое звучание, свое представление, то причин для критики нет. Трудно сказать, хорошо это или плохо, но я надеюсь, что это хорошо», – сказал С. Смбатян.
Оркестр на концертах за рубежом всегда представляет армянское композиторское искусство. Во время европейского турне Государственный симфонический оркестр Армении исполнил Вторую симфонию Джона (Дживана) Тер-Тадевосяна «Судьба человека» – одну из лучших симфоний армянского композиторского искусства ХХ века. Благодаря Государственному симфоническому оркестру это стало первым знакомством европейского слушателя с композитором Джоном Тер-Тадевосяном и его творчеством.
«Люди были восхищены. Это сила искусства. В ходе переговоров трудно убедить, что нужно исполнить новое произведение. Концертные залы хотят, чтобы исполнялась очень популярная музыка. В процентном соотношении в таком случае больше шансов на то, что больше людей придут послушать музыку, которая им знакома, которую они знают. Но мы одержали победу на этапе переговоров, представили нашу музыку, что, на мой взгляд, является нашим величайшим достижением», – сказал С. Смбатян.
По его словам, публика восприняла это исполнение блестяще, блестящей была и прозвучавшая критика.
«Были концерты, когда после первого отделения концерта, то есть когда завершалось произведение Джона Тер-Тадевосяна, публика аплодировала стоя. У нас свой симфонизм, свое симфоническое представление, которое можно увидеть, услышать, почувствовать в музыке Джона Тер-Тадевосяна. Мы мало представляем наше композиторское искусство. А если представляем, то только произведения Арама Хачатуряна. Конечно, Хачатурян – наш величайший герой, в его музыке мы видим масштаб, который является армянским, международного уровня. Но симфонизм, которым обладает музыка Джона Тер-Тадевосяна, – это иной формат, который нужно представлять», – сказал художественный руководитель оркестра.
По его словам, в этом турне оркестру очень помог один из лучших скрипачей в мире Максим Венгеров, и это самый большой вклад, что он согласился участвовать в концертах. «Когда люди видели, что Венгеров участвует в концертах, они верили, что есть качество», – сказал Смбатян.
«Мы вели переговоры 1,5 года. В этих концертных залах – в культурном центре Gasteig в Мюнхене, залах Grosses Festspielhaus в Зальцбурге, Beethoven-Saal в Штутгарте, Берлинской филармонии, Центре искусств Барбикан (Barbican Hall) в Лондоне, Musikverein в Вене, Rudolfinum в Праге – невозможно выступать без приглашения. Это было достижением, что мы смогли организовать концерты в самых известных концертных залах», – сказал он, добавив, что Государственный симфонический оркестр Армении стал первым армянским оркестром, выступившим в филармоническом концертном зале Берлина, а на концертах в Barbican Hall присутствуют самые сложные критики.
В этом году у оркестра нет аналогичного турне, но он получил приглашения из Израиля и Омана.
«Недавно построенный Королевский оперный театр в Омане ждет нас», – сказал С.Смбатян.
На сегодня оркестр не запланировал никаких концертов, так как, как отметил художественный руководитель, после гастролей нужно отдохнуть, они будут готовиться к празднованию 15-летия в следующем году – большим концертом.
А 8 февраля стартует 11-й фестиваль армянского композиторского искусства, посвященный 100-летию со дня рождения Александра Арутюняна. Инициатором фестиваля является как раз Государственный симфонический оркестр Армении. Открывающий фестиваль концерт пройдет под руководством Народного артиста Армении и СССР, Национального героя Армении Ованнеса Чекиджяна.