Հրայր Թովմասյանի բնակարանում ՀՔԾ-ն իրականացնում է խուզարկություն
Այս պահին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի բնակարանում Հատուկ քննչական ծառայությունն իրականացնում է խուզարկություն։
Թովմասյանի փաստաբան Ամրամ Մակինյանը նաև տեղեկացնում է, որ խուզարկության ավարտից հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահի փաստաբանական թիմը հանդես կգա հայտարարությամբ։
Հիշեցնենք, որ նախորդ տարվա վերջին՝ դեկտեմբերի 27-ին ՀՔԾ-ն մեղադրանք առաջադրեց ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին՝ Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի երկրորդ մասի հատկանիշներով՝ «պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ»։
Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
Մեղադրանքի առաջադրումից հետո Թովմասյանը հայտարարեց. «Ինձ վեց ամիս առաջ դրա մասին զգուշացրել էին, որ «X, Y, Z քայլերը չանելու համար Ձեզ մեղադրանք մի օր կառաջադրվի»։ X, Y, Z քայլերը հրաժարական տալն էր։ Վերջի 6-7 ամսին Սահմանադրական դատարանը աշխատել է աննախադեպ ճնշումների ներքո։ Ճնշումները ոչ միայն հայհոյախառն էին, ոչ միայն սպառնալիքներ էին, ոչ միայն այսօրվա մասին զգուշացումներ էին, այլ կոնկրետ բռնության կոչեր էին և դրանց դրսևորումներ»։

Armenia’s Special Investigative Service (SIS) started a search in the apartment of Hrayr Tovmasyan, the chairman of the Constitutional Court, on Friday morning.
In a post on Facebook Tovmasyan's lawyer Amram Makinyan said after the search operations complete the team of lawyers representing the Constitutional Court chair will issue a statement.
SIS charged Tovmasyan with an abuse of power on 27 December 2019. Tovmasyan denied any wrongdoing, adding the charges are part of a “political process” aimed at forcing him to step down.
“I was warned six months ago that one day I will be charged for not taking X, Y and Z steps. The X, Y and Z steps are my resignation,” he said, adding a strong government pressure has been exerted on him and other Constitutional Court judges in the recent 6-7 months.