«Ժողովուրդ». Ինչ են քննարկել Զոհրաբ Մնացականյանն ու խորհրդարանականները
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է «Երեկ Ազգային ժողով էր եկել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը: «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ արտաքին գործերի նախարարը երեկ խորհրդարանում դռնփակ հանդիպում է ունեցել ԱԺ ԵԽԽՎ, Եվրանեսթ և ԵԱՀԿ խորհրդարանական պատվիրակությունների անդամների հետ: Մեր տեղեկություններով՝ ի թիվս այլ հարցերի՝ նախարարի հետ հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաև մարտի 31-ին Արցախում կայանալիք համապետական ընտրություններին և այդ առնչությամբ պատգամավորների անելիքներին միջազգային հարթակներում:
«Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Արցախ-Հայաստան խորհրդարանական համատեղ նիստ անցկացնելու հիմնական թեմաներից մեկն էլ հենց դա է եղել: Հավելենք, սակայն, որ ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակությունը հունվարի 26-ին մեկնելու է Ստրասբուրգ, որտեղ մասնակցելու է ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանին: Մենք տեղեկացանք, որ նստաշրջանի ժամանակ սպասվում է մամուլի ազատության և լրագրողների անվտանգության մասին քննարկում, և զեկույց կներկայացվի Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների մասին: Զեկույցի նախագծում խորը մտահոգություն է արտահայտված Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների խնդրի կապակցությամբ, որը «սիստեմատիկ բնույթ» է կրում»:

«Жоховурд»: Что обсуждали Зограб Мнацаканян и депутаты
Газета «Жоховурд» пишет, что вчера министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян провел в Национальном Собрании закрытую встречу с членами парламентских делегаций в ПАСЕ, Евронест и ОБСЕ. По сведениям издания, во время встречи с министром в числе других вопросов был затронут также вопрос предусмотренных 31 марта в Арцахе парламентских и президентских выборов и предстоящие действия депутатов на международных площадках в этой связи.
«По нашим сведениям, эта тема была одной из основных также во время совместного заседания парламентов Армении и Арцаха. Добавим, что армянская делегация в ПАСЕ 26 января отбудет в Страсбург, где примет участие в зимней сессии ПАСЕ. Нам сообщили, что во время сессии ожидается обсуждение ситуации в сфере свободе средств массовой информации и безопасности журналистов. Будет представлен доклад о политических заключенных в Азербайджане. В проекте доклада отмечается серьезная обеспокоенность в связи с проблемой политзаключенных в Азербайджане, которая носит "систематический характер"», - пишет газета.