ԱՆ խորհուրդները՝ կորոնավիրուսով չհիվանդանալու և դեպքերի ներկրումը ՀՀ կանխելու համար
Նոր կորոնավիրուսի (2019-nCoV) ի հայտ գալու հետ կապված համաճարակային իրավիճակը Չինաստանում դեռևս լարված է: Չինաստանում արձանագրվել է շուրջ 2000 դեպք՝ 56 մահվան ելքով: Գիտականորեն ապացուցվել է, որ փոխանցման հիմնական գործոն են դարձել թեթև նախուտեստները, մասնավորապես՝ ծովամթերքից և օձից պատրաստված։
Չհիվանդանալու և դեպքերի ներկրումը Հայաստանի Հանրապետություն կանխելու համար՝ առողջապահության նախարարությունը հորդորում է.
● միջազգային ուղևորություններ ծրագրելիս` հաշվի առնել տվյալ երկրի համաճարակային իրավիճակը,
● եթե գտնվում եք Չինաստանում, հատկապես՝ Ուհան կամ հարակից քաղաքներում, ապա խուսափե´ք կամ բացառե՛ք կենդանական (հատկապես՝ ծովամթերքի) շուկաներ այցելելուց,
● օգտագործե´ք միայն լավ եփված սնունդ, շշալցված ջուր,
● խուսափե´ք շնչառական վարակներով հիվանդների հետ սերտ շփումից,
● մի այցելե´ք կենդանաբանական այգիներ կամ մի մասնակցե´ք մշակութային միջոցառումների, որտեղ ներգրավված են կենդանիներ,
● օգտագործե´ք անհատական պաշտպանիչ միջոցներ (դիմակներ),
● լվացե´ք ձեռքերը դրսից տուն գալիս և սնունդ ընդունելուց առաջ,
● գրիպանման երևույթների առկայության դեպքում դիմե´ք բժշկի,
● մի´ զբաղվեք ինքնաբուժմամբ,
● եթե վերադարձել եք Չինաստանից և ձեզ մոտ առկա են գրիպանման հիվանդություններին բնորոշ ախտանշաններ, ապա դիմե´ք բժշկական օգնության՝ նշելով ճամփորդության մասին:
«Հարկ է նշել, որ առողջապահության նախարարությունն ակտիվ միջգերատեսչական համագործակցություն ունի պատասխանատու մարմինների հետ։
ՀՀ ԱՆ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի կողմից մշակվել է «Նոր վարակ Չինաստանում, «Նոր կորոնավիրուս (2019-nCoV)»» վերտառությամբ տեղեկատվական պաստառը և Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի հետ համագործակցությամբ դրանք տեղադրվել են Հայաստանի սահմանային բժշկասանիտարական հսկիչ կետերում։
Միաժամանակ, առողջապահության նախարարության մասնագետները կգործուղվեն ՀՀ պետական սահմանի անցման կետեր՝ Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի աշխակիցներին մասնագիտական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) հետ համատեղ քննարկման արդյունքում որոշում է կայացվել, ըստ որի՝ հունվարի 26-ից ՍԱՏՄ-ի կողմից արգելվել է Չինաստանից, ինչպես նաև չինական ծագման հումքով այլ երկրներում արտադրված կենդանական ծագման մթերքի և հումքի ներմուծումը ՀՀ տարածք»,- հայտնում են առողջապահության նախարարությունից:

Минздрав представил меры по пресечению проникновения в Армению нового коронавируса
Эпидемиологическая ситуация в Китае в связи с появлением нового коронавируса (2019-nCoV) продолжает оставаться напряженной. Согласно информации, в Китае подтверждены 2744 случая заражения пневмонией, вызванной коронавирусом нового типа, 80 случаев с летальным исходом. Научно доказано, что основным фактором заражения стали легкие закуски, в частности, приготовленные из морепродуктов и змей.
Министерство здравоохранения Армении распространило сообщение с целью предотвращения проникновения вируса в страну и во избежание заражения.
В частности, в распространенном министерством заявлении отмечается:
– При планировании международных поездок учитывайте эпидемиологическую ситуацию в данной стране;
– Если вы находитесь в Китае, особенно в Ухане или близлежащих городах, то избегайте или исключайте посещение рынков с животной продукцией, особенно морепродуктов;
– Используйте только тщательно приготовленную пищу и бутилированную воду;
– Избегайте тесного контакта с пациентами с респираторными инфекциям;
– Не посещайте зоопарки и не участвуйте в культурных мероприятиях с участием животных;
– Используйте средства индивидуальной защиты (маски);
– Мойте руки после возвращения домой и перед приемом пищи;
– Обращайтесь к врачу при симптомах гриппа;
– Не занимайтесь самолечением;
– Если вы вернулись из Китая и у вас имеются характерные для гриппа симптомы, то обратитесь за медицинской помощью, отметив о путешествии.
«Следует отметить, что Министерство здравоохранения находится в активном межведомственном сотрудничестве с ответственными структурами.
Национальный центр по контролю и профилактике заболеваний Минздрава РА разработал информационные памятки «Новая инфекция в Китае», «Новый коронавирус (2019-nCoV)», при сотрудничестве с Инспекционным органом здравоохранения и труда они размещены пограничных медико-санитарных контрольных пунктах РА.
В то же время, специалисты министерства здравоохранения будут командированы в пограничные контрольные пункты Армении для оказания профессионального содействия работникам Инспекционного органа здравоохранения и труда.
В результате обсуждений с Инспекционным органом продовольственной безопасности, принято решение, согласно которому, с 26-го января запрещен импорт на территорию Армении продуктов животного происхождения и сырья из Китая, а также продуктов, произведенных в других странах из китайского сырья», – говорится в сообщении Минздрава РА.