Արման Թաթոյան. Որևէ մեկն իրավունք չունի թիրախավորել ընտանեկան կյանքն ու առավել ևս երեխաների
Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը խստորեն դատապարտել է Երևանի ավագանու անդամ Հենրիկ Հարթենյանի արարքը՝ կապված Հրայր Թովմասյանի դստեր հետ։ ՄԻՊ-ը բացարձակ մերժելի է որակել նրա արարքը։
«Ու առհասարակ, հանրային պաշտոն զբաղեցնող ցանկացած անձից խիստ պահանջում եմ հստակ գիտակցել իր պաշտոնական կարգավիճակը և գործել բացառապես այդ կարգավիճակի սահմաններում, դրսևորել պատշաճ վարքագիծ։ Դուք սահմանափակված եք ձեր պաշտոնական կարգավիճակով։
Որևէ մեկն իրավունք չունի թիրախավորել ընտանեկան կյանքն ու առավել ևս երեխաների ու լարվածությունն ուղղել այդ կողմ՝ անկախ նրանից պաշտոնյայի ընտանիքի մասին է խոսքը, թե ոչ։
Սոցիալական ցանցերի օգտատեր մեր հայրենակիցներին խնդրում եմ հարգանքով վերաբերվել իրար, հարգանքով վերաբերվել միմյանց կարծիքի ու արժանապատվության նկատմամբ, անձնական ու ընտանեկան կյանքի նկատմամբ»,-նշել է ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
Հիշեցնենք, որ armdaily-ն երեկ ֆիքսել ու հրապարակել էր, Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Հենրիկ Հարթենյանը ֆեյսբուքյան իր էջի story բաժնում ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի դստեր էջի լուսանկարն է հրապարակել և կից գրել. «Հ. Թովմասյանի աղջկա ֆբնա, ձեզ տեսնեմ ժողովուրդ ջան»:
Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ, որտեղ մասնավորապես նշված է.
«Խմբակցությունը խստորեն դատապարտում է ատելության խոսքի ցանկացած դրսևորում:
Հայցում ենք ձեր ներողամտությունը կատարվածի առթիվ: Վաղը Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը կգումարի հրատապ նիստ, որից հետո հանդես կգա հայտարարությամբ»։

Омбудсмен Армении строго осудил скандальную запись Генрика Артеняна о дочери Грайра Товмасяна
Защитник прав человека (Омбудсмен) Армении Арман Татоян строжайше осуждает поступок члена Совета старейшин Еревана от фракции «Мой шаг» Генрика Артеняна, связанный с дочерью председателя Конституционного суда РА Грайра Товмасяна. По словам А. Татояна, поступок Генрика Артеняна заслуживает строжайшего осуждения.
«И вообще от всех лиц, занимающих публичные должности, решительно требую четко осознавать свой официальный статус и действовать исключительно в рамках этого статуса, демонстрировать надлежащее поведение. Вы ограничены рамками вашего должностного положения.
Никто не имеет права делать мишенью семейную жизнь других людей, тем более детей, и нагнетать напряженность в этом направлении, независимо от того, идет ли речь о должностном лице или нет.
Прошу наших соотечественников в соцсетях проявлять уважение друг к другу, к мнению и достоинству друг друга, а также личной и семейной жизни», – отметил Омбудсмен РА.
Напомним, armdaily накануне, 26 января, зафиксировал и обнародовал опубликованную членом Совета старейшин Еревана от фракции «Мой шаг» Генриком Артеняном в разделе «истории» на его странице в соцосети Facebook фотографию пользователя с фамилией Товмасян, указав, что это аккаунт  дочери председателя Конституционного суда Армении Грайра Товмасяна. «Это страница дочери Грайра Товмасяна. Ну-ка, покажи себя, народ», – подписал публикацию Г. Артенян.
В свою очередь фракция Совета старейшин Еревана «Мой шаг» выступила с заявлением, где, в частности, отмечается:
«Фракция "Мой шаг" строжайше осуждает любое проявление риторики ненависти”.
Приносим свои извинения по поводу случившегося».
Отмечалось, что сегодня фракция «Мой шаг» созовет  срочное заседание, после которого выступит с заявлением.