Մանսուրյան. Կռիվը, որ ունենք անորակ երաժշտության դեմ, ինքնին իր լուծումն այս կամ այն չափով կստանա
«Երբեմն երիտասարդ այս կամ այն տարիքի թռիչքին ուզում եմ մի հատ էլ հասնեմ: Այնպես չէ, որ չես զգում քո տարիքը, զգում ես»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը, որն այսօր նշում է իր ծննդյան 81-ամյակը:
Մեծ խնջույք չի լինելու մաեստրոյի ծննդյան օրվա առիթով, ինչպես նշեց, սովորական օր է, երեկոյան մտերիմների մի փոքրիկ խմբով կհավաքվեն, կենացներ կհնչեն:
Հարցին՝ արդյո՞ք ծննդյան օրը  Ձեզ համար անցյալը ևս մեկ անգամ վերարժևորելու տեսակետից կարևոր օր է, Տիգրան Մանսուրյանը պատասխանեց. «Առաջ ավելի թարմ էին այս զգացողություններն այս կարգի երևույթների հանդեպ: Առաջ այս ամբողջն իմաստ ուներ: Հիմա չեմ կարծում: Ըստ երևույթին, հոգսերի ծանրությունը մի կողմից, մյուս կողմից տարիքը, որ այդ բաները քիչ առօրեկան են դառնում»:
Մաեստրոն պատմեց, որ առավոտյան է վերադարձել Չեխիայից. Բռնոյում երկու օր հնչել է իր «Ռեքվիեմը», հանդիպել է լրագրողական աշխարհի ներկայացուցիչների, հայ համայնքի տարբեր խմբերի հետ:
Նա ասաց, որ այժմ աշխատում է մի գործի վրա, որն աշնանը հնչելու է Իտալիայի երեք քաղաքում:
«Այս տարի աշխարհը նշում է Դանթե Ալիգերիի 700-ամյակը: Իտալական կողմը իրեն և ևս երկու հեղինակի առաջարկել է ամեն մեկս մի հատված գրենք՝ մեկը դժոխք, մեկը քավարան, մյուսը դրախտ: Ինձ առաջարկել էին քավարանը: Համաձայնվել էի: Հիմա աշխատում եմ դրա վրա»,- նշեց մաեստրո Մանսուրյանը:
Նա նաև ասաց, որ ապագայի ևս մի քանի ծրագրեր կան, որոնց  վերջնական պատասխան չի տվել, ասել է՝ հենց այդ պահը հասնի, կաշխատի:
Հարցին, թե հայ հանդիսատեսի համար որևէ բան պատրաստո՞ւմ եք, Տ. Մանսուրյանը պատասխանեց. «Իմ ներքին պահանջը, ծրագիրը մեր իրականության հետ կապված՝ իմ աշխատանքների մեջ ավելի շատ տեղ բացել հայ պոեզային, հայոց լեզվին: Երբ ունենում եմ այդ հնարավորությունը, անմիջապես այնտեղ եմ մտնում: Կարող են լինել թե ծավալուն, թե փոքր գործեր, բայց հայ պոեզիայի հետ: Իմ նախընտրությունն է՝ հայ դասական պոեզիայի, բանաստեղծության հետ կապված և հնարավորինս շատ բերել երաժշտություն: Իմ կապը հայ պոեզիայի հետ տարբեր շրջաններ է ներառում»:
Նա նշեց, որ Հայաստանում կան թեև փոքրաթիվ, բայց տաղանդավոր կոմպոզիտորներ. «Կյանքն իր հունով շարժվում է, վաղը նրանք կշատանան, կռիվը, որ ունենք անորակ երաժշտության դեմ, ինքնին իր լուծումն այս կամ այն չափով կստանա»:
Ասուլիսի ավարտին լրագրողների խնդրանքով մաեստրո Մանսուրյանը կատարեց իր ստեղծագործություններից  մի փոքր հատված:

Тигран Мансурян в день своего 81-летия: «Наша битва против некачественной музыки сама по себе получит решение»
17:09 27/01/2020
«Иногда мне хочется вновь достичь того или иного взлета, которые были у меня в молодости. Не так, что ты не чувствуешь своего возраста, чувствуешь», – рассказал на встрече с журналистами выдающийся композитор, народный артист Армении Тигран Мансурян, который сегодня, 27 января, празднует свое 81-летие.
Большого торжества по случаю дня рождения композитор не планирует, как он рассказал, это обычный день, вечером соберутся с самыми близкими, прозвучат тосты.
На вопрос, не рассматривает ли он свой день рождения как важный повод еще раз переосмыслить и переоценить прошлое, Тигран Мансурян ответил: «Раньше ощущения были более свежими по отношению к подобного рода явлениям. Раньше все это имело смысл. Сейчас не думаю. По всей видимости, тяжесть забот, с одной стороны, и возраст, с другой стороны, делают подобные вещи несколько будничными».
Маэстро рассказал, что только утром вернулся из Чехии. В Брно два дня звучал его «Реквием», он встречался с представителями журналистского мира и различными группами из армянской общины.
По словам Мансуряна, в настоящее время он работает над произведением, которое осенью прозвучит в трех итальянских городах.
«В этом году мир отмечает 700-летие со дня рождения Данте Алигьери. Итальянская сторона предложила ему и двум другим авторам написать по части: ад, чистилище и рай. Мне предложили часть про чистилище. Я согласился. Сейчас работаю над этим», – рассказал маэстро Мансурян.
Как он указал, есть еще несколько планов на будущее, но он пока не дал окончательного ответа в этой связи, сказав: когда настанет момент, будет работать.
На вопрос, подготавливает ли он что-либо для армянского зрителя, Мансурян ответил: «Моя внутренняя потребность, связанная с нашей реальностью  программа такова: отвести больше места в своих работах армянской поэзии, армянскому языку. Когда выдается такая возможность, я приступаю непосредственно к этому. Могут быть как масштабные, так и небольшие работы  – но с армянской поэзией. Я предпочитаю как можно больше вносить в музыку армянскую классическую поэзию, стихи. Моя связь с армянской поэзией охватывает разные периоды».
Он отметил, что в Армении есть хоть и немногочисленные, но талантливые композиторы. «Жизнь движется в своем русле, завтра их будет больше, и наша битва против некачественной музыки сама по себе в той или иной степени получит свое решение», – отметил он.
В конце пресс-конференции по просьбе журналистов маэстро Мансурян исполнил небольшие отрывки из своих произведений.