Օրեր առաջ Արցախում հրազենային վիրավորում ստացած զինծառայողի վիճակը ծանր է
Հունվարի 24-ին Արցախում հրազենային վիրավորում ստացած զինծառայող Հենրի-Հայկ Սիմոնի Զաքարեանը վիճակը շարունակում է մնալ ծանր։ Այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը:
«Նա տեղափոխվել է Երևան, դեռ վիրահատական միջամտություն որպես այդպիսին երկրորդը չենք արել, դրա անհրաժեշտությունը չկա, սպասում ենք, որ զարգացման դինամիկայից ելնելով արդեն բժիշկները որոշում կայացնեն հետագա անելիքների վերաբերյալ»,- նշեց փոխնախարարը։
Նրա խոսքով` վիրավորված մյուս զինծառայողի՝ Արմեն Մեսրոպյանի կյանքին որևէ վտանգ չի սպառնում, բոլոր բժշկական միջոցառումներն իրականացվել են, շուտով կվերադառնա ծառայության:
Նշենք, որ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ Հենրի-Հայկ Զաքարեանն ինքն է իր վրա կրակել։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 24-ին՝ ժամը 06:55-ի սահմանում, ՊԲ հյուսիային ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկում, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, հրազենային վիրավորում են ստացել ՊԲ զինծառայողներ, 2001թ. ծնված Հենրի-Հայկ Սիմոնի Զաքարեանը և 2000թ. ծնված Արմեն Ջոնիկի Մեսրոպյանը:

The health condition of Artsakh servicemen Henry-Hayk Zakarian, who received gunshot wound on January 24 in a northern military unit of the Defense Army,  remains severe, Deputy Defense Minister Gabriel Balayan told reporters at a briefing on Monday.
“The serviceman has been transferred to Yerevan. He has not undergone the second surgery as doctors still observe the dynamics of the health condition,” the deputy minister said.
The second soldier Armen Mesropyan who reportedly was wounded in the same incident is recovering and no threat is posed to his life, Balayan informed the latter will be back to service soon.
Earlier, Defense Minister Davit Tonoyan said that Henry-Hayk Zakarean shot himself in circumstances yet to be clarified. A probe into further details of the incident is underway.