Խստացված հսկողության արդյունքում Հայաստան բերված բանանում դեռ ոչինչ չեն գտել
Էկվադորից Ռուսաստան ներկրված բանանի խմբաքանակում սապատավոր ճանճեր հայտնաբերելուց ու Ռոսսելխոզնադզորի կողմից բարձրաձայնելուց հետո Հայաստանի կառավարությանն առընթեր Սննդի անվտանգության տեսչական մարմինը  խստացրել է բանանի ներկրման նկատմամբ հսկողությունը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում ՍԱՏՄ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Անուշ Հարությունյանը նշեց, որ մինչ այս պահը՝ հունվարի 27-ը սահմանին ստուգված որևէ խմբաքանակի հետ կապված խնդիր չի եղել։
Նշենք, որ Հայաստան հասնող բանանի առյուծի բաժինն ընկնում է  Էկվադորին։ Նախորդ տարվա ընթացքում՝ մինչև դեկտեմբերի 16-ը ներառյալ հայաստանյան սպառողը գնել է չորս երկրից՝ Էկվադորից, Թաիլանդից, Կոստա Ռիկայից ու Վրաստանից ներմուծված բանան։

Armenia’s Food Safety Inspectorate (FSI) has tightened control over imports of bananas into the country after the Russian Federal Service for Veterinary and Phytosanitary Surveillance (Rosselkhoznadzor) warned of the alleged presence of the humpbacked fly in a shipment of Ecuadorian bananas that arrived in the country in December.
Speaking to Panorama.am, Food Safety Inspectorate spokesperson Anush Harutyunyan said no problems have been detected in any shipment of bananas imported into Armenia during the border inspections as of Monday, January 27.
Ecuador is the leading exporter of bananas to Armenia. According to the FSI figures, from January 1 through December 16 2019, Armenian consumers purchased bananas imported from four countries – Ecuador, Thailand, Costa Rica and Georgia.