Ստամբուլում կբացվի հայ և թուրք լուսանկարիչների աշխատանքների ցուցահանդես
Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքում Հայաստանից ու Թուրքիայից 10-ական լուսանկարիչների աշխատանքներից կազմված ցուցահանդես կբացվի: Ստամբուլի «UNIQ Gallery» ցուցասրահում «BridgingStories II» (Կամուրջներ կառուցող պատմություններ) խորագրով անցկացվելիք ցուցահանդեսը կբացվի հունվարի 29-ին և կտևի մինչև փերտվարի 7-ը: Այս մասին գրում է ermenihaber-ը։
«Ակոս»-ի թերթի փոխանցմամբ՝ լուսանկարները պիտի շեշտադրեն խաղաղությունը և հույսը երկու ժողովուրդների միջև:
«BridgingStories II»-ի հայաստանյան ցուցադրությունը տեղի է ունեցել 2019-ի օգոստոսին Դիլիջանում:
Նշվում է, որ այս նախագծի 1-ին մասը (BridgingStories) տեղի է ունեցել դեռևս 2016-2017թթ. Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանատան աջակցությամբ: Նախորդ ցուցահանդեսը համակարգել են Հայաստանը և Թուրքիան ներկայացնող լուսանկարիչներ Անուշ Բաբաջանյանի ու Սաբիհա Չիմենի կողմից:

Exhibition of Armenian and Turkish photographers opened in Istanbul
An exhibition featuring the works of 10 photographers from Armenia and 10 from Turkey opened on January 29 at UNIQ Gallery in Istanbul, Turkey. Entitled “BridgingStories II”, the exhibition will be open for public until February 7, Ermenihaber reported.
The purpose of the project is to bring together young photographers from Armenia and Turkey and using photography to tell their own stories in an effort to bridge hope and build peace between nations.
The project began with a photojournalism camp that took place from August 4-11, 2019, in Dilijan, Armenia. After the camp and prior to the exhibition, the participants photographed in their hometowns, creating images highlighting the similarities and parallels of interests and experiences shared by young people from both countries.
This is the second iteration of the project, the first one was in 2016-2017 supported by the US Embassy in Yerevan under the guidance of John Stanmeyer, Anush Babajanyan and Sabiha Çimen.