2019-ին Հայաստանը կարևորագույն ձեռքբերումներ է արձանագրել ժողովրդավարության ոլորտում, «Ամերիկայի Ձայն»-ի հետ զրույցում նշել է ԵԱՀԿ ԺՄԻԳ տնօրեն, դեսպան Ինգեբորգ Սոլրուն Գիսլադոթիրը, ով չորեքշաբթի օրը հանդես եկավ Վաշինգտոնում, Կոնգրեսի Հելսինկյան հանձնաժողովի լսումներին.
«2019 ին Հայաստանում գրանցվել է նկատելի դրական առաջընթաց։ ԵԱՀԿ ԺՄԻԳ-ի դիտորտական առաքելությունը հայաստանյան ընտրությունները դրական է գնահատել։ Այսպիսով Հայաստանը լուրջ առաջընթաց է գրանցել։ Չենք կարող պահանջել, սակայն կցանկանայինք Հայաստանի իշխանություններին ներկայացնել բարեփոխումների որոշակի առաջարկներ երկու կարևոր ոլորտում՝ ընտրական օրենսգիրքի և դատաիրավական ոլորտի թափանցիկ և անկողմնակալ դարձնելու ուղղությամբ»։
ԺՄԻԳ ղեկավարը Կոնգրեսի լսումներին էր հրավիրվել ԵԱՀԿ տարածքում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտի խնդիրները քննարկման նպատակով: Բացելով լսումները, կոնգրեսական Ջո Ուիլսոնն ընդգծեց՝ այսօր, հաշվի առնելով նոր մարտահրավերները, ԺՄԻԳ աշխատանքի կարևորությունն էլ ավելի է մեծանում:
«Ցավալի է, սակայն որոշ երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանության և ժողովրդավարության արժեքների հաստատման ոլորտում բավարար քաղաքական կամք չի նկատվում: Ավելին, ԵԱՀԿ-ի որոշ անդամներ փորձում են խանգարել կազմակերպության մյուս անդամ երկրներին խորացնել ժողովրդավարությունը»,-ասել է Ջո Ուիլսոնը։
Ի պատասխան դեսապան Գիսլադոթիրն ընդգծեց՝ մարդու իրավունքները և ժողովրդավարությունը ԵԱՀԿ-ի կողմից դիտարկվում են ոչ միայն իրավունքների այլև՝ անվտանգության համատեքստում. «Առանց քաղաքական և սոցիալական բազմազանության, առանց անկախ դատական իշխանության, ազատ լրատվամիջոցների և հզոր քաղաքացիական հասարակության չի կարող լինել ժողովրդավարություն, իսկ ժողովրդավարությունը նաև անվտանգության կարևոր գրավականն է»:
Խոսելով նոր մարտահրավերների մասին, ԺՄԻԳ ղեկավարն ընդգծեց տեխնոլոգիական առաջընթացի, մասնավորապես, սոցցանցերի խնդիրը. «Առցանց և սոցիալական լրատվական աղբյուրները հաճախ չարաշահվում են խտրականության տարածման և նույնիսկ բռնության արմատավորման նպատակով: Այստեղ պետք է հստակ հիշել՝ թվայնացումը չի փոխում իրավական սահմանները, և մարդու իրավունքները վավեր են առցանց նույնքան, որքան իրական աշխարհում և պետք է նույնքան հստակ պաշտպանվեն»:

Директор БДИПЧ/ОБСЕ – о важнейших достижениях Армении в 2019 году
В минувшем, 2019 году Армения зарегистрировала серьезные успехи в сфере демократии. Об этом заявила в интервью армянской службе «Голоса Америки» директор Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ Ингибьёрг Сольрун Гисладоттир, которая в среду выступила в Вашингтоне на слушаниях Хельсинкской Комиссии в Конгрессе.
«В 2019 году в Армении был зарегистрирован значительный положительный прогресс. Мониторинговая миссия БДИПЧ/ОБСЕ оценила позитивно выборы в Армении. Таким образом, Армения добилась серьезного прогресса. Мы не можем требовать, однако, мы хотели бы представить властям Армении некоторые конкретные предложения по реформам в двух важных сферах – реформирование Избирательного кодекса и в направлении повышения прозрачности и беспристрастности судебно-правовой сферы», – отметила она.
Она была приглашена на слушания с целью обсуждения вопросов прав человека в регионе ОБСЕ. Открывая слушания, конгрессмен Джо Уилсон подчеркнул, что сегодня, учитывая новые вызовы, важность работы БДИПЧ возрастает.
«К сожалению, в некоторых странах не наблюдается достаточно политической воли в области защиты прав человека и утверждения ценностей демократии. Более того, некоторые члены ОБСЕ пытаются помешать другим членам Организации углублять демократию », - сказал Джо Уилсон.
В ответ посол Ингибьёрг Сольрун Гисладоттир подчеркнула, что права человека и демократия рассматриваются ОБСЕ не только в контексте прав, но и в контексте безопасности: «Без политического и социального разнообразия, без независимой судебной власти, свободных СМИ и сильного гражданского общества не может быть демократии, а демократия также является важным залогом безопасности».