Ովքեր պետք է խուսափեն լոլիկ օգտագործելուց
Սննդաբան Ելենա Սոլոմատինան նշում է, որ օրգանական թթուների մեծ քանակի պատճառով լոլիկը հակացուցված է գաստրիտ և ստամոքսախոց ունեցող մարդկանց: Բժիշկը նաև խորհուրդ չի տալիս լոլիկ  ուտել երիկամային քարերով հիվանդ մարդկանց:
«Եթե անգամ մարդիկ չունեն ստամոքսի հետ կապված խնդիրներ, ես խորհուրդ չեմ տալիս մեծ քանակությամբ կետչուպ օգտագործել: Դրան ավելացվող է շաքարը լավ չէ մեր մարմնի համար»,- նշել է բժշկուհին:
Միևնույն ժամանակ, բժիշկը հիշեցրել է լոլիկում վիտամինների, միկրո և մակրո տարրերի պարունակության մասին, ինչպես նաև լիկոպենը, որը բոլոր օրգանների վրա ունի հակաօքսիդիչ ազդեցություն, բարենպաստ ազդեցություն ունի նաև շագանակագեղձի վրա և կարող է կանխել ուռուցքի առաջացումը:
Սննդաբանը նշեց, որ ջերմամշակված լոլիկն ավելի առողջարար է, քան թարմ լոլիկը, ուստի օգտագործելուց առաջ այն պետք է կարճ ժամանակով շոգեխաշել ցածր ջերմաստիճանում:

Употребление помидоров не всегда приносит организму пользу, сообщила врач-диетолог Елена Соломатина в разговоре с «Вечерней Москвой».
По ее словам, как передает РИА Новости, из-за большого количества органических кислот томаты противопоказаны при гастрите и язве желудка. Медик также не советует есть их людям с камнями в почках.
«Кроме того, я не рекомендую даже тем, у кого нет проблем с желудком, употреблять в пищу много кетчупа. В него добавляют сахар, а сладкое не полезно для нашего организма», – отметила Елена Соломатина.
При этом врач напомнила о содержании в томатах витаминов, микро- и макроэлементов, а также ликопина, который оказывает антиоксидантное действие на все органы, благотворно влияет на предстательную железу и способен предотвратить онкологию.
Диетолог отметила, что термически обработанные помидоры полезнее, чем свежие, поэтому перед употреблением их следует непродолжительное время тушить на медленном огне.