ՄԻԵԴ-ը հաստատեց Ադրբեջանի իշխանությունների մեղավորությունը Սարիբեկյանի մահվան մեջ
Այսօր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ընդունած վճռով Ադրբեջանի իշխանությունները պատասխանատու են ճանաչվել Մանվել Սարիբեկյանի մահվան համար։ Մասնավորապես՝ հաստատվել է, որ տեղի է ունեցել կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք), և 3-րդ (Խոշտանգումների արգելում) հոդվածների խախտում։
Դատարանը գտել է, որ Մանվել Սարիբեկյանը մահացել է այլոց կողմից, մասնավորապես Բաքվի ռազմական ոստիկանության վարչության աշխատակիցների կողմից գործադրված բռնության արդյունքում։ Ընդունելի չէ ադրբեջանական իշխանությունների բացատրությունը, որ Սարիբեկյանը կախվել է։
Տուժողի իրավահաջորդներին Ադրբեջանը պետք է վճարի 60000 եվրո և 2200 եվրո դատական ծախսերի համար։
Հայցը ՄԻԵԴ ներկայացրել էին ծնողները՝ Մամիկոն Սարիբեկյան ու Սիրանուշ Բալյանը։
Հիշեցնենք, որ Թթուջուր գյուղի բնակիչ 20-ամյա Մանվել Սարիբեկյանը 2010թ. սեպտեմբերի 11-ին եղանակային վատ պայմանների պատճառով մոլորվել և հայտնվել էր Ադրբեջանում, ապա տեղափոխվել էր Բաքու, որտեղ էլ հոկտեմբերի 5-ին մահացել էր բանտախցում։

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) признал власти Азербайджана ответственными за смерть Манвела Сарибекяна. В частности, подтверждено, что имело место нарушение статьи 2 («Право на жизнь») и нарушение статьи 3 («Запрещение пыток») Конвенции о защите прав человека и основных свобод.
Суд постановил, что Манвел Сарибекян скончался в результате насилия, учиненного другими, в частности, сотрудниками управления военной полиции Баку. Суд счел неприемлемыми разъяснения азербайджанских властей, согласно которым Манвел Сарибекян совершил самоубийство через повешение.
Азербайджан должен выплатить правопреемникам потерпевшего 60000 евро и 2200 евро в качестве компенсации судебных расходов и издержек.
Отметим, что иск в ЕСПЧ подали родители – Мамикон Сарибекян и Сирануш Балян.
Напомним, что 20-летний Манвел Сарибекян был жителем села Ттуджур Гегаркуникской области, 11 сентября 2010г. из-за плохих погодных условий он заблудился и оказался на территории Азербайджана, затем был доставлен в Баку, где 5 октября скончался в тюремной камере.