«Քաղաքացիական գիտակցություն» ՀԿ նախագահ Նարեկ Սամսոնյանը հրավիրվել է Հատուկ քննչական ծառայություն վկայի կարգավիճակով, ենթադրում է՝ իկռայի մասին իր գրառման պատճառով:
«Ինձ թվում է՝ հայտնի իկռայի գործն է, 90 տոկոսով վստահ եմ, որ այդ գործն է: Ըստ էության, չի հերքվել այն տեղեկատվությունը, որը ես տվել եմ, ավելին՝ գործը հարուցվել է այնպիսի հետաքրքիր ձևակերպումով, որը բավականին հետաքրքիր քաղաքական ենթատեքստ ունի», -նախքան ՀՔԾ մտնելը՝ լրագրողներին ասաց Նարեկ Սամսոնյանը:
Հարցին, թե երեկ նույնպես հրավիրել էինք ՀՔԾ, մերժել էիք, այսօր ինչո՞վ է պայմանավորված, որ որոշեցիք ներկայանալ, Սամսոնյանն ասաց. «Որևէ տեսակի համագործակցություն այս մարմինների հետ ես բացառում եմ, որովհետև քաղաքական գրծիք են գործող իշխանության ձեռքին, մինչև ստիպված չլինեմ գնալ, ես չեմ գնալու: Օրենսդրությունը վկայի համար այլ կարգավիճակ է սահմանում: Հարուցված է քրեական գործ, վկա եմ, պարտավոր եմ գնալ, այլապես բերման կենթարկեն»:
Նա չբացառեց, որ այստեղից կարող է մեղադրյալի կամ կասկածյալի կարգավիճակով դուրս գալ: Ն.Սամսոնյանն ասաց, որ պատրաստվում է քննիչին գրիչ նվիրել, պարտադիր սելֆի է լինելու նրա հետ:
Նշենք, որ Ն.Սամսոնյանը հունվարի 26-ին ֆեյսբուքյան էջում «3000$ 1կգ սև իկռա առնող Վարչապետը» վերնագրով գրառում էր արել:

«Мне кажется, это известное "дело об икре"»: Нарек Самсонян – в Спецследственной службе Армении
Председателя общественной организации «Гражданское сознание» Нарека Самсоняна пригласили в Специальную следственную службу Армении в статусе свидетеля, как он предполагает, из-за записи в соцсети «об икре».
«Мне кажется, это известное "дело об икре", я на 90% уверен, что речь об этом деле. По сути, предоставленная мною информация не была опровергнута, более того – дело возбуждено с такой примечательной формулировкой, которая имеет довольно интересный политический подтекст», – сказал Нарек Самсонян в беседе с журналистами – перед тем, как войти в здание Специальной следственной службы.
Журналисты напомнили, что накануне его также пригласили в ССС, однако он отказался явиться, спросили, почему решил явиться сегодня.
«Я исключаю любое сотрудничество с этими органами, поскольку они – политический инструмент в руках действующей власти. Пока не буду вынужден являться, этого делать не буду. Законодательство для свидетеля устанавливает иной статус. Возбуждено уголовное дело, я – свидетель, обязан явиться, иначе подвергнут приводу», – сказал он.
При этом он не исключил, что выйти из ССС может уже в статусе обвиняемого или подозреваемого. Самсонян отметил также, что собирается подарить следователю ручку, обязательно сделает с ним селфи.
Отметим, что пост Нарека Самсоняна в Facebook от 26 января озаглавлен как «Покупающий 1 кг черной икры за $3000 премьер».