«Ադրբեջանական լվացքատան» կասկածյալների տները երեկ խուզարկության են ենթարկվել
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագը հունվարի 30-ին պատգամավորական անձեռնամխելիությունից զրկել է Գերմանիայի Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն կուսակցության անդամ Կարին Շտրենցին։
Ոստիկանական զորքերը նախօրեին ներխուժել են Գերմանիայի և Բելգիայի քաղաքներում ադրբեջանական փողերի լվացման մեջ կասկածվողների տներ և գրասենյակներ՝ փորձելով գտնել փողերի հոսքերի ուղիները։ Այս տեղեկությունը հաստատել է Ֆրանկֆուրտի դատախազությունը:
Law360 լրատվական գործակալության փոխանցմամբ, գործողությունների թիրախ են եղել Գերմանիայի Բունդեսթագի մեկ գործող և մեկ նախկին անդամ, որոնք մեղադրվում են պետական պաշտոնյաներին կաշառելու մեջ, մինչդեռ երրորդ կասկածյալը Բելգիայի քաղաքացի է:
Գերմանական Süddeutsche Zeitung օրաթերթը հայտնում է, որ ոստիկանությունը հետաքննում է ՔԴՄ (Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն) պառլամենտի անդամ Կարին Շտրենցին և ՔՍՄ (Քրիստոնեական սոցիալական միություն) նախկին պատգամավոր Էդուարդ Լինթներին: Երկուսն էլ կասկածվում են «պետական պաշտոնյաներին կաշառելու» մեջ:
Ոստիկանական գործողությունների հետ մեկտեղ, գերմանական Բունդեսթագը, ըստ տեղեկությունների, անձեռնմխելիությունից զրկել է Շտրենցին, ինչպես նաև աջ Այլընտրանք Գերմանիայի համար խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ալեքսանդր Գյուլանդին։ Նշվում է, որ Գյուլանդի և Ադրբեջանի լվացքատան միջև կապ չի եղել, փոխարենը բացատրվել է, որ նրա անձեռնմխելիությունը հանվել է «հարկերից խուսափելու» մեղադրանքների պատճառով:
Հիշեցնենք, որ Կարին Շտրենցը և Լինթները Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում Գերմանիայի պատվիրակության անդամ էին, որտեղ էլ հանդես էին գալիս Ադրբեջանի շահերի պաշտպանությամբ և հակահայկական դիրքորոշումներով։ Ենթադրվում է, որ Շտրենցն առնվազն 22,000 եվրո է ստացել Ադրբեջանի ռեժիմի համար լոբբինգ ունենալու համար, իսկ գումարը փոխանցվել է Լինթների լոբբիստական ընկերության միջոցով:
Լինթների դեմ պնդումները, ըստ Frankfurter Allgemeine Zeitung-ի, ավելի լուրջ են: Ենթադրվում է, որ 2008-ից մինչև 2016 թվականը նա Ադրբեջանից ստացել է մոտ 4 միլիոն եվրո։ Լինթների դերը, ըստ զեկույցի, ԵԽԽՎ անդամներին կաշառելն էր՝ Ադրբեջանում ընտրությունների վերաբերյալ դրական հայտարարությունների, Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների մասին չխոսելու համար։
Փողերի լվացման մեջ մեղադրվող երրորդ կասկածյալի ինքնությունը դեռևս չի հաղորդվում, նշվում է, որ նա Բելգիայի քաղաքացի է, և նրան մեղադրանք են առաջադրվել այն բանի համար, որ իր փաստաբանական ընկերությունը և իր բանկային հաշիվներին գումարներ են փոխանցվել Ադրբեջանից։
Նշենք սակայն, որ ինչպես Panorama-ն նախկինում հայտնել էր, ադրբեջանական լոնդրոմատում Բելգիայից ներգրավված էին կրկին ԵԽԽՎ նախկին պատգամավորներ Ալան Դեստեքսն ու Ստեֆ Գորիսը։ Վերջիններս 2010թ․-ին Բելգիայում հիմնել էին «Ընտրությունների դիտարկման եվրոպական ակադեմիա» ասոցիացիա, որը կրկին գումարներ էր ստանում Լինթների կողմից։
Ըստ բացահայտումների, Ադրբեջանից այն ստացել է 1,1մլն դոլար։ ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական լոնդրոմատի բացահայտումից հետո 2018թ.-ին Դեստեքսը հրաժարական տվեց։
Վերջում էլ ավելացնենք, որ ադրբեջանական գումարների մեծ մասը ուղղվել էր նաև 2013թ.-ին ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների մասին գերմանացի պատգամավոր Շտրասերի զեկույցի տապալմանը։ Ահա երեկ արդեն, ԵԽԽՎ-ն նոր ընդունված զեկույցով հաստատեց՝ Ադրբեջանում կան քաղբանտարկյալներ։

Strong police troops raided homes and offices of money laundering suspects across Germany and Belgium Thursday in an attempt to track a money trail flowing from an Azerbaijani laundromat operation to shell companies in the Baltic, the Frankfurt Prosecutor’s Office confirmed.
One current and one former member of the German parliament (Bundestag), accused of bribing public officials, were targeted in the raids, while a third suspect is Belgian citizen, OCCRP reported, citing Law360 news outlet.
The German daily Süddeutsche Zeitung reported that the police have been investigating CDU (Christian Democratic Union) member of parliament, Karin Strenz, and former CSU (Christian Social Union) MP Eduard Lintner. Both are suspected of “ bribery of public officials.”
Along with the police action, the German Bundestag reportedly lifted immunity for Strenz and also for the leader of the right-wing AfD (Alternative for Germany) parliamentary group Alexander Gauland. No connection between Gauland and the Azerbaijani laundromat case was mentioned, instead it was explained that his immunity was stripped due to “tax evasion” charges.
Strenz allegedly received at least €22,000 (US$24,270) to lobby for the Azerbaijani regime and the money was channeled through a lobbying company Lintner owned. Both were members of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) at the time of the crime, between 2008 and 2016.
Allegations against Lintner, according to Frankfurter Allgemeine Zeitung, are more serious. He is believed to have received around €4 million ($4.4 million), from 2008 to 2016, from the Azerbaijani regime which was flushing millions through British letterbox companies with Baltic accounts, trying to buy political backing in the West.
Lintner’s role, according to the report, was to bribe other PACE members for positive statements about the elections and against the release of political prisoners in Azerbaijan, despite the fact that PACE is committed to protecting human rights.
The identity of the third suspect, charged with money laundering, was not revealed. He is reportedly a Belgian citizen and was accused of making his law firm and his bank accounts available for payments from Azerbaijan.