Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները ինքնաբացարկ հայտնեցին դատավոր Արմեն Դանիելյանին
Վերաքննիչ քրեական դատարանում, դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, ընթանում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին «Մարտի 1-ի» ամբողջական նյութերի տրամադրման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննությունը։
Պաշտպանները դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեցին:
Հիշեցնենք, որ Արեմն Դանիելյանն այն դատավորն է, որը բավարարել էր վերաքննիչ բողոքները և վերացրել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված Արցախի նախկին ու ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությունը, որոշել որպես խափանմամ միջոց կիրառել կալանավորումը։ Դատավորը թույլ չէր տվել Ռ․ Քոչարյանի պաշտպաններին ներկայացնել առարկություններ վերաքննիչ բողոքների դեմ, զրկել էր նրանց այդ հնարավորություններից, համարել էր դատական ստուգումն ավարտված և հեռացել խորհրդակցական սենյակ` դատական ակտը կայացնելու։
Պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը ներկայացրեց մի շարք կետեր, որոնք, նրա խոսքով, հաստատում են դատավոր Դանիելյանի ինքնաբացարկի անհրաժեշտությունը:
Պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանն ասաց. «Դուք արել եք այն, ինչ որ Հայաստանի իրավական համակարգի պրակտիկայում տեղ չէր ունեցել, զրկեցիք պաշտպանական կողմին դիրքորոշում արտահայտելու հնարավորությունից այն դեպքում, երբ խոսքը հենց վերաբերում էր պաշտպանական կողմին, նույնիսկ ձեզ հետաքրքիր էլ չէր պաշտպանական կողմի դիրքորոշումը»:
Հովհաննես Խուդոյանի խոսքով, այն դատարանը, որի գործողություններն արդեն իսկ բացահայտ կերպով ցուցադրել են հակակրանքը, չի կարող անաչառ քննություն իրականացնել Ռոբերտ Քոչարյանի իրավախախտմանը վերաբերող գործի քննության ընթացքում:
«Մենք գործ ունենք մի բողոքի հետ, որը ոչ միայն խիստ վերաբերում է իմ վստահորդի շահերին, նաև ներկայացնում է ընդհանուր հանրային շահ: Խոսում ենք մի բողոքի մասին, որի շրջանակներում պարզ է դառնալու՝ արդյոք Հայաստանն ի դեմս դատախազության, Հատուկ քննչական ծառայության, դատարանների, շահագրգռված է «Մարտի 1»-ով իրականացնել ամբողջական և բազմակողմանի քննություն, թե այդ քննությունը պետք է ուղղորդված լինի»,- հայտարարեց Խուդոյանը:
Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը նշեց, որ ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդության մեջ որևէ հիմք, որոնք նախատեսված կլինեն Քրեական դատավարության և Դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքով, չի տեսնում, հետաևաբար առարկում է դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդության դեմ:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ միջնորդության կապակցությամբ դատական ակտ կայացնելու: Այն կհրապարակվի փետրվարի 3-ին ժամը 10:00-ին:

Адвокаты Роберта Кочаряна представили ходатайство об отводе судьи Армена Даниеляна
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Армена Даниеляна проходит рассмотрение жалобы прокуратуры на решение о предоставлении адвокатам второго президента Армении Роберта Кочаряна всех материалов уголовного дела о событиях 1 марта 2008 года.
Отметим, что адвокаты представили ходатайство об отводе судьи.
Адвокат Ованнес Худоян представил ряд пунктов, которые, по его словам, подтверждают необходимость отвода судьи Даниеляна.
В свою очередь другой адвокат Арам Вардеванян отметил: «Вы сделали то, чего никогда не происходило в практике правовой системы Армении, лишили сторону защиты возможности выражать позицию, когда речь шла именно стороны защиты, вам даже не была интересна позиция стороны защиты».
По словам О. Худояна, тот суд, действия которого уже явным образом продемонстрировали антипатию, не может осуществлять беспристрастное правосудие по делу Роберта Кочаряна.
«Мы имеем дело с жалобой, которая не только строго касается интересов моего подзащитного, а также представляет общественный интерес в целом. Речь идет о жалобе, в рамках которой станет ясно, действительно ли Армения в лице прокуратуры, Специальной следственной службы, судов заинтересована в проведении полноценного и многостороннего расследования по делу о событиях “1 марта”, или это расследование должно быть руководимым», – заявил О. Худоян.
Прокурор Петрос Петросян отметил, что в представленном ходатайстве об отводе, он не видит никаких оснований, которые были бы предусмотрены Уголовно-процессуальным и Судебным кодексом, посему представил возражения касательно ходатайства.
Суд удалился в совещательную комнату для вынесения судебного акта, который будет обнародован 3 февраля в 10:00 по местному времени.