Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանները ինքնաբացարկ հայտնեցին դատավոր Արմեն Դանիելյանին
Վերաքննիչ քրեական դատարանում, դատավոր Արմեն Դանիելյանի նախագահությամբ, ընթանում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպաններին «Մարտի 1-ի» ամբողջական նյութերի տրամադրման դեմ դատախազության կողմից բերված բողոքի քննությունը։
Պաշտպանները դատավորին ինքնաբացարկի միջնորդություն ներկայացրեցին:
Հիշեցնենք, որ Արեմն Դանիելյանն այն դատավորն է, որը բավարարել էր վերաքննիչ բողոքները և վերացրել Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված Արցախի նախկին ու ներկա նախագահների անձնական երաշխավորությունը, որոշել որպես խափանմամ միջոց կիրառել կալանավորումը։ Դատավորը թույլ չէր տվել Ռ․ Քոչարյանի պաշտպաններին ներկայացնել առարկություններ վերաքննիչ բողոքների դեմ, զրկել էր նրանց այդ հնարավորություններից, համարել էր դատական ստուգումն ավարտված և հեռացել խորհրդակցական սենյակ` դատական ակտը կայացնելու։
Պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանը ներկայացրեց մի շարք կետեր, որոնք, նրա խոսքով, հաստատում են դատավոր Դանիելյանի ինքնաբացարկի անհրաժեշտությունը:
Պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանն ասաց. «Դուք արել եք այն, ինչ որ Հայաստանի իրավական համակարգի պրակտիկայում տեղ չէր ունեցել, զրկեցիք պաշտպանական կողմին դիրքորոշում արտահայտելու հնարավորությունից այն դեպքում, երբ խոսքը հենց վերաբերում էր պաշտպանական կողմին, նույնիսկ ձեզ հետաքրքիր էլ չէր պաշտպանական կողմի դիրքորոշումը»:
Հովհաննես Խուդոյանի խոսքով, այն դատարանը, որի գործողություններն արդեն իսկ բացահայտ կերպով ցուցադրել են հակակրանքը, չի կարող անաչառ քննություն իրականացնել Ռոբերտ Քոչարյանի իրավախախտմանը վերաբերող գործի քննության ընթացքում:
«Մենք գործ ունենք մի բողոքի հետ, որը ոչ միայն խիստ վերաբերում է իմ վստահորդի շահերին, նաև ներկայացնում է ընդհանուր հանրային շահ: Խոսում ենք մի բողոքի մասին, որի շրջանակներում պարզ է դառնալու՝ արդյոք Հայաստանն ի դեմս դատախազության, Հատուկ քննչական ծառայության, դատարանների, շահագրգռված է «Մարտի 1»-ով իրականացնել ամբողջական և բազմակողմանի քննություն, թե այդ քննությունը պետք է ուղղորդված լինի»,- հայտարարեց Խուդոյանը:
Մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը նշեց, որ ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդության մեջ որևէ հիմք, որոնք նախատեսված կլինեն Քրեական դատավարության և Դատական օրենսգիրք սահմանադրական օրենքով, չի տեսնում, հետաևաբար առարկում է դատավորին ինքնաբացարկ հայտնելու միջնորդության դեմ:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ միջնորդության կապակցությամբ դատական ակտ կայացնելու: Այն կհրապարակվի փետրվարի 3-ին ժամը 10:00-ին:

Lawyers of Armenia’s second President Robert Kocharyan, who is standing trial for the March 1-2, 2008 post-election events in Yerevan, asked judge Armen Danielyan of the Criminal Court of Appeals to recuse himself from the high-profile case, accusing him of bias.
The court is hearing prosecutors’ appeal against a lower court’s decision to provide the full materials of the criminal case to the ex-president’s attorneys.
Earlier in June, the appellate court, under presiding judge Armen Danielyan, overturned a lower court’s ruling to free Kocharyan from prison pending the outcome of his trial. Kocharyan had been released on 18 May upon the personal guarantees offered by Artsakh’s current and former presidents.
Moreover, the judge did not allow Kocharyan’s lawyers to object to the prosecutors’ demand, cutting short the court hearing.
At Friday’s hearing, lawyer Hovhannes Khudoyan claimed he judge, whose actions openly showed aversion, cannot impartially examine the case concerning the violation of his client’s rights.
“We are dealing with an appeal which not only strongly concerns the interests of my client but also represents a public interest. We are considering an appeal which will make it clear whether Armenia is interested in conducting a thorough and comprehensive investigation into March 1 case or whether the investigation should be directed,” Khudoyan stated.
Another Kocharyan lawyer Aram Vardevanyan said: "You did something which hadn’t found place in the practice of the Armenian legal system by depriving the defense of the opportunity to express its position in case when it concerned the defense itself. You weren’t even interested in the position of the defense."
Prosecutor Petros Petrosyan opposed the defense motion, arguing it lacks any grounds for judge’s recusal envisaged by the Judicial Code and Criminal Procedure Code,
The judge left for the deliberation room to make a decision which will be announced on February 3, at 10am.