Ֆինանսների նախկին նախարար, ՊԵԿ նախկին նախագահ Գագիկ Խաչատրյանի կալանքը երկարացնելու վերաբերյալ դատարանի որոշման դեմ փաստաբանական խմբի բողոքի քննության նիստը տեղի կունենա այսօր՝ փետրվարի 3-ին։
Խաչատրյանի փաստաբանական խմբի հայտարարության համաձայն, նիստը կվարի Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Սերգեյ Մարաբյանը, ով հայտնի է, որպես Helpcourt հարթակում ամենաբարձր վարկանիշ ունեցող դատավորներից մեկը։
«Հատկանշական է, որ Գագիկ Խաչատրյանի կալանքը երկարացնելու վերաբերյալ դատարանի որոշման դեմ փաստաբանական բողոքի նիստը տեղի է ունենում Խաչատրյանի առողջական վիճակի վատթարացման մասին բազմաթիվ ահազանգներին զուգահեռ։
Գագիկ Խաչատրյանն արդեն 7 ամիս է, ինչ կալանքի տակ է և առնվազն երեք անգամ բժշկական օգնության, հրատապ հետազոտության և հոսպիտալացման մասին տեղեկատվություն է հրապարակվել մամուլում։
Ըստ փաստաբանական խմբի, Խաչատրյանը սիմպտոմատիկ բուժում է ստանում կալանավայրում, այնինչ, նա մասնագիտացված հատուկ խնամքի կարիք ունի, և բժշկական օգնության բացակայության դեպքում անդառնալի հետևանքներ կարող են առաջանալ։
Հիշեցնենք, որ կալանավորումից առաջ Գագիկ Խաչատրյանը գտնվել է Գերմանիայի Դաշնությունում և քննիչի առաջին իսկ հեռախոսազանգով ժամանել Երևան՝ որևէ կերպ չփորձելով թաքնվել քննությունից։ Խաչատրյանը Գերմանիայում հետվիրահատական բուժում էր ստանում. նա ողնաշարի և հենաշարժողական ապարատի հետ խնդիրներ ունի, մարմնում իմպլանտ է տեղադրված»,-ասված է հայտարարության մեջ։

Судебное заседание по рассмотрению жалобы адвокатов против решения суда о продлении срока ареста бывшего министра финансов Армении, бывшего председателя Комитета государственных доходов (КГД) Гагика Хачатряна состоится сегодня, 3 февраля.
В связи с этим команда адвокатов Г. Хачатряна распространила заявление, согласно которому, заседание состоится под председательством судьи Апелляционного уголовного суда Сергея Марабяна, который известен как один из судей с самым высоким рейтингом на платформе Helpcourt.
«Примечательно, что заседание по рассмотрению жалобы адвокатов против решения суда по продлению ареста Гагика Хачатряна проходит на фоне многочисленных сообщений об ухудшении состояния его здоровья.
Гагик Хачатрян уже на протяжении 7 месяцев находится под арестом, и как минимум трижды ему была оказана медицинская помощь, информация об его срочном обследовании и госпитализации была опубликована в прессе», – говорится в заявлении.
По словам адвокатов, Г. Хачатрян проходит симптоматическое лечение в тюрьме, в то время, как он нуждается в специальном профессиональном уходе и в условиях отсутствия медпомощи это может обернуться необратимыми последствиями.
Напомним, Гагик Хачатрян, находясь в Федеративной Республике Германия, по первому же телефонному звонку следователя прервал обязательное послеоперационное лечение, вернулся в РА и явился в осуществляющий производство орган для того, чтобы дать возможность провести следствие в своем присутствии полностью и объективно. И это при том, что он нуждается в повторной операции.