Գործող Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս ԱԺ-ին՝ առանց ՍԴ եզրակացության իրականացնել սահմանադրական փոփոխություններ. հանձնաժողովի անդամ
18:00 04/02/2020
Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովում Արդարադատության նախարարության կողմից ընտրված թեկնածու,  իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Արթուր Ղամբարյանը, ով այս օրերին ԱՄՆ-ում է, Panorama.am-ի հետ զրույցում միանշանակ պնդեց, գործող  Սահմանադրությունը թույլ չի տալիս Ազգային ժողովին առանց Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացության իրականացնել սահմանադրական փոփոխություններ։
«Բոլոր դեպքերում պատասխանը հստակ է` ոչ»,-ասաց նա։
Այլ հարցերի նա չպատասխանեց, ասաց՝ հարցազրույցներ չի տալիս։
Հանձնաժողովում ընդգրկված մեկ այլ անդամ Արսեն Թավադյանն էլ ձեռնպահ է մնում լրագրողների հարցերին պատասխանել այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի ձևավորվել հանձնաժողովը։
Ամեն դեպքում Panorama.am-ը նրան հարց ուղղեց՝  որպես իրավաբան-գիտնականի, արդյո՞ք 2015 թվականի խմբագրությամբ Սահմանադրությունը թույլ է տալիս Ազգային ժողովին առանց Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացության իրականացնել սահմանադրական փոփոխություններ։
«Նայեք Սահմանադրության 168 հոդվածը»,-պատասխանեց Թավադյանը։
Սահմանադրության 168 հոդվածը սահմանում է Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները։  Հոդվածի 2-րդ կետը ասում է. «Սահմանադրական դատարանը Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքով սահմանված կարգով՝
2) մինչև Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի, ինչպես նաև հանրաքվեի դրվող իրավական ակտերի նախագծերի ընդունումը որոշում է դրանց համապատասխանությունը Սահմանադրությանը»։
Այսինքն, ԱԺ-ն չի կարող։
Հաջորդող հարցին՝ այդ դեպքում արդյո՞ք «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից շրջանառության մեջ դրված նախագիծն առերևույթ կերպով չի հակասում գործող սահմանադրական կարգավորումներին, Թավադյանը չպատասխանեց։
«Ինձ մի քանի լրագրողներ զանգել են, ես նույն բանն եմ ասում, սպասում եմ՝ մինչև հանձնաժողովը ձևավորվի, նոր կարողանամ կարծիք հայտնել։ Հենց հանձնաժողովը ձևավորվի, ես կխոսեմ, դա ավելի գրագետ կլինի»,-ասաց նա։
Հարցին, ի՞նչ է փոխվելու հանձնաժողովի ձևավորումից հետո, նա արձագանքեց. «Դեհ, ըտենց»։
Կաշկանդվա՞ծ է իրավաբանը որևէ բանով,  ի պատասխան Թավադյանն ասաց, «Կաշկանդում չկա»։
Հանձնաժողովում ընդգրկված մեկ այլ անդամ՝  Անահիտ Մանասյանն էլ Panorama.am-ի  հարցը լսելուց հետո ասաց.
«Դրանք շատ խորը ու մասնագիտական բազմակողմանի  վերլուծություն ենթադրող հարցադրումներ են։ Որպեսզի ոչ ձեր պրոֆեսիոնալիզմի, ոչ էլ իմ մասնագիտական էթիկայի խնդիրներ լինեն, նախ հասկանանք, թե այս փոփոխությունների ճակատագիրն ինչ է լինելու։ Օրենսդրական այդ փոփոխությունները կարող են բոլորովին այլ տարբերակով  ընդունվել, քանի որ ընթացքում հնարավոր է  առաջարկություններ ու փոփոխություններ լինեն, այդ ժամանակ կարող ենք հարցազրույց անել դրա վերաբերյալ։ Հավատացեք, ես ինձ չեմ հարգի  պրոֆեսիոնալ էթիկայի տեսակետից, եթե երկու բառով ինչ որ բաներ ասեմ»։
Մանասյանը նախագծին ծանոթ է լսելու մակարդակով։
«Ընդհանուր գծերով լսել եմ, ինչի մասին է խոսքը։ Ընդհանուր առմամբ,  ծանոթացել եմ։ Իմ խղճի առաջ, իմ մասնագիտության առաջ չեմ զգա պատշաճ վիճակում, եթե երկու բառով ինչ-որ վերլուծություններ անեմ»,-նշեց նա։

Член Комиссии: Действующая Конституция не позволяет НС Армении осуществлять конституционные реформы без положительного заключения КС
19:08 04/02/2020
Кандидат от министерства юстиции Армении в Специализированной комиссии по конституционным реформам, доктор юридических наук, профессор Артур Гамбарян, который в эти дни находится в США, в беседе с корреспондентом Panorama.am однозначно заявил, что действующая Конституция не позволяет Национальному Собранию Армении без положительного заключения Конституционного суда осуществлять конституционные реформы.
«Во всяком случае, ответ совершенно четкий – нет», – подчеркнул он.
На другие вопросы он не ответил, отметив, что интервью не дает.
В свою очередь другой член данной комиссии Арсен Тавадян будет воздерживаться от ответов на вопросы журналистов до тех пор, пока не будет сформирована комиссия.
В любом случае Panorama.am направил ему запрос, в качестве юриста-ученого, действительно ли Конституция в редакции 2015 года позволяет Национальному Собранию Армении без положительного заключения Конституционного суда осуществлять конституционные реформы.
«Прочтите статью 168 Конституции», – ответил А. Тавадян.
Статья 168, в частности, устанавливает «Полномочия Конституционного Суда».
Пункт 2 данной статьи устанавливает: «Конституционный Суд в порядке, установленном законом о Конституционном Суде, до принятия проекта изменений в Конституции, а также выносимых на референдум проектов правовых актов определяет их соответствие Конституции».
Иными словами, НС не может.
Другой вопрос, не противоречит ли введенный в обращение парламентской фракцией «Мой шаг» проект регулировкам действующей Конституции, А. Тавадян оставил без ответа.
«Мне звонили несколько журналистов, ответил им то же самое – жду формирования комиссии, только после этого смогу выразить мнение. Как только комиссия сформируется, я отвечу, это будет более грамотно», – отметил он.
На вопрос, какие изменения ожидаются после формирования комиссии, он ответил: «Ну, так».
В ответ на вопрос, скован ли юрист чем-либо, А. Тавадян сказал: «Скованности нет».
Другой член данной комиссии Анаит Манасян после вопроса корреспондента Panorama.am сказала:
«Это вопросы, требующие глубокого, экспертного и многостороннего анализа. Во избежание проблем и с вашим профессионализмом, и с моей профессиональной этикой, для начала необходимо понять, какова судьба этих реформ. Данные законодательные изменения могут быть приняты в абсолютно другом варианте, поскольку за это время могут поступить предложения и внесены изменения, и тогда мы можем провести интервью касательно этого. Поймите, я перестану уважать себя с точки зрения профессиональной этики, если скажу хотя бы пару слов касательно этого».
Анаит Манасян ознакомилась с законопроектом на уровне услышанного.
«Слышала об основных направлениях, о чем идет речь. В целом, ознакомилась. Я не буду чувствовать себя надлежащим образом перед своей совестью или профессией, если проанализирую даже в двух словах», – отметила она.
Кстати, она не пожелала также представить более подробный анализ касательно вопроса.
Другой член данной комиссии – Тигран Маркосян – на протяжении двух дней не отвечает на телефонные звонки.