«Փաստ». Ինչքան էլ իշխանությունները խոսում են ՍԴ-ի խնդրի մոտակա հանգուցալուծման մասին, իրականում լուծման հստակ ոչ մի տարբերակ չունեն
09:25 05/02/2020
«Փաստ» թերթը գրում է. «Սահմանադրական դատարանի թնջուկը գնալով ավելի է խճճվում. իշխանությունները փորձում են հստակեցում մտցնել խնդրի հետ կապված, սակայն իրականում այդ ամենը հիշեցնում է հավերժական տեղապտույտ: «Փաստ» թերթի հետ զրույցում սահմանադրական իրավունքի մի շարք փորձագետներ տեսակետ են հայտնել, ըստ որի, որքան էլ իշխանությունները Սահմանադրության փոփոխության հարցում ունեն շտապողականություն, այնուամենայնիվ, սահմանադրական փոփոխությունների իրականացման գործընթացը տրամաբանորեն կտևի մոտ մեկ տարի։
Ասել է թե, ինչքան էլ փորձեն «ազատագրել» ՍԴ-ն, դրա համար պետք է զգալի ժամանակահատված: Ներկայումս իշխանության ներսում քննարկվում է մի քանի սցենար, այդ թվում՝ սահմանադրական փոփոխություններն առանց հանրաքվեի, «ոտքի վրա» անցկացնելու տարբերակը, որը մասնագետները ինքնին գնահատում են հակասահմանադրական։
Ի դեպ, շատ փորձագետներ գտնում են, որ սպասվելիք ԱԺ արտահերթով, առաջարկելով չեղարկել սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը եզրակացության համար ոչ միայն ՍԴ-ին, այլև նախագահին ուղարկելու նորմը, իշխանությունները, փաստորեն, կասկածի տակ են դնում նաև Արմեն Սարգսյանի լեգիտիմության ու վստահելիության հարցը:
Ի դեպ, կուլիսներում պտտվող լուրերի համաձայն, ինչքան էլ իշխանությունները խոսում են ՍԴ-ի խնդրի մոտակա հանգուցալուծման մասին, իրականում լուծման հստակ ոչ մի տարբերակ չունեն, այլ կերպ ասած՝ կանգնած են իրավական «փակուղու» առջև: Իսկ խնդիրն ավելի է բարդացել միջազգային կառույցների՝ իրար հետևող կոշտ արձագանքներից հետո»:

«Паст»: Сколько бы власти ни говорили о скором разрешении проблемы КС, никакого четкого решения у них нет
12:28 05/02/2020
Газета «Паст» пишет, что ситуация вокруг Конституционного суда с каждым днем все больше осложняется: власти пытаются внести ясность в вопрос, однако в действительности все это напоминает вечное топтание на месте. В беседе с изданием ряд экспертов по конституционному праву выразили точку зрения, согласно которой, как бы власти не спешили в вопросе Конституционных реформ, процесс конституционных изменений логически продлится около года.
То есть, сколько бы ни пытались «освободить» Конституционный суд, для этого нужно существенное время. Сейчас внутри власти обсуждается несколько сценариев, в том числе вариант проведения конституционных изменений без референдума, который специалисты оценивают как антиконституционный.
Кстати, многие эксперты считают, что предлагая на предстоящем внеочередном заседании парламента отменить обязательную норму отправки конституционных поправок для экспертизы не только в Конституционный суд, но и президенту, власти фактически ставят под сомнение также вопрос легитимности Армена Саркисяна.
Кстати, согласно муссируемым в кулуарах слухам, сколько бы власти ни говорили о скором разрешении проблемы Конституционного суда, в действительности у них нет ни одного четкого варианта решения. Иными словами, они оказались перед «правовым» тупиком. Эта проблема еще больше осложнилась после последовавших друг за другом резких заявлений международных структур.