Մենք գտել ենք երազանքի Սահմանադրական դատարանի  մոդելը. վարչապետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Խորհրդարանում խոսել է գործող սահմանադրության և առաջարկվող նոր սահմանադրության տարբերություններից: Վարչապետն ասել է, որ գտել են երազանքի Սահմամանադրական դատարանի  մոդելը:
«ՍԴ դատավորը 35 տարի մնում է պաշտոնում, սա իսկապես աննորմալ երևույթ է: Նոր սահմանադրությամբ կարող է պաշտոնավարել 12  տարի և նույն մարդը կարող է  ընտրվել ընդամենը մեկ անգամ: Ահա այսպիսի սահմանադրություն է գրված:
Դեֆակտո և դեյուրե  ՍԴ-ն  դարձել է տանիք ընտրությունների կեղծման և իշխանության  բռնազավթման համար: Նախագահական ընտրությունների ընթացքում ՍԴ-ն  դարձել է այն գործիքը, որով ժողովրդին թույլ չի տրվել իրացնել  իր իրավունքը: Որովհետև ամեն անգամ պլշած աչքերով իրեն նայող ՀՀ քաղաքացուն բացատրել է, որ քաղաքացին չի կարող երկրում իշխանություն ձևավորել, որովհետև դա հակասում է իրավակիրառ պրակտիկայի  նախադեպային տրամաբանության  հատուկ մասի սանկցիոն կանխավարկածի կոնվենցիոնար զսպման  անհրաժեշտությանը: Հետո ՍԴ անդամները գրքեր են գրել դրա մասին, կարդացել դասախոսություններ, բայց այդպես էլ չեն կարողացել պատասխանել մի պարզ հարցի՝ բա քվեաթերթիկների լցոնումնե՞րը, բա ընտրությունների եկող մեռած հոգինե՞րը , բա վստահված անձանց ծեծի ենթարկե՞լը, բա հեռուստաընկերությունների տոտալ վերահսկո՞ւմը :
Ահա անպատասխան ծանր հարցերի բեռը անցյալում թողնելու և նոր էջ բացելու  մոդել է առաջարկվել, որը եկեք անվանենք երազանքի սահմամանադրական դատարան:  Այն չի լինի քաղաքական մի ուժի կրնկի տակ:Մենք գտել ենք երազանքի Սահմանադրական դատարանի մոդելը, բայց ունենք  հին դատավորներ, որոնց  լիազորությունները չենք կրճատելու»,-ասաց վարչապետը:
«Մենք նրանց կպարտադրենք ուրիշ գործողություն և այսօր հավաքվել ենք այդ գործողության մեկնարկը տալու համար : Մենք այսօր պետք է որոշում կայացնենք այդ հարցը ժողովրդով լուծելու համար: Եվ հույս ունեմ, որ ԱԺ-ն որոշում կկայացնի 213 հոդվածը փոխելու հարցով՝ համաժողովրդավարական հանրաքվե նշանակելու մասին: Այդ հոդվածի փոփոխությամբ պետք է հին կարգով ընտրված ՍԴ բոլոր անդամնների լիազորությունները դադարեցվեն: Սա տեղի կունենա այն պարագայում, եթե հանրաքվեի նշանակած օրը ՀՀ քաղաքացիները գնան ընտրական տեղամասեր և այո ասեն այս փոփոխություններին, այո ասեն հեղափոխությանը, այո ասեն ժողովրդի իշխանությանը: Այս պարագայում կշարունակվեն պաշտոնավարել երկու նորանշանակ դատավորները՝ Արման Դիլանյանը և Վահե Գրիգորյանը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ ՀՀ-ում չկա մի խնդիր, որի լուծման լիազորությունը ժողովուրդը չունի:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня в Национальном Собрании Армении в своем выступлении пояснил разницу между действующей Конституцией РА и предлагаемой новой Конституцией. Премьер, в частности, отметил, что найдена модель Конституционного суда «мечты».
«Судья Конституционного суда пребывает в должности в течение 35 лет, это действительно ненормальное явление. По новой Конституцией судья КС может пребывать в должности 12 лет и один и тот же человек может быть избран лишь единожды. Вот такая Конституция предлагается.
Де-факто и де-юре КС стал пристанищем для фальсификации выборов и захвата власти. В ходе президентских выборов КС стал инструментом, с помощью которого народу не позволили реализовать его право.
Потом члены КС написали книги об этом, провели лекции, но так и не сумели ответить на простые вопросы – а что насчет вбросов бюллетеней, приходящих на выборы мертвых душ, избиение доверенных лиц, или тотальный контроль телекомпаний?
Предложена модель по оставлению в прошлом тяжелого груза оставленных без ответа вопросов и открытия новой страницы, которую давайте назовем Конституционным судом “мечты”. КС не будет находиться под каблуком какой-либо политической силы. Мы нашли модель Конституционного суда “мечты”, но у нас прежние судьи, полномочия которых мы не будем сокращать», – отметил премьер-министр.
«Мы обяжем их к другим действиям и сегодня собрались для того, чтобы дать старт этим действиям. Мы сегодня должны принять решение для того, чтобы решить этот вопрос всем народом. И я надеюсь, что Национальное Собрание примет решение по вопросу изменения статьи 213 – о назначении всенародного референдума. Поправками в данной статье должны быть прекращены полномочия всех членов КС, избранных прошлым порядком. Это произойдет в том случае, если граждане РА пойдут на избирательные участки в день референдума и скажут “да” этим изменениям, скажут “да” революции, скажут “да” власти народа. В данном случае продолжат пребывать в должности два новоназначенных судьи – Арман Диланян и Ваге Григорян», – отметил Н. Пашинян, добавив, что в РА нет проблемы, полномочиями по решению которой не обладает народ.