Նախագահը չի ստորագրել Բանկային գաղտնիքի մասին օրենքն ու դիմել է Սահմանադրական դատարան
2020թ. հունվարի 22-ին ԱԺ կողմից ընդունված և Հանրապետության նախագահի ստորագրմանը ներկայացված «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և «Բանկային գաղտնիքի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքներն առերևույթ խնդրահարույց են սահմանադրականության տեսանկյունից: Այս մասին հայտնում են  ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունից:
Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել այդ օրենքներն ու համապատասխան իրավական հիմնավորումներով և փաստարկներով դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ դրանց Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու խնդրանքով:

Принятые Национальным Собранием Армении 22 января 2020 года и представленные на подпись президента Республики Армения законы «О внесении изменений и дополнений в “Уголовно-процессуальный кодекс” и “О банковской тайне”» являются очевидно проблематичными с точки зрения соответствия Конституции. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент Армении не подписал данные законы и с соответствующими правовыми обоснованиями и аргументами обратился в Конституционный суд с просьбой решить вопрос их соответствия Конституции РА.