ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու հերթական դեպքը:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից տեղեկացնում են, որ մասնավորապես, փաստական տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հյուսիսային մաքսատուն-վարչության իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող «Բավրա» մաքսակետի հերթափոխի պետը և մաքսային 2 տեսուչ, 2020 թ. հունվարի 25-ին ընդունելով բեռնափոխադրումներ իրականացնող կազմակերպության համասեփականատիրոջ առաջարկը, համաձայնության են եկել առանձնապես խոշոր չափի՝ 1.436.610 ՀՀ դրամին համարժեք 3000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու դիմաց, առանց պատշաճ մաքսային հսկողության և ձևակերպման մաքսային տարածքից բաց թողնել հիշյալ կազմակերպության կողմից Վրաստանից տեղափոխվող շուրջ 4.5 տոննա ընդհանուր քաշով բեռը:
Արդյունքում՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցները, ըստ նախնական համաձայնության, ծառայության շահերին հակառակ, շահադիտական շահագրգռվածությունից ելնելով, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները՝ մաքսային ստուգման չեն ենթարկել 2020թ. փետրվարի 6-ին վաղ առավոտյան Վրաստանից «Բավրա» մաքսակետ մուտք գործած բեռնատարը։ Ընդհակառակը՝ հանցավոր նպատակն իրագործելիս խոչընդոտները վերացնելու համար՝ մաքսավորներից մեկը դիմել է իր ծանոթին, որը 200 ԱՄՆ դոլար վարձատրության դիմաց «Բավրա» մաքսակետում իր գործողություններով շեղել է այլ մաքսային տեսուչների և մաքսատան գոտում գտնվող մյուս ծառայությունների ուշադրությունը, ինչի արդյունքում խմբի անդամները պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահմամբ բեռնատարի վարորդին թույլատրել են առանց բեռի մաքսազերծման հեռանալ մաքսատան տարածքից՝ դրանով իսկ հեղինակազրկելով պետական կառույցը, խաթարելով դրա բնականոն գործունեությունը և էական վնաս պատճառելով պետության օրինական շահերին: Սակայն ՀՀ ԱԱԾ օպերատիվ ստորաբաժանումների աշխատակիցների հսկողության ներքո նրանք բռնվել և բերման են ենթարկվել վերջիններիս կողմից, ընդ որում՝ մաքսավորներից մեկը խոստովանել է հանցագործության կատարումը:
Առերևույթ հանցագործության դեպքերի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած 4 անձ ձերբակալվել է: Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված անձանց շրջանակը պարզելու և նրանց կողմից կատարված արարքին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

СНБ Армении: Задержан начальник дежурной смены таможенного пункта «Бавра»
В результате предпринятых оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, Служба национальной безопасности Армении раскрыла очередной случай получения взятки в особо крупном размере. Об этом сообщает пресс-служба СНБ.
Согласно информации, получены фактические данные о том, что 25 января 2020 года начальник дежурной смены таможенного пункта «Бавра», осуществляющий функции представителя власти Северной таможни-управлении Комитета государственных доходов РА, и двое таможенных инспекторов, приняв предложение совладельца организации, занимающейся грузоперевозками, договорились за взятку в размере 3 тыс. долларов США (1.436.610 драмов) без надлежащего таможенного контроля и оформления пропустить перевозимый упомянутой компанией из Грузии груз весом 4.5 тонны.
В результате, по данным следствия, сотрудники КГД Армении, согласно предварительной договоренности, вопреки интересам службы и исходя из корыстных побуждений, не выполнили свои служебные обязанности, в частности не осуществили таможенную проверку грузовика, въехавшего на таможенную территорию «Бавра» из Грузии 6 февраля 2020 года.
Наоборот, один из сотрудников таможни для устранения препятствий при реализации преступного замысла обратился к своему знакомому, который за вознаграждение в размере 200 долларов США своими действиями на КПП «Бавра» отвлекал внимание остальных инспекторов и других служащих, находящих в зоне таможни. В результате этого члены группы, злоупотребив своими полномочиями, разрешили водителю грузовика без таможенного оформления груза выехать за пределы таможенного пункта, тем самым дискредитировав государственную структуру, нарушив его нормальную деятельность и причинив существенный ущерб интересам государства. Однако под контролем сотрудников оперативных подразделений СНБ они были пойманы и подвергнуты ими приводу, в том числе – один из таможенников сознался в совершении преступления.
По данному факту в следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК Армении, задержаны четыре человека, совершившие предполагаемое преступление.
Следствие продолжается. Предпринимаются меры по установлению круга лиц, вовлеченных в коррупционную цепочку, и  дачу соразмерной уголовно-правовой оценки их деянию.