«Հրապարակ». Հայկ Մարությանը Փաշինյանին բացատրել է, որ «կամազների» հանձնաժողովը  կատաստրոֆա կարող է լինել.
09:33 08/02/2020
«Հրապարակ». Հայկ Մարությանը Փաշինյանին բացատրել է, որ «կամազների» հանձնաժողովը կատաստրոֆա կարող է լինել.
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մեզ նոր մանրամասներ պատմեցին «ԿամԱԶ»-ների հարցով ԱԺ քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու որոշումը «քենսլ» անելու հետ կապված։
«Իմ քայլի» մեր աղբյուրը պատմեց․ «Երբ «ԿամԱԶ»-ների նվիրատվության խնդրի հետ կապված քննիչ հանձնաժողովի ստեղծման մասին «Լուսավոր Հայաստանը» հայտարարություն արեց, Արարատ Միրզոյանն անմիջապես արձագանքեց, որ՝ այո, մենք ունենք քաղաքական կամք, համաձայն ենք հանձնաժողով ստեղծել` բոլոր մտահոգությունները փարատելու համար։
Այդ հայտարարությունից հետո Հայկ Մարությանը ՔՊ վերնախավին, Նիկոլ Փաշինյանին բացատրել էր, որ դա կատաստրոֆա կարող է լինել, և մեզ հրահանգվեց` «քենսլ» անել հանձնաժողովի խնդիրը։ Բայց Արարատ Միրզոյանը կատեգորիկ դեմ էր, գտնում էր, որ «ինքը կփչանա», եթե իր խոսքից հետ կանգնի, և որոշվեց՝ որպես կոմպենսացիա, որ Հայկն անձամբ կայցելի Արարատին, կխնդրի դա չանել։
Եվ այդպես էլ եղավ.  քվեարկությունից մի օր առաջ` ուրբաթ առավոտյան (հարցը պետք է քննարկվեր երկուշաբթի մեկնարկվելիք ԱԺ նիստի ընթացքում), Հայկը եկավ ԱԺ` անձամբ խնդրելու այդ մասին»:
- Ինչ-որ չե՞ն շատացել «քենսլ» անելու որոշումները ձեզ մոտ, նույնը եղավ Վահագն Հովակիմյանի առաջին փաթեթի, այդ թվում՝ ՀՀ նախագահին վերաբերող նախագծի մասով...»:

«Грапарак»: Айк Марутян объяснил Николу Пашиняну, что следственная комиссия по КамАЗам может стать катастрофой
12:33 08/02/2020
Газета «Грапарак» пишет со ссылкой на свои источники, что появились новые подробности в связи с отменой решения о создании следственной комиссии парламента по вопросу дарения КамАЗов.
«Когда фракция "Светлая Армения" выступила с заявлением о создании следственной комиссии, связанной с вопросом дарения КамАЗов, Арарат Мирзоян сразу ответил, что согласен сформировать комиссию, чтобы развеять все сомнения. После этого заявления Айк Марутян объяснил руководству партии "Гражданский договор", Николу Пашиняну, что это может стать катастрофой, и нам было поручено по вопросу комиссии сделать "кансл". Но Арарат Мирзоян был категорически против, поскольку считал, если откажется от данного слова, то подорвет свой авторитет.
В качестве компенсации было решено, что Айк Марутян лично побывает у Арарата Мирзояна и попросит не делать этого. Так и произошло: за день до голосования, утром в пятницу (вопрос должен был обсуждаться на стартующем в понедельник заседании парламента), Айк пришел в парламент, чтобы лично решить эту проблему», - рассказал наш источник из фракции «Мой шаг».
Не часто ли во фракции отменяют решения? То же самое произошло с первым законодательным пакетом Ваагна Овакимяна, в том числе по части касающегося президента Армении проекта? «Все идет своим чередом, не беспокойтесь».