Կանադան Իրանի դեմ միլիարդ դոլարի հայց է ներկայարվել՝ խոցված Boeing 737-ի համար
Կանադացի փաստաբանները Տորոնտոյում հայց են ներկայացրել Իրանի դեմ ՝ Թեհրան-Կիև թռչող Boeing 737 ինքնաթիռի վթարի կապակցությամբ: Այս մասին գրում է Ria-ն:
Նշվում է, որ հայցվորները պահանջում են փոխհատուցում 1,5 միլիարդ կանադական դոլար, ինչը հավասար է 1,1 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի:
Ըստ ԶԼՄ-ների, դատական գործով պատասխանողներ են նշվել Իրանը, Իսլամական Հանրապետության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեին, Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը և այլք: Որպես հիմնական հայցվոր նշվում է աղետին զոհ դարձածի մերձավոր ազգականը, որի անունը չի բացահայտվում, ինչպես ասվում է, որպեսզի նրան «չվնասի Իրանը»։
Հայցադիմումում նշվում է, որ Իրանում ուկրաինական ինքնաթիռի խոցումը «կանխամտածված և ահաբեկչական գործողություն էր»:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 8-ին Թեհրանի մոտակայքում Իրանի կողմից պատահաբար խոցված ինքնաթիռում կար 176 մարդ, որոնք բոլորն էլ զոհվեցին։

Canadian lawyers, who previously successfully sued Iran, are seeking class action status in a lawsuit on behalf of victims aboard a Ukrainian plane shot down over Tehran last month, looking for at least $1.1 billion in compensation, Reuters reported.
The suit names Iran, its supreme leader, the elite Revolutionary Guards and others as defendants.
As the news agency reminds, Iran admitted its missiles downed the Ukrainian airliner by mistake on Jan. 8, killing all 176 people aboard, including 57 Canadians. The lead plaintiff in the case is anonymous, preliminarily identified as John Doe, and described as immediate family to a victim identified as Jack Doe.
The filing says John Doe’s identity must be protected because of the risk that “his Iranian family would be put at risk of harm or death by the Iranian regime.” The suit alleges that the downing of the plane was “an intentional and deliberate act of terrorism.”