Ալիևի կուսակցությունը մեծամասնություն է ստանում, ընդդիմությունը խոսում է խախտումների մասին
Ադրբեջանում նախօրեին տեղի ունեցավ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ. իշխող «Նոր Ադրբեջան» կուսակցությունը՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի գլխավորությամբ, կստանա նոր խորհրդարանում տեղերի մեծամասնությունը:
Այս մասին, ինչպես գրում է euronews-ը, վկայում են հարցումների տվյալները: Ըստ էկզիթփոլի «Նոր Ադրբեջանը» ստանում է 65-ից 69 տեղ տեղ՝ 125 տեղ ունեցող խորհրդարանում:
Ընդդիմության ներկայացուցիչները հայտնել են քվեարկության ընթացքում զանգվածային խախտումների մասին: Ընդդիմության ամենամեծ կուսակցությունը՝ «Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատը» բոյկոտել են ընտրությունները:
Քվեարկությունն իրականացվել է մեծամասնական ընտրական համակարգով՝ մեկ մանդատ մեկ ընտրատարածքում:
Նշվում է, որ ԿԸՀ-ն կհայտարարի քվեարկության նախնական արդյունքների մասին այսօր, իսկ վերջնական արդյունքները պետք է ամփոփվեն 20 օրվա ընթացքում:

«Досрочные парламентские выборы в Азербайджане»: оппозиция заявила о массовых нарушениях
Правящая партия «Новый Азербайджан», возглавляемая президентом Ильхамом Алиевым, получит большинство мандатов в новом парламенте страны. Об этом свидетельствуют данные экзитполов.
Согласно двум компаниям, проводившим опросы на выходе с избирательных участков, «Новый Азербайджан» получает от 65 до 69 мандатов в 125 местном парламенте. Подробности передает «Еuronews.com».
Согласно информации, представители оппозиции заявили о массовых нарушениях в ходе голосования. Крупнейшая оппозиционная партия «Народный фронт Азербайджана» (ПНФА) выборы бойкотировала.
Досрочные парламентские выборы проводились впервые в истории Азербайджана. Они были назначены президентом еще в конце прошлого года после самороспуска парламента.
Голосование проводилось по мажоритарной системе, по одномандатным округам.
Предварительные результаты голосования ЦИК объявит в ночь на понедельник, окончательные итоги должны быть подведены в течение 20 дней.