Հորդանանի նախարար. ՀՀ-Հորդանան սերտ քաղաքական հարաբերությունները պետք անդրադարձ ունենան նաև տնտեսականի վրա
Հայաստանի և Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության միջև գոյություն ունեն սերտ քաղաքական հարաբերություններ, որոնք պետք է իրենց անդրադարձն ունենան նաև տնտեսական հարաբերությունների վրա։ Այսօր այս մասին լրագրողներին ասաց Հորդանանի արդյունաբերության, սննդի և մատակարարման պարենավորման նախարար Տարիֆ Համուրին՝ Հայաստան-Հորդանան գործարար համաժողովի մեկնակին։
«Այս անգամ մենք այցով գտնվում ենք Հայաստանում Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ երկրորդի հետ։ Մեր պատվիրակության կազմում կան մասնավոր սեկտորի ներկայացուցիչներ, որոնք հանդիպումներ կանցկացնեն ՀՀ մասնավոր սեկտորի հետ՝ նրանց միջև կապերի էլ ավելի ամրապնդման համար։ Հանդիպումներն իրենց անդրադարձը պետք է ունենան առևտրային ու տնտեսական փոխանակումների վրա, որը մենք կոչում ենք բիզնեսը բիզնեսի հետ հանդիպումներ», - ասաց նախարարը։
Տարիֆ Համուրին նշեց, որ Հայաստանն ու Հորդանանը կարող են համագործակցել բազում ոլորտներում, որոնցից առանձնացրեց տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը, քանի որ Հայաստանը բավականին առաջադեմ է այդ բնագավառում, Հորդանան էլ լուրջ զարգացումներ ունի այս ոլորտում։
«Ես այս ոլորտում տեսնում եմ մեծ հեռանկարներ։ Հայաստանի հետ համագործակցության հեռանկարներ կան նաև տուրիզմի ոլորտում։ Հորդանանում կա սրբավայր, որտեղ մկրտվել է Հիսուս Քրիստոսը, բացի այդ կան նաև մի շարք տեսարժան վայրեր», - ասաց Տարիֆ Համուրին։
Հայաստան-Հորդանան գործարար համաժողովի ընթացքում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և Հորդանանի Հաշիմյան թագավորության արդյունաբերության, առևտրի և մատակարարումների նախարարության միջև կստորագրվի համագործակցության հուշագիր։
Հիշեցնենք, որ այսօր երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան կժամանի Հորդանանի Հաշիմյան Թագավորության թագավոր Նորին մեծություն Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ-Հուսեյն Ալ-Հաշիմին:

Armenia and Jordan pursue close political ties, which should also have an impact on economic relations, Jordanian Minister of Industry, Trade and Supply Tariq Hammouri told reporters in Yerevan on Monday on the sidelines of Armenia-Jordan Business Forum.
“This time we are on a visit to Armenia led by King Abdullah II of Jordan. Our delegation includes representatives of the private sector, who will hold meetings with the private sector of Armenia to further strengthen ties between them. The meetings should focus on trade and economic exchanges, which we call B2B meetings,” the minister said.
Tariq Hammouri noted that Armenia and Jordan can cooperate in various sectors, especially in the IT sector, since both Armenia is quite advanced in this field, while Jordan has made serious achievements in the IT sector.
“I see great prospects in this area. There are also prospects for cooperation with Armenia in the field of tourism. There is a sanctuary in Jordan where Jesus Christ was baptized, and there are numerous sights,” Hammouri said.
A Memorandum of Understanding is expected to be signed between Armenia’s Ministry of Economy and the Ministry of Industry, Trade and Supply of Jordan during the business forum.
His Majesty King Abdullah II of Jordan will arrive in Armenia on a two-day official visit on Monday evening.