Օսկար-2020 92-րդ մրցանակաբաշխության լավագույն ֆիլմ անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց «Մակաբույծները» ֆիլմը: Այս մասին գրում է hollywoodreporter-ը։՚
Ֆիլմի ռեժիսոր Պոն Ջուն Հոն էլ դարձավ հաղթանակ տարավ լավագույն ռեժիսոր անվանակարգում։ «Մակաբույծները» ֆիլմը հաղթող է նաև օրիգինալ սցենար և լավագույն օտարերկրյա ֆիլմ անվանակարգերում։
Տարվա լավագույն դերասան անվանակարգում հաղթող ճանաչվեց Յոակին Ֆենիքսը՝ Ջոկեր ֆիլմի դերակատարման համար, լավագույն դերասանուհի՝ Ռենե Զելվեգերը՝ Ջուդի ֆիլմի համար։
Երկրորդ պլանի լավագույն դերասանն է Բրեդ Փիթը՝ «Մեկ անգամ Հոլիվուդում» ֆիլմի դերակատարության համար. դերասանուհին՝ Լորա Դերնը՝ Ամուսնության պատմություն ֆիլմի համար։
Լավագույն օրիգինալ երգ անվանակարգում հաղթեց Ռոքեթմեն ֆիլմի երաժշտությունը, որի հեղինակներն են Էլթոն Ջոնն ու Բեռնի Տոպանը։

On Sunday night in Los Angeles, Neon's Parasite made history as the first non-English-language film to win best picture at the Oscars, according to The Hollywood Reporter.
The film nabbed four wins in total at the 92nd Academy Awards, including best director for Bong Joon Ho, international feature film and original screenplay for Bong and co-writer Han Jin-won. Universal's 1917 nabbed three wins: for visual effects, cinematography and sound mixing.
Another three films earned two honors each. Warner Bros.' Joker won in the lead actor category for Joaquin Phoenix and for original score. Sony's Once Upon a Time in Hollywood scored wins for Brad Pitt in the supporting actor category and for production design. 20th Century Studios' Ford v Ferrari won for film editing and sound editing.
Joaquin Phoenix won best actor at the 2020 Oscars for his role as Arthur Fleck in Joker.
Renée Zellweger claimed the best actress win for Roadside Attractions' Judy, Laura Dern earned a win for Netflix's Marriage Story in the supporting actress category, and Taika Waititi claimed the adapted screenplay honor for Searchlight's JoJo Rabbit.