Դատախազությունը որոշել է Բաբլոյանի վերաբերյալ քրգործը կրկին վերադարձնել քննիչին
Դատախազությունը որոշել է Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը կրկին վերադարձնել քննիչին:
«Դատախազությունը որոշեց` Ա. Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը կրկին վերադարձնել քննիչին, կրկին բավարարելով մասնակի իմ բողոքը։ Չափազանց կարևորում եմ Դատախազության սույն գործով նման դիրքորոշումը և սկզբունքային որոշումը»,- ֆեյսբուքյան էջում գրել է Արա Բաբլոյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։
Հիշեցնենք, որ 2019թ. հոկտեմբերի 28-ին Հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300-ի (իշխանությունը յուրացնելը) 1-ի մասով և 314-ի (պաշտոնեական կեղծիք) 1-ի մասով: Խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին: Արդեն մեկ անգամ գլխավոր դատախազությունը Արա Բաբլոյանի վերաբերյալ քրեական գործը վերադարձրել էր քննիչին՝ լրացուցիչ քննության:

Прокуратура во второй раз возвращает уголовное дело в отношении экс-спикера парламента Армении следователю
Прокуратура Армении во второй раз решила вернуть следователю дело в отношении бывшего председателя Национального Собрания РА Ара Баблояна. Об этом на своей странице в социальной сети Facebook сообщил адвокат Баблояна – Арам Вардеванян.
«Прокуратура решила уголовное дело в отношении Ара Баблояна вновь вернуть следователю, вновь частично удовлетворив мою жалобу. Придаю крайнюю важность подобной позиции и принципиальному решению прокуратуры по данному делу», – отметил Арам Вардеванян.
Напомним, 28 октября 2019 года в рамках расследуемого в Специальной следственной службе Армении уголовного дела бывшему спикеру парламента Ара Баблояну было предъявлено обвинение по статье 300 («Узурпация государственной власти») и 314 («Служебный подлог») УК Армении. В качестве меры пресечения была избрана подписка о невыезде. 24 декабря 2019 года Прокуратура приняла решение не утверждать обвинительное заключение по делу в отношении экс-спикера НС Армении Ара Баблояна.