Ինչո՞ւ է լուծարվում ոստիկանության հոսպիտալը. պարզաբանում է վարչապետը
«Ինչո՞ւ է լուծարվում ոստիկանության հոսպիտալը»,- խորհրդարանում նման հարց ուղղեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը։
Պատասխանելով պատգամավորի հարցին՝ վարչապետը նշեց, որ կառավարությունը քննարկում է ոստիկանության բյուջետային հայտը, և այդ ընթացքում հայտնի է դարձել, որ առողջապահական ծառայությունների համար ոստիկանությունը 800 մլն դրամ գումար է ակնկալում։
«Այդ գումարը նախատեսվում էր ոստիկանության պոլիկլինիկայի համար։ Եվ ինձ մոտ հարց առաջացավ՝ ՀՀ ոստիկանների քանի՞ տոկոսին է սպասարկում այս պոլիկլինիկան։ Պարզվեց, որ ոստիկանության շատ չնչին տոկոսին է սպասարկում այն։ Դա Երևանում է, իսկ ոստիկանությունը՝ ողջ հանրապետության տարածքում։ Բացի այդ, ում սպասարկում է այդ պոլիկլինիկան, առողջապահական ծառայությունների պահանջարկի քանի՞ տոկոսն է ապահովում կլինիկան. պարզվեց, որ ոստիկանների մեծամասնությունը գնում է այլ առողջապահական հիմնարկներ, և պետապատվերի շրջանակում ստանում բուժօգնություն»,- ասաց Փաշինյանը։
Նրա խոսքով, ոստիկանական պոլիկլինիկան չունի տեխնիկական, մասնագիտական անհրաժեշտ ծավալը. «Գուցե էդ 800 մլն դրամի մեջ մտնում են վարչություններ, պաշտոնյաներ, որոնք զուտ առողջապահական բովանդակություն չունեն։ Եվ եթե ոստիկաններն իրենց անհրաժեշտ բուժօգնության 80 տոկոսը ստանում են այլ պոլիկլինիկաներում, ապա մենք այդ 800 մլն դրամը պետք է հատկացնենք պետպատվերին, որ ոստիկաններն ավելի որակյալ բժշկական ծառայություն ստանան»։
Վարչապետը չբացառեց, որ այլ կառույցների դեպքում ևս որոշումը կարող է գործել. խոսքն այն մարմինների մասին է, որոնք ունենք 10 հազար աշխատակից, և դրամց ենթակայության տակ կան թերհագեցած պոլիկլինիկաներ։
«Այդ պոլիկլինիկաները սպասարկում են 10 հազար աշխատողից 1000-ին, և այնտեղ կա տնօրեն, պահակ, վարորդ, որոնք ստանում են այն գումարը, որը նախատեսված է աշխատակիցների առողջության համար»,- ասաց վարչապետը։

Почему планируется упразднить госпиталь медуправления полиции? Объяснил премьер-министр Армении
«Почему планируется упразднить госпиталь медицинского управления полиции», – данный вопрос в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении премьер-министру РА Николу Пашиняну адресовал депутат от фракции «Мой шаг» Армен Хачатрян.
Отвечая на вопрос депутата, премьер отметил, что правительство обсуждает бюджетную заявку полиции, в ходе чего стало известно, что сумма на предоставление медицинских услуг требуется 800 млн. драмов.
«Эти средства предназначались для полицейской поликлиники. И у меня возник вопрос, сколько процентов сотрудников Полиции посещают данную поликлинику? Выяснилось, что небольшой процент сотрудников посещают эту поликлинику», – отметил Н. Пашинян.
По его словам, выяснилось также, что большинство сотрудников полиции посещают другие медицинские учреждения, получают медицинскую помощь и в рамках госзаказа.
Он отметил, что госпиталь медуправления полиции не снабжен необходимым медицинским оборудованием. «Если сотрудники полиции получают 80% необходимой медицинской помощи в других поликлиниках, то эти 800 млн драмов мы должны выделить в госбюджет, чтобы полицейские получали более квалифицированную медицинскую помощь», – пояснил премьер-министр.
Н. Пашинян не исключил, что данное решение может распространяться также на другие структуры: речь о тех органах, в которых работают около 10 тысяч сотрудников, и в их подчинении действуют оснащенные в недостаточной степени поликлиники.
«Эти поликлиники предоставляют медицинские услуги 1000 из 10 тысяч сотрудников, и там есть директор, охранник, водитель, которые получают эти средства, предназначенные для здоровья сотрудников», – добавил он.