Ի՞նչ ավարտ ունեցավ Հայաստանում կանեփի բիզնեսը.Մի ներդրողի պատմություն
ԼՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Գորգիսյանը խորհրդարանում ներկայացնելով  մի ներդրողի խնդիրը , ասաց, որ  կա ներդրող, ով կառավարությանը ներկայացրել է 7-ամյա բիզնես ծրագիր:
«Խոսքը վերաբերում է տեխնիկական կանեփի ցանքին, որի թույլտվությունը կառավարությունը տվել է: Այդ կանեփում հոգեմետ նյութը 0,3 տոկոս է կազմում, այն չի համարվում թմրամիջոց: Կառավարությունը տվել է իր համաձայնությունը, ներդրողը 170 հազար դոլար գումար է ներդրել, սերմացու  գնել, բերել է, ցանել, ոստիկանության հետ կնքել 24-ժամյա պահպանության պայմանագիր: Երբ եկել է արտադրանքը հավաքելու փուլը, հավաքել են, բայց ոստիկանությունն առգրավել է դա: Հիմա այդ գործարարն ամիսներ շարունակ չի կարողանում պատասխան ստանալ, թե ի՞նչ պետք է անի: Նա դիմել է ինձ, ես ի՞նչ պատասխան պետք է տամ նրան: Նա մոտ 400 հազարի ներդրում է արել ու մնացել անորոշ վիճակում»,- ասաց Գորգիսյանը, պատասխան հայցելով փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանից:
Ավինյանն էլ ի  պատասխան նշեց, որ տվյալ ներդրողը կառավարությունից որևէ համաձայնություն չի ունեցել ու չէր կարող ունենալ. «Մեր կարգավորումներով, օրենքներով, կանեփի բոլոր տեսակների արտադրությունն արգելված է։ Տեխնիկական կանեփը տարբեր երկրներում արգելված չէ: Այս մասով քննարկումներ կան նաև մեզ մոտ: Էկոնոմիկայի նախարարությունը հստակ իր վերլուծությունը կտա, թե որ երկրում ինչ կարգավորում կա: Ներդրումները  գերչափազանցված են, որևէ կերպ փաստարկված չեն: Ամեն դեպքում, համապատասխան վերլուծություններից հետո տվյալ ներդրողի խնդիրը կհանգուցալուծվի»:

Вице-премьер Армении о «конопляном» бизнесе: Правительство не могло дать согласия по этому вопросу
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Просвещенная Армения» Геворк Горгисян в ходе правительственного часа в НС РА представил проблему одного инвестора, который на протяжении 7 лет представляет правительству свою бизнес-программу.
«Речь идет о посевах технической конопли, разрешение на что было дано правительством. В технической конопле содержание ТНС составляет не более 0,3%, и данная конопля не считается наркотическим средством. Правительство дало своё согласие, инвестор инвестировал 170 тысяч долларов, закупил семена, привез, посеял, с сотрудниками полиции заключил договор о 24-часовом дежурстве. Когда пришло время собирать коноплю, полиция конфисковала. Сейчас этот предприниматель месяцами не может получить ответ, что ему делать дальше. Он обратился ко мне, какой ответ мне ему передать?» – сказал Горгисян, адресуя вопрос вице-премьеру Тиграну Авиняну.
Т. Авинян, в свою очередь, отметил, что у данного инвестора не имелось никакой договоренности с правительством, и по этому вопросу правительство не могло дать согласия.
«Согласно нашим урегулированиям, законам, в Армении запрещено производство всех видов конопли, даже технической. В различных странах выращивание технической конопли разрешено. По этому вопросу проводятся обсуждения также у нас.
Министерство экономики предоставит свой анализ касательно регулировок в других странах. Размер инвестиции несколько преувеличен, это никак не аргументировано. В любом случае, после соответствующего анализа проблема данного инвестора будет разрешена», – пояснил Т. Авинян.