«Փաստ». Լրացել է «տնտեսական հեղափոխություն» հայտարարելու մեկ տարին. քաղաքացիների կյանքում քիչ թե շատ դրական փոփոխություններ չկան
«Փաստ» թերթը գրում է. «Ուղիղ մեկ տարի առաջ այս օրը Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի ամբիոնից հայտարարեց Հայաստանում «համաժողովրդական տնտեսական հեղափոխության» մեկնարկի մասին: Մեկ տարին բավական ժամանակաշրջան էր գոնե արձանագրելու մեկ-երկու քայլ, որոնք հիմքեր կտային ենթադրել, թե մենք իրոք այդ ճանապարհին ենք: Ավաղ, իրականում մենք գնալով ավելի ենք հեռանում ճանապարհից: Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության եկավ երկրի սոցիալ-տնտեսական դրությունը բարելավելու և քաղաքացիների կյանքի որակը բարձրացնելու մասին խոստումների ներքո։
Մարդիկ էլ հիմնականում հույսեր ունեին, թե Փաշինյանի կառավարությանը կարճ ժամանակահատվածում կհաջողվի զարգացնել տնտեսությունը, ներդրումներ ներգրավել արտասահմանից և բարելավել իրավիճակը երկրում։ Սկզբնական շրջանում հանրությունը մեծ սպասումով հետևում էր իշխանության քայլերին, սակայն տեսանելի փոփոխություններն այդպես էլ իրականություն չէին դառնում։ Եվ իշխանամերձ շրջանակների կողմից գործի էր դրվում այն փաստարկը, թե փոփոխությունների համար ժամանակ է պետք՝ «թողեք աշխատեն» սկզբունքով։ Ընդամենը մի քանի ամիս հետո կլրանա նաև Փաշինյանի վարչապետության 2 տարին, այնինչ ներկայիս կառավարության «տնտեսական թռիչքը» կամ «տնտեսական հեղափոխությունը» միայն ցուցանիշներով ու թղթերով է տեղի ունենում կամ միայն իշխող թիմի անդամների կյանքում։
Իսկ շարքային «մահկանացու» քաղաքացիների կյանքում քիչ թե շատ դրական փոփոխություններ չկան, նրանք ապրում են այնպես, ինչպես նախկինում, գուցե ավելի վատ։ Հետաքրքրական է, որ կառավարությունը սկզբից ևեթ որդեգրեց իմիտացիոն գործելակերպ։ Սեփական ոչ մի ծրագիր ու գաղափար չունենալով՝ նրանք փորձեցին նախկին իշխանություններից եկող ծրագրերն «իրենցով անել» և ներկայացնել որպես իրենց կառավարության գրանցած արդյունք։ Սա հատկապես ակնառու դրսևորվեց արտաքին քաղաքականության ոլորտում։
Փաշինյանի կառավարությունը ոչ միայն շարունակեց նախկիններից եկող արտաքին քաղաքական ուղեգիծը, այլև լայնորեն լուսաբանեց և իրենց ձեռքբերումը համարեց Հայաստանի միջազգային հեղինակության համար այնպիսի խոշոր մասշտաբի միջոցառումների անցկացումը, ինչպիսիք են Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը և ՏՏ համաշխարհային համաժողովը, որոնց անցկացման վերաբերյալ աշխատանքները գլխավորապես տարվել էին նախկին իշխանությունների կառավարման ժամանակ։
Նույն խնդիրը վերաբերում է նաև տնտեսական և սոցիալական քաղաքականությանը։ Դեռևս 2018 թվականի սկզբին նախկին իշխանությունները հայտարարում էին, թե 2019 թվականի հունվարի 1-ից թոշակների, նվազագույն աշխատավարձի որոշակի բարձրացում կլինի, քանի որ «Հարկային օրենսգրքում» փոփոխություններ են նախատեսվում՝ մարդկանց եկամտահարկը նվազեցնելու ուղղությամբ: Իսկ ներկայիս կառավարությունը այս նպատակադրումը վերցրեց և կիրառեց, այն էլ՝ մեկ տարի ուշացումով»:

«Паст»: С момента старта «экономической революции» исполнился год, однако в жизни граждан нет мало-мальски позитивных изменений
13:40 12/02/2020
Ровно год назад в этот день Никол Пашинян с трибуны Национального Собрания объявил о начале «всенародной экономической революции» в Армении, пишет газета «Паст».
«Год – достаточное время, чтобы хотя бы зафиксировать один-два шага, которые могли бы стать подтверждением того, что мы действительно идем по этому пути. К сожалению, в действительности мы с каждым днем отдаляемся от этого пути. Никол Пашинян пришел к власти именно с обещаниями улучшить социально-экономическую ситуацию в стране и повысить качество жизни граждан. Люди в основном надеялись, что правительству Пашиняна за короткий срок удастся развить экономику, привлечь иностранные инвестиции и улучшить ситуацию в стране.
В начальный период общество с большим ожиданием следило за шагами власти, однако ощутимые изменения так и не стали реальностью. Со стороны кругов, близких к власти, был задействован аргумент, что для изменений нужно время, по принципу: "дайте им работать". Уже через несколько месяцев исполнится 2 года с момента премьерства Никола Пашиняна, однако обещанный нынешним правительством "экономический подъем" или "экономическая революция" произошел только на бумаге, в показателях или в жизни правящей команды.
А в жизни обычных "смертных" граждан мало-мальски позитивных изменений нет, они живут так же, как и в прошлом, возможно, даже хуже. Интересно, что правительство с самого начала взяло на вооружение имитационный стиль деятельности. Не имея ни собственной программы и идей, они попытались "присвоить себе" программы прежнего правительства и представить как зафиксированный правительством результат.
Это особенно ярко проявилось в сфере внешней политики. Правительство Пашиняна не только продолжило курс внешней политики прежней власти, но и широко осветило и сочло своим достижением проведение таких крупномасштабных мероприятий для международного авторитета Армении какими были саммит Франкофонии и форум Всемирного конгресса информационных технологий , работы по подготовке которых в основном были выполнены в период прежней власти.
Схожая проблема и в сфере экономической и социальной политики. Еще в начале 2018 года прежние власти заявляли о том, что с 1-го января 2019 года запланировано определенное повышение пенсий, минимальной зарплаты, поскольку предусматриваются поправки в Налоговый кодекс – будет снижен подоходный налог. А нынешнее правительство взяло и реализовало это устремление, причем с опозданием в один год», - пишет газета.