«Հրապարակ». Խնդիրը մասնակցության ապահովումն է, ոչ թե «ոչ»-ի շտաբի ստեղծումը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. ««Հանրաքվեն ինքնին շատ լուրջ ինստիտուտ է. խորհրդարանական ընտրությունների սկզբունքը չի գործում այս դեպքում, խորհրդարանականի դեպքում լոկ դրական ձայներով են արդյունքները հաշվում. հանրաքվեի դեպքում գործում է պրակտիկան, որը կիրառվում է ողջ աշխարհում։ Դա ընդունված նորմ է․ հանրաքվեն կայացած է համարվում, եթե ընտրական իրավունք ունեցող 50% +1 կողմ է քվեարկել, ասել է թե` եթե անգամ դու ավելի շատ «կողմ» ձայն հավաքես, քան մեկ տարի առաջ (800 հազարից ավելի), միևնույն է, բավարար չէ, եթե չկա բավարար մասնակցություն։ Բավարար թվով մարդիկ պետք է գնան, թեկուզ «չէ» ասեն, որպեսզի հանրաքվեն կայացած համարվի, իսկ դա շատ դժվար է ապահովել` հազար ու մի պատճառով։ Հիմա իշխանությունների համար կենաց-մահու խնդիրը ոչ այնքան «ոչ»-ի շտաբի ստեղծումն է, որքան մասնակցության թվի ապահովումը։ Որպեսզի մինիմալ շեմը` 650 հազար ձայնն ապահովվի, պետք է մասնակցի 1 միլիոն 300 հազար ընտրող, այլապես հանրաքվեն չեղյալ կհամարվի։ Միակ երկիրը, որ 50% կողմով և մասնակցությամբ կարող է հանրաքվե ապահովել, Ադրբեջանն է»,- ասաց սահմանադրագետ մեր զրուցակիցը:
Իշխանությունները գնում են խոշոր քաղաքների քաղաքապետերի ընտրություններն էլ ապրիլի 5-ին անելու ճանապարհով, որ մասնակցությունն ապահովվի։ «Խելոք քայլ են մտածել, բայց դա չի նշանակում, որ եթե դու գնացել ես ընտրատեղամաս, պարտավոր ես վերցնել նաև հանրաքվեի ընտրաթերթիկը»: Կստիպեն։ «Եթե 10 տոկոսն էլ ասի` չեմ վերցնում, հանրաքվեն ինձ հետաքրքիր չէ, բավարար է»: ՍԴ դատավորներն իրավունք ունեն դիմել Եվրոպական դատարան. այդ դեպքում ի՞նչ է լինելու։ «Այո, անպայման կդիմեն և կհաղթեն»:

«Грапарак»: Цель состоит в обеспечении участия, а не в формировании штаба «Нет»
«Референдум сам по себе – очень серьезный институт: в данном случае не действует принцип парламентских выборов. Во время парламентских выборов итоги обобщаются по голосам "за": в случае референдума действует практика, которая применяется во всем мире. Это принятая норма: референдум считается состоявшимся если проголосуют 50% +1 граждан, имеющих право голоса, то есть, если даже голосов "за" будет больше, чем год назад (более 800 тысяч), этого все равно недостаточно, если не обеспечено участие достаточного количества людей.
Необходимо участие достаточного количества людей, даже если они проголосуют «против», чтобы референдум считался состоявшимся, а это очень сложно обеспечить по тысяче причин. Сейчас для властей вопрос жизни и смерти состоит не столько в создании штаба «Нет», сколько в обеспечении необходимого участия. Чтобы обеспечить минимальный порог в 650 тысяч, в референдуме должны участвовать 1 млн. 300 тысяч избирателей, в противном случае референдум будет считаться недействительным. Единственная страна, которая может обеспечить референдум с 50% голосов «за» и участием – это Азербайджан», - сказал собеседник газеты «Грапарак» специалист по конституционному праву.
Власти идут по пути назначения выборов мэров крупных городов на 5 апреля, чтобы обеспечить участие.
«Придумали умный ход, но это не значит, что если пойдешь на избирательный участок, обязан взять бюллетень референдума». Заставят.
«Даже если 10% откажутся, скажут, что референдум им не интересен, то этого достаточно».
Судьи Конституционного суда имеют право обратиться в Европейский суд по правам человека, что произойдет в таком случае? «Да, обязательно обратятся и выиграют».