Երևանի կրկեսը դեռ կառուցում ու կառուցում են
Շուրջ 9 տարի է, Երևանը կրկես չունի: 1962 թվականից գործող կրկեսի շենքը քանդվեց՝ նորը կառուցելու համար: Տարբեր ժամկետներ էր նշվում, թե երբ շենքը կհանձնվի շահագործման, սակայն այդպես էլ մինչ այժմ այնտեղ աշխատանքներ են ընթանում:
Panorama.am-ին Երևանի կրկեսի գեղարվեստական ղեկավար, «Հայաստանի կրկեսային գործիչների միության» նախագահ, պրոֆեսոր Սոս Պետրոսյանն ասաց, որ նոր շենքն արդեն կանգուն է, ընթանում են ներքին հարդարման աշխատանքները: Նա նշեց, որ  ամեն ինչ արվում է այս տարվա հոկտեմբեր-նոյեմբերին  շենքը հանձնելու համար: Ս. Պետրոսյանի խոսքով, շենքի ներսում շատ գործ կա անելու:
«Կրկեսի շենքի կառուցումը հեշտ չէ: Մոսկվայից, տարբեր երկրներից մասնագետների են կանչում, ամեն մի քանի վրա աշխատում են»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2011 թվականի ապրիլին Երևանի քաղաքապետարանը հայտարարել էր, որ «Տաշիր Գրուպ»-ի հետ կնքած պայմանագրով վերջինս պետք է վերանորոգի Երևանի կրկեսը: Երևանի կրկեսի շենքը որոշվեց քանդել, երբ փորձագետները հանգեցին եզրակացության, որ աննպատակահարմար է վերակառուցել եղած հին շինությունը։ 2011թ. օգոստոսի 1-ից սկսվել են Երևանի պետական կրկեսի կառուցման աշխատանքները:  Նշվում է, որ շենքը լիովին համապատասխանելու է նման կառույցների համար սահմանված միջազգային բոլոր չափանիշներին, նախկինում եղած 1560-ի փոխարեն ունենալու է 2000 հանդիսատեսի համար նախատեսված նստատեղ, բացի այդ 3 փոխարկվող մանեժ։ Բուն շենքը մոտ 6 մետր ավելի բարձր է լինելու և հագեցած է լինելու ժամանակակից բեմական տեխնիկայով։

Уже на протяжении 9 лет в Ереване нет цирка. Здание действующего с 1962 года цирка было демонтировано для строительства нового. Отмечаются различные сроки относительно того, когда здание будет сдано в эксплуатацию, однако до сих пор в здании цирка проводятся работы.
В беседе с корреспондентом Panorama.am председатель Союза цирковых деятелей Армении, профессор Сос Петросян сказал, что новое здание уже построено, ведутся работы по внутренней отделке. Он отметил, что всё делается для сдачи здания в эксплуатацию в октябре или ноябре сего года.
По словам С. Петросяна, предстоит большая работа внутри здания цирка.
«Строительство здания цирка – не простое дело. Из Москвы и других городов приглашаются специалисты, ведется работа над каждой деталью», – отметил он.
Отметим, что еще в апреле 2011 года мэрия Еревана заявила, что в соответствии с заключенным с группой компаний «Ташир» договором, будет отремонтировано здание цирка. Однако старое здание Ереванского цирка было снесено после заключения экспертов, пришедших к выводу, что его не целесообразно реконструировать. Начались строительные работы по возведению нового здания культурного центра «Ереванский цирк» имени Леонида Енгибарова.
Автор проекта нового здания Ереванского цирка – архитектор Ваагн Вермишян, новое здание цирка вместимостью в 2500 человек вместо прежних 1560 будет оснащено современной сценической техникой.