Խոջալուի դեպքերի մասին Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովի հետ հայտնի հարցազրույցի հեղինակը վերահաստատում է տպագրվածը
20:16 17/02/2020
Խոջալուի դեպքերի մասին Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովի հետ հայտնի հարցազրույցի հեղինակ՝ «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթի թղթակից Դանա Մազալովան վերահաստատում է՝ տպագրվածն ամբողջովին համապատասխանում է Ադրբեջանի նախկին նախագահի խոսքին, որքան էլ ներկա նախագահ Իլհամ Ալիևը փորձի հերքել այն:
Լրագրողն ափսոսում է, որ տեխնիկական հնարավորություններից ելնելով չի կարողացել պահպանել ձայնագրությունները, քանի որ դրանք արվել են ձայներիզների վրա, որոնք, հնարավոր է, վերաձայնագրված լինեն:
«Չկար համացանց, չկային համակարգիչներ, բայց ես հաստատում եմ, որ այն, ինչ գրել եմ, Այազ Մութալիբովն ասել է, այնտեղ որևէ բան չի հնարվել: Նա կարող է ինչպես ուզում է հերքել այն, սակայն այն ժամանակ նա դա ասել է, ինչպես տպագրված է «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթում: Այդ թերթի օրինակը ես ունեմ, համացանցում էլ է հասանելի` Այազ Մութալիբովը դա ասել է»,- «Արմենպրես»-ի հետ  զրույցում հայտարարեց Մազալովան, ով միակն է եղել, ում Մութալիբովը բացառիկ հարցազրույց է տվել նախագահի պաշտոնը թողնելուց մեկ ամիս անց՝ նշելով, որ Խոջալուի դեպքերը կազմակերպել էր ադրբեջանական ընդդիմությունը, որպեսզի առիթ լիներ իր հրաժարականի համար։
Մազալովան Խոջալուի ողբերգության պատմությանը ծանոթացել է անձամբ բացառիկ կադրեր վավերագրած կինոօպերատոր Չինգիզ Մուստաֆաևի տեսանյութերից: «Չինգիզը, ում հետ ծանոթացել էինք Կիսլովոդսկում, իր բնակարանում պատմեց ինձ, թե ինչպես էին այդ մարդկանց սպանում, վնասում էին ծնկները, որպեսզի նրանք չկարողանան գնալ: Ծնկները… մարդու մարմնի վրա ամենացավոտ տեղը: Հաջորդ օրը ես պայմանավորած էի հարցազրույցի համար Մութարիբովի հետ: Ես չէի կարող նրան չհարցնել, թե ինչ եմ տեսել Չինգիզի նկարահանած կադրերում: Միայն թե չասացի իմ ընկերոջ՝ Չինգիզի անունը, որպեսզի նրան չվնասեմ: Երկու ամիս հետո Չինգիզին սպանեցին…»,-ցավով հիշում է լրագրողը:
Նա ներկայացրեց ևս մեկ սարսափելի փաստ, որը ֆիքսել է անգամ 1992 թ. մարտին ԵԱՀԽ Նախարարների խորհրդի գործող նախագահ Իրժի Դինստբիրի կողմից իրականացվող ԵԱՀԽ միջնորդական առաքելությունը. չհուղարկավորված և նեխած մարմիններ. Խոջալուի դեպքերը տեղի էին ունեցել փետրվարի վերջին, իսկ մուսուլմանական կարգի համաձայն` մահացած մարդուն պետք է հուղարկավորել մինչև երկրորդ օրը:
Հայտնի է, որ մարդկանց մարմիններ հայտնաբերվել են Աղդամի ադրբեջանական ստորաբաժանումների՝ «ժողովրդական ճակատ»-ի վերահսկած դիրքերի դիմաց, ինչը երևում է Մուստաֆաևի փետրվարի 28-ի նկարահանումից։ Չինգիզ Մուստաֆաևը միջադեպի վայրում ևս մեկ նկարահանում է իրականացրել մարտի 2-ին։ Ինչպես պարզ է դարձել երկու նկարահանումներից, ինչի մասին նշել է նաև հեղինակը, դիակները տեղափոխված են եղել, առաջին նկարահանմամբ երևում են դիակներ, որոնք երկրորդ տեսանյութում արդեն ենթարկվել են խեղումների, հանվել է գանգամաշկը, կատարվել են դիակների այլ պղծումներ։ Սակայն, հատկանշական է, որ փետրվար 28-ի նկարահանման ընթացքում միջադեպի վայրում շրջել են ադրբեջանցի զինծառայողներ, որոնք էլ տեղաշարժել են դիակները։
«Ես ինձ շատ մեղավոր եմ զգում, որ չեմ վերցրել և պատճենել այդ կադրերը: Մինչև հիմա խիղճս տանջում է: Հասկանում եք՝ Մութալիբովի հետ հարցազրույցն այդ տեսանյութերի և Չինգիզի հետ խոսակցության արդյունքն էր»,- նշեց Մազալովան:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի ճշտող հարցին՝ ինչպես եք վերաբերում այն փաստին, որ Ադրբեջանի նախագահը Մյունխենի անվտանգության համաժողովի հրապարակային ամբիոնն օգտագործեց հերքելու Մութալիբովի խոսքերը, Մազալովան ընդգծեց. «Ես կպատասխանեմ այսպես. գիտենք` Թուրքիան էլ մինչև հիմա հերքում է Հայոց ցեղասպանությունը: Եվ վերջ»:
«Ի՞նչ եք մտածում Խոջալուի իրադարձությունների մասին, որոնցից հետո հրաժարական տվեցիք։ Խոջալուի բնակիչների դիակները հայտնաբերվել են Աղդամից ոչ հեռու։ Ինչ-որ մեկը սկզբում կրակել է նրանց ոտքերին, որպեսզի չկարողանան հեռու գնալ։ Հետո գործել են կացնով՝ փետրվարի 29-ին իմ գործընկերները նկարել են դիակները։ Նոր նկարահանումների ժամանակ՝ մարտի 2-ին, նույն դիակները մաշկազերծված էին։ Ինչպիսի տարօրինակ խաղ…»,-1992թ. ապրիլի 1-ին տպագրված հարցազրույցում Մազալովայի հարցին Մութալիբովը պատասխանել էր.
«Ինչպես նշում են Խոջալուի փրկված բնակիչները, այդ դեպքերը կազմակերպել էին, որպեսզի առիթ լիներ իմ հրաժարականի համար։ Ինչ-որ ուժեր գործում էին Ադրբեջանի նախագահին վարկաբեկելու համար։ Չեմ կարծում, թե հայերը …. ֆաշիստական գործողություններում իրենց մեղադրելու հիմք տային ադրբեջանցիներին։ Կարելի է ենթադրել, որ ինչ-որ ուժեր շահագրգռված էին խորհրդարանի նիստում այդ կադրերի ցուցադրմամբ՝ ուշադրությունն իմ անձի վրա սևեռելու համար։ Եթե ես հայտարարում եմ, թե դա ադրբեջանական ընդդիմության մեղքն է, նրանք կարող են հայտարարել, թե զրպարտում եմ։ Բայց միջանցք, որով մարդիկ կարող էին հեռանալ, հայերն, այնուամենայնիվ, թողել էին։ Այդ դեպքում ինչու պետք է նրանք կրակեին։ Հատկապես՝ Աղդամին մոտ գտնվող տարածքում, որտեղ այդ ժամանակ բավականաչափ զինուժ կար, որպեսզի դուրս գար մարդկանց օգնելու կամ պարզապես բանակցելու, որ խաղաղ բնակչությունը հեռանա։ Այդպիսի պրակտիկա կիրառվում էր…»:

Reporter Dana Mazalova who interviewed former President of Azerbaijan Ayaz Mutalibov and published the article in “Nezavisimaya Gazeta” reaffirms that irrespective of the efforts of the incumbent President of Azerbaijan Ilham Aliyev to distort the reality, her article is in full compliance with what former Azerbaijani President Ayaz Mutalibov said during the interview which took place in April, 1992.
The reporter regrets that she was unable to preserve the recording due to technical reasons.
“There was no internet, there were no computers, but I reaffirm that what I wrote back then are what Ayaz Mutalibov said, I have not added anything. Now he can deny it as he wants, but he said it the way it is printed in “Nezavisimaya Gazeta” newspaper. I have the copy of that newspaper and its available on the net, Ayaz Mutalibov has said it”, Dana Mazalova said in an exclusive interview with Armenpress. Mutalibov gave an interview to Dana Mazalova after one month following his resignation.
Mazalova heard about the tragic events of Khojaly from the video recordings of cameraman Chingiz Mustafayev, who had personally made exclusive records. “Chingiz, whom I met in Kislovodsk, told me in his apartment how those people were killed, they were hurting their knees so they couldn't go. The knees… the most vulnerable place on human’s body. I was scheduled to take an interview from Ayaz Mutalibov the next day. I could not help asking him what I had seen in the records made by Chingiz. Of course, I did not say the name of my friend Chingiz not to harm him. After 2 months Chingiz was killed”, the reporter recalls with grief.
Dana Mazalova told also about another recording of Chingiz Mustafayev. The bodies of the victims of Khojaly events were seen in a video recording done on February 28 in front of the military positions of the “Popular Front” of Azerbaijani troops. According to Muslim traditions, the bodies should have been buried within two days, but Chingiz Mustafayev could record them also on March 2, but this time the bodies were taken to another place and were vandalized. In the video recording of February 28 it could be seen that Azerbaijani soldiers were walking near the bodies.
“I feel very guilty for not taking and copying those recordings. I feel so sorry up till now. I think you understand that my interview with Mutalibov was the result of those video recordings and my conversations with Chingiz”, Mazalova said.
To the remark of the reporter of Armenpress that President of Azerbaijan Ilham Aliyev used the public platform of Munich Security Conference on February 15 to deny the words of Mutalibov, Mazalova emphasized, “I will put this way. We know that Turkey denies the Armenian Genocide up till now”.
One month after the Khojaly tragedy Ayaz Mutalibov was interviewed by Czech reporter Dana Mazalova.
– What would you say about the Khojaly events, after which you resigned? At the time, bodies of people from Khojaly were discovered not far from Aghdam. Someone had shot them in the legs beforehand to prevent them from running away. Afterwards they were axed. On February 29th my colleagues filmed them. When we next filmed on March 2 these corpses had been scalped. What kind of strange game was that?
– As the rescued residents of Khojaly say, all that was organized to create grounds for my resignation. I don’t think that the Armenians, who had manifested a clear and knowledgeable approach to such situations, would have allowed Azerbaijanis to obtain evidence that tied them to fascist acts. If I declare that it was the fault of the Azerbaijani opposition I could be blamed for slander. But the overall picture of the conclusions is as follows: the Armenians had, in any case, provided a corridor to let the civilians escape. Why then would they shoot? As soon as Khojaly was surrounded by tanks it was necessary to immediately lead the civilians out. Earlier I had given similar orders regarding Shushi – to evacuate women and children and to leave only men in the city. It’s one of the laws of war – civilians must be rescued. My conduct was appropriate and unambiguous – I gave such orders, but why they weren’t followed in Khojaly is not clear to me.