2rd.am-ը ներկայացնում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում։
«․․․Ղարաբաղի հարցը մեր ժողովուրդը արդեն լուծել է և բանակցությունները այսօր ունեն մեկ նպատակ․ օրինականացնել այն, ինչ այսօր մենք ունենք այդ հողի վրա»,- ելույթներից մեկում նշում է նախագահը։
«․․․Այո, աշխարհը ճանաչում է Ադրբեջանի տարաժքային ամբողջականությունը, մենք նույնպես ճանաչում ենք Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, բայց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ առնչություն չունի, որովհետեւ դուք այն երբեք չեք ունեցել՝ անկախ Ադրբեջանի Հանրապետությունը, եւ անկախություն դուք ձեռք եք բերել ղարաբաղցիների հետ միասին։ Ես մասնակցել եմ ռազմական գործողություններին եւ հպարտ եմ այն արդյունքով, ինչ մենք այօսր ունենք»,- ասում է նա ԵԽԽՎ-ում Ադրբեջանի պատվիրակի հարցին ի պատասխան։

Позиция второго президента Армении Роберта Кочаряна в вопросе урегулирования карабахского конфликта
Неофициальный сайт второго президента Республики Армения Роберта Кочаряна 2rd.am опубликовал видеозапись, в которой представляется позиция Р. Кочаряна в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
«…Наш народ уже решил карабахский вопрос и переговоры на сегодняшний день преследуют лишь одну цель – узаконить то, что мы сегодня имеем на этой земле», – заявил в одном из своих выступлений второго президент РА.
«...Да, мир признает территориальную целостность Азербайджана, и мы признаем территориальную целостность Азербайджана, но, повторяюсь, Нагорно-Карабахская Республика не имеет отношения к территориальной целостности Азербайджана, поскольку НКР никогда не был в составе независимого Азербайджана. И независимость вы обрели вместе с карабахцами. Я горжусь, что участвовал в военных действиях и горжусь тем результатом, что у нас есть сегодня», – заявил он в ответ на вопрос делегата Азербайджана в ПАСЕ.