Գիտնականները կարծում են, որ կորոնավիրուսը առավել վտանգավոր է քաղցկեղով հիվանդ մարդկանց համար: Այս մասին գրում է gazeta.ru-ն։
Նշվում է, որ քաղցկեղով հիվանդների մարմինը պարբերաբար բախվում է իմունոզիպրեսիվ վիճակի՝ չարորակ նորագոյացությունների, հակաթթվային թերապիաների, քիմիաթերապիայի և վիրահատությունների պատճառով:
Թուլացած օրգանիզմն ավելի արագ է ենթարկվում կորոնավիրուսով վարակվելու վտանգին։ Փորձագետները նման եզրահանգման են եկել Չինաստանի 575 հիվանդանոցներում 2000 վարակված մարդու հետ աշխատելուց հետո։
Ամենամեծ վտանգը քաղցկեղ ունեցող տարեց հիվանդների մոտ է:
2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին, Չինաստանի իշխանությունները հայտարարեցին Ուհան քաղաքում թոքաբորբի բռնկման մասին: Հիվանդության պատճառական գործակալը՝ Covid-2019 կորոնավիրուսների նոր տեսակ է։

Коронавирус назвали угрозой для раковых больных
Ученые считают, что коронавирус больше всего представляет опасность для людей с онкологическими заболеваниями. Об этом сообщает научный журнал The Lancet Oncology.
Отмечается, что организм онкобольных периодически сталкивается с иммунодепрессивным состоянием из-за злокачественных новообразований и противоопухолевых терапий, в том числе химиотерапии и хирургии.
Ослабленный организм рискует быстрее заразиться коронавирусом. К такому умозаключению специалисты пришли после работы с 2 тыс. заразившимися в 575 больницах Китая.
Наибольшая опасность грозит онкобольным людям пожилого возраста.
31 декабря 2019 года китайские власти заявили о вспышке пневмонии в городе Ухань. Возбудителем заболевания является новый тип коронавируса, которому присвоено официальное название Covid-2019.