Փաշինյան. Կես շիշ խմած 180 հոգի զրկվել է վարորդական իրավունքից
Տարբեր խախտումների հետևանքով 311 մարդ զրկվել է վարորդական իրավունքից։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ թեթերում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ուշադրություն հրավիրելով փաստին, որ նրանցից որևէ մեկը այդ իրավունքից չի զրկվել հանրապետությունում ներդրված երթևեկության բալային համակարգի արդյունքում։
«Այդ վարորդները զրկվել են կոպիտ խախտումների համար, նրանցից 27-ը՝ առանց պետահամարանիշի մեքենա վարելու,16 հոգի՝ կրկնակի ոչ սթափ վիճակում վարելու, 6 հոգի սթափության վիճակի զննությունից խուսափելու, 180 հոգի զրկվել է խմածության՝ 0.5 մլ-ից ավելի չափի պատճառով։ Էս 0.5 մլ-ն գիտե՞ք ինչքան է, որ երկուսով կես լիտրանոց օղի խմեն, արդյունքում երկուսն էլ կունենան խմածության աստիճան, այսինքն՝ կես շիշ խմած 180 հոգի զրկվել է իրավունքից»,-թվարկեց Փաշինյանը։

Никол Пашинян: В Армении свыше 300 человек лишились водительских прав
В результате выявления различных нарушений 311 человек лишились водительских прав. Об этом в ходе прямой трансляции через соцсеть Facebook сообщил премьер-министр РА Никол Пашинян, обратив внимание на тот факт, что ни один из этих водителей не лишился прав в результате внедрения в республике балльной системы.
«Они были лишены водительских прав за грубые нарушения. 27 из них – за вождение без государственных номеров, 16 – за повторное вождение в нетрезвом состоянии, 6 – за отказ пройти проверку на состояние алкогольного опьянения, 180 – по причине алкогольного опьянения (содержание алкоголя в крови более 0,5 миллиграммов на литр). Знаете, сколько это 0,5 миллиграммов? Это если выпить бутылку водки вдвоем, в результате у обоих будет степень опьянения, то есть – выпившие по половине бутылке 180 человек лишись водительских прав», – отметил Н. Пашинян.