Բրեքսիթից հետո Հունաստանը Բրիտանիայից պահանջում է վերադարձնել Էլգինի մարմարե արձանները
Բրիտանիան կարող է հայտնվել Եվրամիության ճնշման տակ՝ վերադարձնելու Էլգինի մարմարներ հին հունական քանդակների և ճարտարապետական կոթողների հավաքածուները, որոնք պահվում են Բրիտանական թանգարանում։
Հունաստանը դիմել է Եվրամիության աջակցությանը և Բրեքսիթից հետո Բրիտանիայի հետ առևտրային գործարքի նախագծի մեջ ներառվել է նաև այս հարցը։ Այս մասին գրում է The Times-ը։
«Կողմերը պետք է անդրադառնան ապօրինի հանված մշակութային օբյեկտների՝ իրենց ծագման երկիր վերադարձի հարցերին»,- ասվում է նախօրեին համաձայնեցված տեքստում, որը ստորագրվելու է ԵՄ կառավարությունների կողմից հաջորդ շաբաթ:
Հունաստանը պնդում է, որ Էլգինի մարմարներ գողացվել են ու հետ է պահանջում մ․թ․ա․ 5-րդ դարի արձանները Բրիտանիայից։
Նշենք, որ հավաքածուն այժմ կոչվում է Պարթենոնի քանդակներ։ 19-րդ դարում նմուշներն Աթենքից տեղափոխվել են Անգլիա բրիտանացի ազնվական Թոմաս Բրյուս, 7֊րդ լորդ Էլգինի կողմից, որը 1799-1803թթ․երին Մեծ Բրիտանիայի դեսպանն էր Օսմանյան կայսրությունում։

Britain faces having to return the Elgin Marbles as part of a free trade deal with the European Union after Greece demanded a clause is inserted in the agreement, The Times reports.
A draft negotiating mandate circulated among European governments in Brussels today hardened EU demands in key traditional trade areas, particularly fishing, but also included the unexpected “return and restitution” line.
“The parties should address issues relating to the return or restitution of unlawfully removed cultural objects to their country of origin,” said a newly drafted text that will be signed off by EU governments next week.
The Greek government has said that Brexit will shift the political balance within the EU to force Britain to return the fifth century BC marbles.
The Elgin Marbles, also called the Parthenon Marbles, are a large collection of marble sculptures removed from the Parthenon at Athens to Britain in 1806 by Thomas Bruce, 7th Earl of Elgin, ambassador to the Ottoman Empire from 1799 to 1803.