Արմեն Թավադյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու միջնորդությունը բավարարվել է
Հրապարակվեց «5-րդ ալիք» հեռուստաընկերության սեփականատեր Արմեն Թավադյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգելու միջնորդության մասին դատարանի որոշումը:
Թավադյանի պաշտպան Արամ Օրբելյանը տեղեկացրեց, որ կալանքի ժամկետը երկարաձգելու միջնորդությունը բավարարվել է:
«Քննիչի միջնորդությունը ՝ կալանքը երկու ամսով երկարաձգելու մասով, բավարարվեց, իսկ պաշտպանների միջնորդությունը ՝ գրավով փոխարինելու մասով, մերժվեց: Որոշման տեքստը չի տրամադրվել: Այն կտրամադրվի մեկ օրվա ընթացքում, կծանոթանանք: Կարծում եմ, բողոքարկելու հիմքեր կլինեն։ Տեքստը լինելուց հետո ավելի մանրամասն կներկայացնենք: Կբողոքարկենք անկախ ամեն ինչից, քանի որ արդեն իսկ կան հանգամանքներ,որոնք ինքնին դարձնում են բողոքարկելի: Որոշմանը ծանոթանալուց հետո այդ մասով ևս բողոքարկման հիմքեր կլինեն: Այս պահի դրությամբ, ես չեմ տեսնում,թե ինչ հիմքով պետք է որոշումը իրավաչափ լինի ՝ մարդուն երկու ամսով ևս կալանքի տակ պահել, եթե նախորդ երկու ամիսների ընթացքում 10, թե 11 գործողություն է կատարվել ընդամենը չորս հոգանոց քննչական խմբի կողմից: Հիմա կարող են ասել տոներ են եղել,ծանրաբեռնված ենք եղել, դա պետության խնդիրն է : Կարծում եմ, սեղմ ժամկետներում բողոքարկման հարցը կլուծվի»,-ասաց փաստաբանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում, քննվում էր «5-րդ ալիք» ՀԸ սեփականատեր Արմեն Թավադյանի կալանքի ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ դատական նիստը:

Yerevan court rules to extend the arrest of the owner of the Fifth Channel for another two months
The Yerevan Court of General Jurisdiction issued Wednesday a ruling on extension of the owner of the Fifth Channel Armen Tavadyan’s pre-trial arrest sought by the Special Investigative Service (SIS). As the lawyer of Tavadyan, Aram Orbelyan, told Panorama.am, the court granted the petition filed by prosecutors. Meanwhile, the lawyer’s petition to release Tavadyan on bail was rejected.
As Orbelyan informed, the court decision has not been handed to the defense team yet. After receiving the decision, the lawyer will decide on appealing the case. Orbelyan reiterated the opinion that the pre-trial custody for Tavadyan is unsubstantiated, considering also the fact that over the past two months of the arrest only 10-11 investigative actions had been carried out by a group of 4-5 investigators.
To remind, Armenia’s Special Investigation Service (SIS) arrested Tavadyan in December on suspicion of seeking false testimony in favour of Armenia’s jailed former President Robert Kocharyan. At the motion filed by the prosecutors, the Court chose arrest as detention measure for him. Later number of media organisations and the journalists of the Fifth Channel issued a statement, insisting the criminal prosecution against the owner of opposition TV channel resembled an act of political vendetta against the businessman for his personal relationships.
The statement said that the arrest of the owner of a TV company was a ‘disgraceful example of phycological and financial pressure exerted on the Fifth Channel.”