Վրաստանի նախկին ՆԳ ազդեցիկ նախարար Վանո Մերաբիշվիլին այսօր ազատ է արձակվել բանտից. վերադառնում է քաղաքականություն
11:15 20/02/2020
Վրաստանի նախկին երկարամյա և ազդեցիկ ներքին գործերի նախարար Վանո Մերաբիշվիլին այսօր՝ փետրվարի 20-ին, ազատ է արձակվել բանտից: Այս մասին գրում է civil.ge կայքը։
Մերաբիշվիլին, որը մի քանի ամիս աշխատել էր վարչապետի պաշտոնում, որից հետո «Միացյալ ազգային շարժումը» պարտվեց 2012թ.-ի խորհրդարանական ընտրություններում, ձերբակալվել էր 2013-ի մայիսին և մեղադրվում էր բացթողումներ անելու և քվեներ գնելու մեջ։
Ավելի ուշ նրա դեմ հարուցվել են քրեական այլ մեղադրանքներ, որոնք բոլորը Մերաբիշվիլին   հերքում էր և նշում, որ դրանք քաղաքականապես մոտիվացված են։ Մերաբիշվիլին մեղավոր ճանաչվեց և բանտարկության դատապարտվեց 2014թ.-ին՝ մի քանի առանձին դատավարություններում:
Ազատությունից հետո Մերաբիշվիլին լրագրողներին ասել է, որ մտադիր է վերադառնալ «ակտիվ քաղաքականություն»:
«Ես գոհ եմ, որ ոչ մի փոխզիջում չեմ արել «Վրացական երազանքի» ղեկավարած կառավարության հետ», - ասել է Մերաբիշվիլին:
Մերաբիշվիլին շնորհակալություն է հայտնել աջակիցներին՝ նշելով, որ բանտում եղած տարիների ընթացքում նա պահպանել է ուժն և հավատը՝ «կշարունակելու պայքարն՝ այս ռեժիմին հեռացնելու համար»:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Վրաստանի նախկին նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին հայտարարեց քաղաքականություն վերադարձի մասին։

Former long-time and influential Minister of Interior of Georgia, Vano Merabishvili, was released from prison on February 20, Civil Georgia reported.
Merabishvili, who served as the prime minister for few months before the United National Movement was defeated in the 2012 parliamentary elections, was arrested in May 2013 and charged with misspending and vote-buying; other set of criminal charges were filed against him later – all of them denied by Merabishvili as politically motivated. Merabishvili was found guilty and sentenced to prison terms in several separate trials in 2014.
Merabishvili told journalists upon his release that he intends to return to “active politics.” “I am content that I did not do any compromise [with the Georgian Dream-led government],” he stressed.
Merabishvili thanked supporters, noting that throughout the years in jail he retained strength and hope for the future to “keep fighting in order to remove this regime [Georgian Dream-led government] during this year.”