Արցախի Հանրապետության բնակչության շրջանում վերին շնչուղիների սուր վարակի սեզոնային աճի գրանցման և համաճարակաբանական լարված իրավիճակի հետ կապված, բնակչության առողջության պահպանման և վարակի տարածման կանխարգելման նպատակով, 2020թ.-ի փետրվարի 21-ից փետրվարի 22-ը ներառյալ կդադարեցվի հանրապետության տարածքում գործող բոլոր հանրակրթական և նախադպրոցական հիմնարկների գործունեությունը:
Ինչպես հայտնում է Արցախի առողջապահության նախարարությունը, հիվանդությունն առավել վերահսկելի դարձնելու նպատակով նախարարի կողմից արձակվել է հրաման, նախարարության ենթակա բուժհիմնարկների ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բաժանմունքները ս.թ. փետրվարի 22-ի՝ ոչ աշխատանքային շաբաթ օրը համարել աշխատանքային օր և աշխատանքները կազմակերպել մինչև ժամը 15․00:
Սուր շնչառական վարակներով, գրիպով չհիվանդանալու, ինչպես նաև հետգրիպային բարդություններից խուսափելու նպատակով՝ Առողջապահության նախարարությունը խորհուրդներ է տալիս քաղաքացիներին ու հորդորում հետևել դրանց։

В связи с сезонным ростом заболеваемости острыми инфекциями верхних дыхательных путей среди населения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) и напряженной эпидемической ситуации, с целью обеспечения здоровья населения и предотвращения распространения вируса, с 21 по 22 февраля включительно будет прекращена деятельность всех действующих на территории Республики общеобразовательных и дошкольных учреждений. Об этом сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Арцаха.
Во избежание заражения серьезными респираторными инфекциями, гриппом и осложнений после гриппа, Министерство здравоохранения дает советы гражданам и призывает их следовать им.