Հայաստանում կնշվի Բեթհովենի 250-ամյա հոբելյանը
Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 2020-ի համերգաշրջանը կբացի բեթհովենյան շնչով: Այս տարի ամբողջ աշխարհը տոնում է դասական կոմպոզիտորական արվեստի հանճարներից ու սիմֆոնիկ երաժշտության հիմնասյուներից մեկի՝ Լյուդվիգ վան Բեթհովենի 250-ամյա հոբելյանը: ՀԱՖՆ-ի փետրվարի 21-ին կայանալիք համերգին կհնչի Բեթհովենի ամենահայտնի ստեղծագործություններից մեկը՝ թիվ 5 սիմֆոնիան: Այն կղեկավարի «Գրեմմի»-ի մրցանակակիր, բեթհովենյան երաժշտության գիտակ Ջոն Նելսոնը, ով մեր ժամանակների լավագույն դիրիժորներից մեկն է, հանդես է եկել Իսպանիայի և Լոնդոնի բոլոր նվագախմբերի հետ: Համերգային ծրագրում բացի Բեթհովենի 5-րդ սիմֆոնիայից կհնչի Նիլսենի «Դիմակահանդես» նախերգանքը (հայաստանյան պրեմիերա) և Մոցարտի Դաշնամուրի թիվ 17 կոնցերտը, որպես մենակատար հանդես կգա Անդրեաս Ֆրյոլիխը: Այս մասին հայտնում են նվագախմբից։
2020 թվականը կնշանավորվի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի 95-ամյա և Բեթհովենի 250-ամյա հոբելյանների տոնակատարություններով: Այդ կապակցությամբ նվագախումբը կիրականացնի «Ուխտագնացություն դեպի Բեթհովեն» փառատոնը:
Նվագախումբը կհնչեցնի Բեթհովենի ինը սիմֆոնիաները, մի շարք կոնցերտներ, Հայաստանի տարբեր համերգասրահներում կներկայացնի կոմպոզիտորի կամերային և վոկալ ժառանգությունը: Փառատոնին, բացի Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբից, հանդես կգան նաև հայաստանյան այլ առաջատար կոլեկտիվներ, և ասուլիսին մանրամասներ կբացահայտվեն նաև նրանց մասնակցության վերաբերյալ:
Փառատոնի շրջանակում Դիլիջանում կանցկացվի երկօրյա գիտաժողով՝ Եվրոպայից հրավիրված բեթհովենագետների մասնակցությամբ, կիրականացվեն բազում հետաքրքիր միջոցառումներ: Բեթհովենյան փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարներն են դիրիժորներ Զավեն Վարդանյանը և Էդուարդ Թոփչյանը:

Armenia to mark Beethoven’s 250th anniversary with a special festival
The Armenian National Philharmonic Orchestra will open the 2020 season with a concert dedicated to the 250th anniversary of Beethoven. In 2020, the world will celebrate Beethoven’s 250th birthday. The Beethoven anniversary year has officially launched on December 16, 2019 and will continue until December 17, 2020.
The opening concert scheduled for February 21 will feature one of the most famous works of the renowned composer – the 5th symphony to be conducted by Grammy award-winning conductor John Nelson. The concert programme also includes the Armenian premiere of the prologue from Maskarade by Nielsen and Piano Concerto No. 17 by Mozart.
As the Philharmonic Orchestra reported in a press release, apart from Beethoven’s, anniversary this year marks also the 95th anniversary of the Orchestra that will be celebrated through a special festival entitled “A Pilgrimage to Beethoven.”
The Orchestra plans a series of concerts throughout the year to perform Beethoven’s nine symphonies and present his chamber and vocal heritage in different concert halls of Armenia.
As part of the festival, a two-day symposium will take place in Dilijan that will bring together number of international and local experts in Beethoven music. Zaven Vardanyan and Eduard Topchjan will act as the Artistic Directors of the Beethoven festival in Armenia.