Սաֆարյան. Բանկերում ավանդների աճը և լավ է, և վատ
2019-ը հետճգնաժամային Հայաստանում եղել է ՀՆԱ-ի ռեկորդային աճի տարի։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց քաղաքական վերլուծաբան, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը՝ «Հայաստանի տնտեսությունը ԵԱՏՄ-ում՝ մեր երկրի նախագահության տարում» թեմայով ասուլիսի ժամանակ։
«ՀՆԱ-ն կազմել է 7.6 տոկոս։ Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՏԱՑ-ը ևս շատ բարձր է եղել՝ 7.8 տոկոս։ Այս ցուցանիշների ձեռքբերման առումով պետք է նկատի ունենալ ինչպես օբյեկտիվ, այնպես էլ սուբյեկտիվ, ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին բազմաթիվ գործոններ»,- նշեց բանախոսը։
Նա նկատեց, նախորդ տարի Հայաստանում, բացի գյուղատնտեսությունից, մյուս բոլոր ճյուղերն ունեցել են էական զարգացում։ Թեղուտի հանքավայրի շահագործման հաշվին արդյունաբերությունը երկու անգամ ավելի մեծ աճ է ունեցել, քան 2018-ին։ Շինարարության ոլորտի  4.5 տոկոս աճը Սաֆարյանը տպավորիչ է որակում, մտածելու տեղիք է տալիս բանկերում ավանդների աճը, որը կազմել է 22.4 տոկոս։
«Սա և լավ է, և վատ։ Լավ է, որ արտաքին տրանսֆերտների հաշվին գումարները մեծացել են և գնացել բանկեր, որպես ավանդներ՝ կազմելով 6 մլրդ դոլարին համարժեք գումար, բայց մյուս կողմից էլ դա խնդիր է, քանի որ նշանակում է՝ ավանդատուները չեն գտնում ձևեր իրենց գումարները ներդրումներ կատարելու և ավելի բարձր դիվիդենտներ ստանալու համար։ Սա խնդիր է, որի մասին պետք է մտածի  պետությունը։ Ու երբ դրսում ներդրողներ ենք փնտրում, առաջին հերթին պետք է նկատի ունենանք մեր ներքին ռեսուրսն ու առկա հնարավորությունները, դրանք օգտագործելու մեխանիզմները»,-նշեց Սաֆարյանը։
Շարունակելով թվարկել տնտեսական ցուցանիշները, բանախոսն ասաց՝ տնտեսությունը ստվերից դուրս բերելու արդյունքում մոտ 1 մլրդ դոլար գումար լեգալացվել է, որի կեսը գնացել է տնտեսվարողների գերավճարները կոմպենսացնելու համար։
Նա կարևորեց տուրիզմի զարգացումը, ասաց՝ 1.89 մլն զբոսաշրջիկ մտել է Հայաստան,որից մոտ 40 տոկոսը՝ Ռուսաստանից։
«Հայաստանը այս երեք հսկաների՝ բարձր տեխնոլոգիաների, զբոսաշրջության ու վերամշակվող արդյունաբերության վրա հիմնվելով, կկարողանա զարգացնել իր տնտեսությունը չորրորդ սերնդի արդյունաբերական հեղափոխության պահանջներին համահունչ ու հրամայականի ներքո»,-ասաց նա։

Арам Сафарян: 2019 стал годом рекордного роста ВВП в посткризисной Армении
2019 год – был годом рекордного роста ВВП в посткризисной Армении. Об этом на сегодняшней пресс-конференции на тему «Экономика Армении в ЕАЭС в год председательства РА» заявил политический аналитик, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
«Рост ВВП составил 7.6%. Ранее стало известно, что индекс экономической активности в 2019 году также был очень высоким – 7.8%. В плане приобретения этих показателей надо учесть, как объективные, так и субъективные, как внутренние, так и многочисленные внешние причины.
Он отметил, что в прошлом году в Армении, кроме сельского хозяйства, во всех других отраслях был зафиксирован существенный рост. За счет эксплуатации Техутского рудника промышленность зафиксировала рост в два раза больше, чем в 2018 году. Зафиксированный в сфере строительства рост в 4.5%, по его словам, что также является впечатляющим показателем, поводом задуматься является показатель роста вкладов в банках, который составил 22.4%.
«Это и хорошо, и плохо. Хорошо, что эти вклады за счет внешних трансфертов и заработанных внутри сумм существенно увеличились, и как вклады размещены на банковских счетах. Но, с другой стороны, это проблема. Это означает, что вкладчики не находят формы вложения своих денег в качестве инвестиций, что принесло бы им больше дивидендов, чем банковские вложения. Это проблема, над которой должно задуматься государство. И, когда мы ищем инвесторов извне, в первую очередь, должны иметь в виду внутренний ресурс нашей страны и механизмы использования уже имеющихся возможностей», – отметил А. Сафарян.
Продолжая перечислять экономические показатели, он отметил, что в результате вывода экономики из тени, удалось легализовать около 1 млрд долларов, половина из которых была потрачена на компенсацию сверхвыплат хозяйствующим субъектам.
Он подчеркнул важность развития туризма, сообщив, что в Армению прибыло 1.89 млн туристов, 40% из которых – из России.